Reklama

Słynny miś obchodzi 90. urodziny

14 października słynny miś o malutkim rozumku obchodzi swoje 90-lecie. Do dziś dnia jest uwielbiany przez dzieci na całym świecie.

Jak to jest z tym Puchatkiem?

Kubuś Puchatek to stworzone przez Irenę Tuwim tłumaczenie imienia głównego bohatera. A może raczej bohaterki, bowiem znając pełną historię trudno nie mieć wątpliwości. W oryginale bohater książek Alana Alexandra Milne’a nazywa się Winnie-the-Pooh.

Winnie to zdrobniała forma męskiego imienia Winston, jak i żeńskiego Winifred. Jednak źródłosłów imienia Puchatka pochodzi od kanadyjskiej niedźwiedzicy Winnipeg, która była maskotką kanadyjskiego korpusu weterynaryjnego.

Syn Milne’a, Christopher, widział ją w londyńskim ogrodzie zoologicznym i bardzo przypadła mu do gustu. Na jej część nazwał swojego pluszowego misia - Winnie. Z kolei Winnie była lub był, pierwowzorem Winnie-the-Pooh, czyli właśnie Kubusia Puchatka.

Reklama

Kontrowersyjne tłumaczenie

O ile powstały w 1938 roku przekład Ireny Tuwim uznawany jest powszechnie za kanoniczny, nie jest pozbawiony wad. Wynikają one z trudności w jasnym przełożeniu imienia misia. Stąd zrodził się Kubuś.

W 1968 roku ukazał się nowy przekład książki pod tytułem "Fredzia Phi-Phi". Jego autorką jest Monika Adamczyk-Garbowska, literaturoznawczyni, tłumaczka i specjalistka literatury porównawczej. Choć jej tłumaczenie nie zdołało podbić serc czytelników, to przez wiele osób uważane jest za bliższe ducha oryginału.

Co ciekawe, nadając misiowi żeńskie imię, tłumaczka stosowała konsekwentnie formy męskie pisząc np. "Fredzia Phi-Phi zatrzymał się nagle". Równie interesujący jest fakt, że w oryginale książki, Milne, ani razu nie nazywa misia Winnie, stosując tylko formę Pooh.

Plejada innych bohaterów

Poza Kubusiem, na stronach powieści i jej wydanej w 1928 roku kontynuacji, zatytułowanej "Chatka Puchatka", przewinęła się cała plejada kultowych bohaterów. Wszyscy na stałe wpisali się w kanon literatury i trudno znaleźć dziś na świecie ludzi, którzy nie znają Prosiaczka, Kłapouchego, Królika, Tygryska, Sowy Przemądrzałej, Maleństwa i Kangurzycy.

Długa droga Kubusia

Choć Milne opisał przygody Puchatka tylko w dwóch książkach, to historie bohaterów rozwijane są dalej. Wszystko za sprawą wytwórni Walta Disneya, która ma obecnie prawa do wizerunku popularnego misia. Kolejne filmy, książki i komiksy coraz bardziej oddalają się od pierwowzoru, choć starają się utrzymać ducha oryginału.

Odnowione oryginalne zabawki

Do dziś dnia istnieją oryginalne zabawki, którymi bawił się Christopher Milne. Znajdują się one w zbiorach Nowojorskiej Biblioteki Publicznej i zostały niedawno odrestaurowane.


Konserwatorzy z Nowojorskiej Biblioteki Publicznej uznali, że maskotki Christophera Robina Milne’a, które stanowiły dla jego ojca inspirację do wykreowania bohaterów powieści "Kubuś Puchatek", potrzebują renowacji.

W wyniku prac konserwatorskich pluszowe zabawki zostały oczyszczone i naprawione. Wróciły na salę wystawową 21 sierpnia 1921 roku, a więc dokładnie w 95 rocznicę otrzymania misia przez Christophera. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: książki dla dzieci | kubuś puchatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy