Reklama

Reklama

Trend na trencz

Nareszcie nadeszła pora by zrzucić ciężki płaszcz, a założyć trencz! Tym bardziej, że prochowiec od wielu lat jest hitem sezonu i nic nie jest w stanie tego zmienić!

Khaki, karmelowy, czarny i oczywiście beżowy! Ale też: czerwony, błękitny, żółty... wiosenny płaszczyk możesz nosić we wszystkich kolorach tęczy, pod warunkiem jednak, że będziesz umiała zestawić okrycie z takimi elementami stroju, które stworzą zgraną całość.

Reklama

Wydaje się łatwe? To tylko pozory. Tak naprawdę trudno skomponować spodnie czy spódnicę, oraz stylowe dodatki z trenczem w odważnym kolorze. Dlatego najwięcej modnych i eleganckich kobiet stawia wiosną na klasykę. Koniecznie made in Burberry...

"Okopowy" strój

Skąd wzięła się nazwa kultowego stroju? Słowo "trencz" pochodzi od angielskiego "okop" i jak można się domyślić, pierwowzór dzisiejszych dziewczęcych i modnych płaszczyków pojawił się właśnie na polu walki I wojny światowej. Wojskowe płaszcze, miały jednak zupełnie inną długość. Za to kolor: brązowy lub kremowy oraz ogólny krój został ten sam. No i najważniejsze: tkanina, z której szyte są prochowce: gabardyna.

Dlaczego materiał jest tak ważny? Od tkaniny zależało, jak długo zmoknięci żołnierze zdołają wytrzymać w okopie. Wiedział to Thomas Burberry, który już pod koniec XIX stulecia szukał unikalnych materiałów, z których można by uszyć okrycie odporne na deszcz. Tak odnalazł tkaninę, która składała się z ukośnych cienkich splotów tak ciasnych, że była w stanie oprzeć się wilgoci. Genialny projektant, który jest dziś wizytówką najsłynniejszego angielskiego domu mody nie wahał się by wykorzystać gabardynę do wierzchniej warstwy płaszcza.

Obecnie modne są także prochowce z ortalionu lub skóry. Co ciekawe kolor, w którym zaczęto szyć płaszcze dziś jest wciąż na topie. Dlatego trudno wyobrazić sobie gustowny trencz w kolorze innym jak beż, brąz, khaki czy czarny. Podobnie jest z krojem, który przez lata niewiele się zmienił.

Trencz zatem to płaszcz 2-rzędowy z 10 guzikami (po 5 w każdym rzędzie) o długości do kolan (choć niektóre fasony są nieco krótsze).

Ale to nie wszystko - prochowiec to także detale, które kreują całość. Należą do nich: zaczepy metalowe przy bocznych kieszeniach(w kształcie litery D), pierwotnie przeznaczone do transportu ręcznych granatów oraz patka leżąca w tylnej części kołnierza, która po przepięciu do przodu ma jeszcze bardziej uszczelnić szyję. Nie możemy też zapomnieć o tradycyjnych pagonach na ramionach, które przypominają wojskowe pochodzenie trencza.

Tak naprawdę najważniejszym elementem trencza jest jednak pasek z klamrą, który odpowiednio zawiązany (a nie zapięty) pozwoli na zaznaczenie kobiecej talii w stroju, który, co tu dużo gadać, był stworzony z myślą o mężczyznach...

No i jeszcze jedno - kultowa podszewka w kratkę! Dziś trudno uwierzyć, że podszewka pojawiła się dopiero w roku 1990 za sprawą Roberto Menichetti, dyrektora artystycznego domu mody Burberry. Model szybko odniósł spektakularny sukces. Dziś płaszcz z kratką zyskał miano kultowego, o czym dobrze wiedzą nuworysze w sprawach mody, którzy chętnie rozpinają swoje wierzchnie odzienie nawet przy wietrznej pogodzie...

Dowiedz się więcej na temat: trend | moda | płaszczyki | trencz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje