Reklama

Młodzieżowe słowo roku

PWN ogłosił wyniki plebiscytu na młodzieżowe słowo roku 2017. Zbierane skrupulatnie głosy, pozwoliły na wyłonienie zwycięzcy, którym okazało się niepozorne, dwuliterowe słowo, pochodzące z zapisu reakcji w komunikacji internetowej - "XD".

W uzasadnieniu, opublikowanym na stronie nagrody czytamy m.in. "Rzeczownik XD, który może też funkcjonować jak wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek, powstał jako połączenie liter symbolizujące graficznie uśmiech. Jest więc znakiem ikonicznym. XD, dziś zapisywane także iksde, należy głównie do języka pisanego mediów społecznościowych, ale pojawia się również w języku mówionym. W polszczyźnie rozpowszechnił się prawdopodobnie kilka lat temu. W angielskojęzycznej sieci XD funkcjonuje od roku 2003 (pierwszy wpis w słowniku slangu Urban Dictionary)."

Reklama

Co ciekawe, rzeczownik "XD" często jest stosowany w połączeniu z LOL w formie "LOL XD", która wyraża rozbawienie z zastanej sytuacji.

W plebiscycie oddano ponad 5000 głosów. Najwięcej otrzymało słowo "sztos", ale jako laureat poprzedniej edycji, nie mogło zostać wzięte pod uwagę. Drugie miejsce pod wzagledem liczby głosów zebrało słowo "dwudzionek", mające zastąpić weekend. W opinii jury jest to "słabo akceptowany purystyczny pomysł, wyśmiewany już przez Juliana Tuwima, który uważał, że weekendu niczym zastępować nie trzeba". 

Wśród neologizmów oceniający wyróżnili jeszcze słowo "smartwica" określające uzależnienie od telefonii komórkowej. Kolejnym słowem, które zasłużyło na wyróżnienie jest czasownik "odjaniepaliwć/odjaniepawlać (się)" będące synonimem nieoczekiwanego wydarzenia. Najczęściej stosowane jest w formie "Co tu się odjaniepawla?". Jury podkreśla, że ta forma nie jest bluźnierstwem czy wyrazem fobii antykościelnej, a raczej reakcją na panujący kult.

Plebiscyt organizowany jest przez serwis www.sjp.pwn.pl Wydawnictwa Naukowego PWN, Instytut Języka Polskiego UW oraz słownik miejski.pl.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: język polski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy