Reklama

Nowe zasady i stawki w sanatoriach. Ile kosztuje pobyt w 2022 roku?

Rząd od kilku miesięcy przeprowadza zmiany w zasadach korzystania z sanatoriów w Polsce. Zmieniły się przepisy związane z pandemią koronawirusa i zachorowaniami na COVID-19 oraz opłaty za zakwaterowanie.

To nie pierwszy raz w ciągu ostatnich 12 miesięcy, kiedy Ministerstwo Zdrowia modyfikuje zasady wyjazdu do sanatorium w Polsce. Ostatnie zmiany nastąpiły w listopadzie 2021 r. Polacy, którzy korzystają lub chcą skorzystać z pobytu w takiej placówce, znowu powinni zapoznać się z nowymi przepisami.

Sanatorium 2022 a test na COVID-19

Od końca marca 2022 roku nie wymaga się już posiadania zaświadczenia o negatywnym wyniku testu w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. Wcześniej każdy pacjent do czterech dni przed rozpoczęciem turnusu wykonywał test na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Placówki uzdrowiskowe nie wymagają także od przyjeżdżających certyfikatów szczepienia przeciwko COVID-19. Personel medyczny w szpitalu uzdrowiskowym może jednak na normalnych zasadach zlecić wykonanie testu w przypadku podejrzenia choroby.

Reklama

Czytaj także: KIF: NFZ utrwala kryzys w fizjoterapii

Sanatorium pocovidowe w 2022

Pacjenci cierpiący na powikłania w wyniku przechorowania COVID-19 mogą starać się o pobyt w uzdrowisku tylko do końca czerwca 2022 roku. i jedynie na podstawie skierowań wystawionych do 4 kwietnia 2022 r. Od lipca bowiem leczenie takie nie będzie realizowane.

Sanatoria uzdrowiskowe - nowe opłaty w 2022

Od maja 2022 roku decyzją Ministerstwa Zdrowia wchodzą w życie zmiany także jeśli chodzi o koszty pobytu w sanatoriach. Podwyższono stawki dotyczące wyżywienia i noclegów

Stawki te są bowiem określane "na sztywno", odgórnie na poziomie ministerstwa. Nie są ustalane przez dane placówki, więc dotyczą wszystkich uzdrowisk w kraju. Ceny są uzależnione od standardu pokoju, a także od sezonu - od października do kwietnia zapłacimy mniej, od maja do września więcej.

Czytaj także: Będzie mniej teleporad? NFZ chce zmian. Lekarze protestują

Nowe stawki za sanatorium w 2022:

  • Pokój dla 1 osoby z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym: 32 zł 60 gr (październik - kwiecień, 40 zł 90 gr (maj - wrzesień)
  • Pokój dla 1 osoby w studiu: 26 zł 10 gr (październik - kwiecień), 37 zł 40 gr (maj - wrzesień) 
  • Pokój dla 1 osoby bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego: 24 zł 90 gr (październik - kwiecień), 33 zł 20 gr (maj - wrzesień) 
  • Pokój dla 2 osób z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym: 19 zł 50 gr (październik - kwiecień, 27 zł 30 gr (maj - wrzesień)
  • Pokój dla 2 osób w studiu: 16 zł 50 gr (październik - kwiecień), 24 zł 90 gr (maj - wrzesień) 
  • Pokój dla 2 osób bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego: 14 zł 20 gr (październik - kwiecień), 19 zł 50 gr (maj - wrzesień) 
  • Pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym: 12 zł 50 gr (październik - kwiecień), 14 zł 80 gr (maj - wrzesień)
  • Pokój wieloosobowy w studiu: 11 zł 90 gr (październik - kwiecień), 13 zł 60 gr (maj - wrzesień)
  • Pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego 10 zł 90 gr (październik - kwiecień), 11 zł 90 gr (maj - wrzesień)

Jak przypominają przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, dostęp do wszelkich zabiegów i usług medycznych związanych z chorobami widniejącymi na skierowaniu dla osób przebywających w sanatorium na NFZ jest bezpłatny. 

Fundusz natomiast nie zwraca pieniędzy za dojazd, opłaty za pobyt opiekuna, opłaty klimatyczne, zabiegi niezwiązane z chorobą pacjenta. 

Czytaj także: Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Ekspert wskazuje konkretny miesiąc

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sanatorium | Narodowy Fundusz Zdrowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy