Reklama

Reklama

Sprawdzone sposoby w walce z przebarwieniami i kamieniem nazębnym

Choć każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu, nie wszyscy możemy się nim pochwalić. Sporo produktów spożywczych oraz złe nawyki higieniczne przyczyniają się do powstawania przebarwień i kamienia nazębnego. Mimo że jest to dość powszechny problem – jego rozwiązanie nie jest tak trudne, jak może się wydawać.

Artykuł z ekspozycją partnera

Żółty kolor uzębienia oraz kamień nazębny nie są problemami jedynie wizualnymi. Mają one szkodliwy wpływ z jednej strony na zdrowie naszych zębów i dziąseł, z drugiej - mogą skutkować złym samopoczuciem i brakiem pewności siebie w kontaktach z innymi osobami. Piękny uśmiech z pewnością pozytywnie wpływa również na to, jak postrzegamy siebie. Usuwanie kamienia nazębnego i przebarwień to proste i skuteczne zabiegi dentystyczne, których efektem są bielsze i zdrowsze zęby. Mimo to walkę o zachwycający uśmiech możemy zacząć już w domu.

Reklama

Przebarwienia i kamień nazębny - skąd się biorą?

Na powstawanie przebarwień wpływ ma wiele czynników: spożywania niektórych produktów spożywczych, palenie papierosów i zażywanie części leków. Wśród produktów żywnościowych wymienić należy: kawę, herbatę, colę oraz takie owoce, jak borówki czy czarne porzeczki. Warto jednak pamiętać, że mówimy o ich regularnym, nie sporadycznym, spożywaniu. Z kolei jeśli chodzi o palaczy, szkodliwe substancje dostają się do jamy ustnej podczas palenia, a następnie osiadają na zębach i niekorzystnie wpływają na ich kolor. W obu tych przypadkach usunięcie przebarwień jest stosunkowo łatwe. Dużo trudniejsza jest sytuacja, gdy pojawiają się one na skutek przyjmowania niektórych leków. Mowa na przykład o specyfikach, zawierających żelazo, co może skutkować specyficznymi, czarnymi plamkami na zębach. Wówczas konieczna będzie wizyta u stomatologa.

Natomiast kamień nazębny pojawia się na zębach w momencie, gdy płytka nazębna zaczyna odkładać się na naszych zębach. Dzieje się to już w kilka minut po zakończeniu szczotkowania. Bakterie zawarte w płytce nazębnej łączą się wówczas z powierzchnią zębów przy pomocy składników zawartych w ślinie. Proces ten powoduje powstawanie kamienia nazębnego. Jeśli nieprawidłowo szczotkujemy zęby, warstwa ta staje się coraz twardsza i grubsza, a tym samym - bardziej widoczna i trudniejsza do usunięcia. Co ciekawe, proces ten zachodzi nie tylko w przypadku naturalnych zębów, ale też na protezach i implantach. Kamień na zębach jest groźny, ponieważ skutkuje stopniową degradacją szkliwa, a w konsekwencji - próchnicą.

Przebarwienia- jak się ich pozbyć?

Jednym ze sposobów na usunięcie przebarwień jest udanie się do gabinetu stomatologicznego. Z pewnością znajdziemy tam odpowiednią pomoc oraz skorzystamy z fachowych zabiegów, takich jak piaskowanie zębów oraz usuwanie osadów oraz przebarwień. Wizyta w gabinecie dentystycznym nie zawsze jednak jest konieczna. W aptekach i drogeriach bez problemu znajdziemy preparaty, z pomocą których nie tylko usuniemy powierzchowne przebarwienia, ale dodatkowo rozjaśnimy zęby.

W tym miejscu wymienić warto bogatą ofertę profesjonalnych produktów wybielających Elgydium, dostępnych tylko w aptekach. To między innymi pasta do zębów Elgydium Wybielająca z rozdrobnionymi cząsteczkami wodorowęglanu sodu, z pomocą której pozbędziemy się przebarwień i na dłużej zachowamy biel zębów po usunięciu kamienia lub profesjonalnym wybielaniu. To także szczoteczka do zębów Elgydium Wybielająca, wyposażona w polerujące włoski z mikrogumkami. Wspomagają one ochronę szkliwa, a także pomagają w uzyskaniu lśniących zębów. Z kolei nić dentystyczna Elgydium Clinic sprawnie usuwa cząsteczki jedzenia, tkwiące między zębami na tyle mocno, że niemożliwe jest ich pozbycie się podczas zwykłego szczotkowania. W ten sposób zapobiegamy też powstawaniu w tych miejscach płytki nazębnej.

Sposoby na kamień nazębny

O ile walka z przebarwieniami w zaciszu czterech ścian może zakończyć się sukcesem, o tyle z pewnością samodzielnie nie usuniemy kamienia, który już znajduje się na zębach. Możemy tylko zapobiegać jego powstawaniu.

Mimo że łatwo natrafić na "domowe" sposoby na radzenie sobie z kamieniem nazębnym, jak płukanie jamy ustnej szałwią, sodą oczyszczoną czy octem jabłkowym - nie przynoszą one zadowalających rezultatów. Również pasty do zębów na kamień nazębny nie powstają z myślą o jego usuwaniu - zmniejszają jedynie ryzyko jego pojawienia się. W tym wypadku konieczna będzie wizyta u stomatologa. Najczęściej stosowaną metodą jest skaling, czyli usuwanie gromadzącego się kamienia nazębnego.

Choć z przebarwieniami i kamieniem nazębnym można z powodzeniem walczyć, ważniejsze jest zapobieganie ich powstawaniu. Czasem rozwiązaniem będzie po prostu rzucenie palenia lub ograniczenie spożywania kawy czy herbaty. Pamiętać powinniśmy zwłaszcza o dbaniu o higienę jamy ustnej, dokładnym szczotkowaniu i skrupulatnym usuwaniu zalegającej płytki nazębnej. Warto też korzystać z dodatkowych środków, jakimi są specjalne pasty do zębów, nici dentystyczne oraz irygatory. Również po skorzystaniu z usług gabinetów stomatologicznych - efekt śnieżnobiałych zębów nie jest bowiem dany raz na zawsze.

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy