Reklama

Od czego zależy rozmiar ciążowego brzuszka?

Na forach dla ciężarnych przyszłe mamy często dyskutują o tym, że ich brzuszki w porównaniu z brzuszkami innych mam w tym samym okresie ciąży wydają im się zbyt małe lub zbyt duże. O to, czy warto przeprowadzać tego typu porównania i czy w ogóle mogą być one miarodajne, spytaliśmy naszego eksperta.

Leszek Lewandowski: Brzuch przyszłej mamy zaczyna się powiększać między 12. a 14. tygodniem ciąży, jednak najbardziej widoczny staje się dopiero około 5.-6. miesiąca. Wielkość brzucha nie ma większego znaczenia - bardziej liczy się wysokość macicy w stosunku do pępka, którą lekarz określa podczas wizyty kontrolnej.

Jeśli te pomiary mieszczą się w normach, nie ma powodu do niepokoju. Nie warto więc porównywać swojego brzuszka z brzuchami innych mam, ponieważ na jego wygląd wpływają różne czynniki - nie tylko wiek ciąży, ale także typ sylwetki przyszłej mamy (u kobiet otyłych odmienny stan jest mniej widoczny), jej wzrost oraz forma, w jakiej była przed ciążą.

Reklama

U kobiet wysportowanych silne mięśnie brzucha będą mocniej trzymały rozciągającą się macicę, więc brzuszek może wydawać się mniejszy.

Z mojej praktyki położniczej wynika też, że przy drugiej ciąży brzuszek pojawia się szybciej niż przy pierwszej, bo mięśnie, które już raz się rozciągnęły, słabiej podtrzymują rosnącą macicę.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy