Jak pozbyć się prosaków?
Zauważyłaś na twarzy twarde, białe grudki, które zlokalizowane są na powiekach, przy oczach oraz policzkach? Nie próbuj ich wyciskać, ponieważ najprawdopodobniej masz do czynienia z prosakami! Spokojnie, one nie są groźne, choć mogą być powodem kompleksów. Na szczęście, warto przyjrzeć się prosakom oraz wiedzieć, czym są, aby skutecznie z nimi walczyć. Jak pozbyć się prosaków na twarzy? Sprawdźmy!
Czym są prosaki?
Prosaki to nic innego, jak zrogowaciały mieszek włosowy, który wypełniony jest sebum, ale nie ma ujścia. Najczęściej można je zauważyć w okolicach oczu, na skroniach, powiekach, a także czole i na nosie. Prosaki mają twardą strukturę o jednolitej barwie: najczęściej białej, szarej lub żółtej. Zmiany powstałe na twarzy nie bolą, nie powodują stanów zapalnych ani nie swędzą. Nie są one również wynikiem choroby, ale najczęściej uszkodzeniem mieszka włosowego albo nadmiernym nasłonecznieniem. Prosaki samoczynnie goją się po kilku miesiącach, a ich wyciśnięcie nie jest możliwe - próby ich usunięcia niewłaściwą metodą mogą spowodować bardzo nieestetyczne rany.
Jak pozbyć się prosaków?
Jeśli widok prosaków na twarzy spędza nam sen z powiek, najrozsądniej jest udać się do dermatologa albo salonu medycyny estetycznej. Wykwalifikowani pracownicy dobiorą najodpowiedniejszą metodę, np. mikrodermabrazję, peeling chemiczny czy metodę laserową. Jednak trzeba liczyć się z kosztami, zwłaszcza kiedy prosaków jest dużo, a nam zależy na tym, aby pozbyć się ich jak najszybciej.
W internecie można znaleźć kilka porad na domowe usuwanie prosaków, np. za pomocą przebijania ich igłą. Niestety, nie wolno robić tego na własną rękę, gdyż nieumiejętnie przeprowadzony zabieg może wywołać powikłania oraz spowodować stany zapalne, które niezwykle długo się goją.
Domowe sposoby na prosaki
Oczywiście, nie trzeba udawać się do salonów medycyny estetycznej, ponieważ prosaków można pozbyć się również domowymi sposobami. Pierwszym z nich jest zastosowanie olejku z drzewa herbacianego, który ma działanie przeciwbakteryjne i regenerujące skórę. Wystarczy nasmarować nim patyczek kosmetyczny i nanieść go bezpośrednio na prosaka (zabieg najlepiej powtarzać trzy razy dziennie).
Oprócz tego domowego specyfiku niektórzy zalecają wykorzystanie olejku rycynowego na prosaki, który stosuje się w ten sam sposób, ale tylko raz dziennie. On podobnie, jak olejek z drzewa herbacianego, ma działanie przeciwbakteryjne i regenerujące, ale dodatkowo ułatwia złuszczanie naskórka.
Niektórzy polecają również wizytę w saunie, ponieważ wtedy skóra intensywnie się poci i rozszerzają się pory. Jeśli nie mamy możliwości odwiedzenia tego miejsca, można sporządzić parówki - wystarczy do miski lub garnka wlać ciepłą wodę (dla lepszego efektu można dodać torebkę szałwii lekarskiej) i podstawić głowę nad parę.
Zobacz także:
Olej konopny CBD - na co pomaga?