Wakacje jak z koszmaru? Ryzyko odwołanych lotów i ogromnych kolejek

Wybierasz się na wakacje? Szykuj się na problemy. Odwołane loty z powodu braku personelu, ogromne kolejki czy opóźnienia to niektóre przykre niespodzianki czekające na nas w tym roku. Na co jeszcze trzeba uważać?

Drożyzna i spodziewane problemy na lotniskach - to będzie jeden z najtrudniejszych dla turystów sezonów od lat
Drożyzna i spodziewane problemy na lotniskach - to będzie jeden z najtrudniejszych dla turystów sezonów od latSOPA Images / ContributorGetty Images

To z pewnością nie są łatwe lata dla branży turystycznej i osób spragnionych zagranicznych podróży. Najpierw we znaki dała się pandemia. Obowiązujące lockdowny, restrykcje i czasowe zamykanie granic sprawiły, że wyjazdy trzeba było odłożyć na dalszy plan. Działająca w ramach ONZ Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) oszacowała, że w pandemicznym 2020 roku branża straciła 1,3 bln dolarów, a z pracą musiało się pożegnać od 100 do 120 mln osób.

Gdy branża liczyła już na popandemiczne złapanie wiatru w żagle, w lutym 2022 wybuchła wojna w Ukrainie. Sytuacja ma negatywny wpływ na wiele sektorów gospodarczych, w tym i na branżę turystyczną.

Zagraniczne wakacje droższe niż rok temu

- Ceny zagranicznych wakacji są już 25 proc. droższe niż rok temu. Jest bardzo drogo. Będzie jeszcze drożej - powiedział w maju w rozmowie z Business Insider Marcin Dymnicki, prezes TUI Poland.

Dymnicki podkreślał, że głównym problemem jest cena paliw i kursy walut. Zwracał uwagę, że ceny od lutego wzrosły o 15 proc., a w porównaniu do 2021 roku - o 25 proc. Poinformował, że za tygodniowy wyjazd trzeba obecnie zapłacić prawie 700 zł więcej, co w przypadku czteroosobowej rodziny daje 2,8 tys. zł.

"Polacy takich cen wakacji nie widzieli"

- Ceny mocno poszybowały i niezależnie do jakiego okresu byśmy się nie odnieśli, Polacy takich cen wakacji nie widzieli nigdy - zaznaczał z kolei Piotr Henicz, wiceprezes Itaki i wiceszef Polskiej Izby Turystyki w rozmowie z Business Insider.

Zwracał uwagę, że obecnie największym problemem jest cena paliwa lotniczego. Jeszcze w styczniu br. tona paliwa kosztowała w granicach 770 dolarów, a teraz cena ta wynosi ponad 1220 dolarów. - Udział ceny paliwa w wakacjach z lotem czarterowym jest bowiem znaczący. Weźmy na przykład najbardziej popularne kierunki wśród Polaków - Grecję i Turcję, gdzie lot w jedną stronę trwa około trzech godzin. Cena tego przelotu to 30-40 proc. kosztu całych wakacji - przyznał wówczas Piotr Henicz.

Jeśli zdecydujemy się dotrzeć na wakacje samolotem, warto pojawić się na lotnisku dużo wcześniej
Jeśli zdecydujemy się dotrzeć na wakacje samolotem, warto pojawić się na lotnisku dużo wcześniejSOPA Images / ContributorGetty Images

Odwołane loty, kolejki i opóźnienia. Ekspert ostrzega

Rosnące ceny to jedno. Dobrych wiadomości dla planujących zagraniczne wakacje nie ma również Krzysztof Loga-Słowiński, ekspert portalu pasażer.com. W rozmowie z RMF FM przyznał, że turyści muszą się przygotować na przykre niespodzianki związane z samą organizacją podróży. We znaki może dać się brak personelu lotniczego.

W trakcie pandemii niektóre europejskie lotniska musiały zwolnić pracowników. Powodem były cięcia kosztów. Spowodowało to kolejki, opóźnienia i odwołane loty. Największy problem dotyczył lotnisk stanowiących punkty przesiadkowe. Mowa o portach lotniczych w Brukseli, Londynie, Frankfurcie czy Amsterdamie. Ekspert ocenia, że problemu nie uda się tak szybko rozwiązać, bo braku pracowników nie da się uzupełnić z dnia na dzień. Loga-Sowiński tłumaczył, że chętnych do pracy brakuje z powodu niskich zarobków. Nawet jeśli porty lotnicze podniosłyby stawki, to i tak potrzeba czasu, by wyszkolić nowe osoby.

- W dużych liniach lotniczy są masowo anulowane rejsy, bo tam brakuje pilotów. Na pewno bezpieczniej poruszać się bez przesiadek, bo pracowników brakuje nie tylko w liniach lotniczych, ale też w firmach, które obsługują linie na lotniskach - czyli bagażowych, security - powiedział Loga-Sowiński w rozmowie z RMF FM.

Wakacje z biurem podróży czy na własną rękę?

Krzysztof Loga-Sowiński przyznał, że w tym roku o wiele bardziej opłaca się wybrać na wakacje zorganizowane przez biuro podróży.

- Jeżeli ktoś chce spędzić dwa tygodnie w zamkniętym ośrodku z basenami, morzem to biuro jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Natomiast jak ktoś chce pojeździć, to musi wyłożyć dodatkowe pieniądze na jakąś atrakcję turystyczną czy dodatkowy przejazd - ocenił Loga-Sowiński.

Ekspert portalu pasażer.com ocenił, że jeśli chodzi o podróżowanie, to mniejsze ryzyko występuje w przypadku tanich linii, a najbezpieczniejszą opcją wydają się obecnie loty czarterowe realizowane na zlecenie biur podróży.

Eksperci ostrzegają, że to właśnie działalność linii lotniczych i lotnisk może pokrzyżować w tym sezonie wakacyjne plany
Eksperci ostrzegają, że to właśnie działalność linii lotniczych i lotnisk może pokrzyżować w tym sezonie wakacyjne plany NurPhoto / ContributorGetty Images

Wakacje w Polsce? Tak drogo jeszcze nie było

Perspektywa wakacji w Polsce - ze względu na rosnące ceny - nie prezentuje się zbyt optymistycznie. Za tegoroczny urlop w kraju trzeba będzie zapłacić prawie o 30 proc. więcej niż rok temu. Za wypoczynek najwięcej zapłacimy nad Morzem Bałtyckim, które mimo wysokich cen i tak jest w naszym kraju najpopularniejszym wakacyjnym kierunkiem.

Jeśli zależy nam, by wypoczywać w kraju, analitycy wakacyjnego rynku rekomendują urlop w mniej popularnych miejscach.

- Polecamy Roztocze, Poleski czy Kampinoski Park Narodowy czy Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Także Wielkopolska dysponuje licznymi akwenami, gdzie miło można spędzić zarówno weekend jak i dłuższy urlop - powiedział w rozmowie z serwisem Interia Wydarzenia Kamil Wiak, analizujący rynek turystyczny.

Ekspert w rozmowie z Interią wskazuje, że w popularnych kurortach ceny są dużo wyższe. To Trójmiasto, Półwysep Helski, Kołobrzeg i Świnoujście. Kamil Wiak podkreśla, że taniej będzie w mniejszych miejscowościach i nadmorskich wioskach takich jak Karwia, Sasino czy Rusinowo.

***

Zobacz również: 

„Polacy za granicą”: Gruzja to kraj doświadczony przez wojny. Pierwszy toast wypija się tam za pokójPolsat Play
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas