Reklama

Zaburzenia hormonalne a dzieciństwo

Osoby wykorzystywane lub zaniedbywane w dzieciństwie charakteryzują się nieprawidłowym działaniem hormonów związanych z regulacją wagi - zawiadamia "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i powiązanych z nim instytucji zaobserwowali, że wykorzystywanie seksualne, a także fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad dzieckiem koreluje z długotrwałym upośledzeniem funkcjonowania jego systemu endokrynologicznego, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości, cukrzycy i innych zaburzeń metabolicznych.

U osób, które mają za sobą najcięższe doświadczenia z dzieciństwa, stwierdzono we krwi niższe stężenie adiponektyny oraz podwyższony poziom leptyny, iryzyny i białka C-reaktywnego (wskaźnika stanu zapalnego). Wszystkie te czynniki są związane z podwyższonym ryzykiem wystąpienia otyłości.

Reklama

Hormony i otyłość

Leptyna to hormon, który odpowiada za kontrolę apetytu i gospodarki energetycznej człowieka. Iryzyna także odgrywa dużą rolę w regulacji metabolizmu. Tymczasem adiponektyna zmniejsza stan zapalny organizmu i już wcześniejsze badania wykazały, że otyli ludzie mają obniżoną zawartość tego hormonu we krwi.

- Wyniki naszego badania sugerują, że trudne dzieciństwo poprzez stres wpływa na funkcjonowanie układu endokrynologicznego, wywołując zaburzenia hormonalne, które mogą prowadzić do otyłości brzusznej w wieku dorosłym - mówi Christos S. Mantzoros, jeden z badaczy.

W badaniu uczestniczyło 95 osób w wieku od 35 do 65 lat. Dane na temat ich doświadczeń z dzieciństwa uzyskiwano za pomocą metod kwestionariuszowych i wywiadów, a poziom hormonów mierzono na podstawie próbek krwi.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zaburzenia hormonalne | stres
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy