Ile kosztują ślub i wesele?

Gdy myśli się o ślubie, pierwsze rzeczy, które przychodzą do głowy, to obrączki, biała suknia, nowy garnitur i dobra zabawa. To oczywiste skojarzenia. Jednak ci, którzy przeszli przynajmniej przez część spraw do załatwienia przed weselem, wiedzą, że powyższe wzmianki to zaledwie początek długiej listy rzeczy do zorganizowania i opłacenia...

Dziś pary młode decydują się na wiele nietypowych rozwiązań
Dziś pary młode decydują się na wiele nietypowych rozwiązań Monika Fot. Krzeminska/ Manufaktura Ślubów Magazyn Wesele

Zaplanowanie budżetu ślubnego powinno stanowić punkt wyjścia dla wszystkich par organizujących uroczystość weselną. Jak się do tego zabrać? Co wziąć pod uwagę, by właściwie oszacować realny koszt wymarzonej imprezy? Oczywiście, każde przyjęcie weselne jest inne: wymaga zróżnicowanego nakładu pracy, zatrudnienia innych podwykonawców, przygotowania specyficznych udogodnień dla gości weselnych czy odpowiednich atrakcji.

Poniżej spróbujemy przybliżyć przynajmniej część wydatków czekających przyszłych nowożeńców. Analizując to zestawienie, należy pamiętać, że podane kwoty są szacunkowe i zależnie od preferencji Pary Młodej oraz danego regionu mogą się różnić. Przedstawione wyliczenia powinno się potraktować jako punkt wyjścia do stworzenia budżetu na niezapomniany ślub i wesele.

1. Miejsce

Elementem, od którego zwykle rozpoczyna się planowanie, jest znalezienie odpowiedniego miejsca na ślub i wesele. W cenę menu należy wliczyć:

- opłatę podstawową za osobę - od 200 do 500 PLN

- menu dla dzieci - połowa ceny podstawowej

- wyżywienie dla zatrudnionych usługodawców (fotograf, wideooperator, muzycy, koordynatorzy) - od 50 do 80% ceny wyjściowej

- bufety tematyczne lub stacje lifecooking - dodatkowe 20-50 PLN za osobę

- tort weselny - ok. 500 PLN


2. Muzyka

Aby goście mogli się dobrze bawić, potrzebna jest odpowiednia muzyka. Wynagrodzenie dla poszczególnych grup muzycznych lub DJ-a wynosi:

- zespół/cover band - od 4,5 do 9 tys. PLN

- DJ (sam lub z z konferansjerem) - od 2 do 5 tys. PLN

- dodatkowe oświetlenie, nagłośnienie lub podest dla muzyków- od 1,5 do 4 tys. PLN

3. Foto i wideo

Dokumentacja ślubu i wesela w postaci zdjęć wykonanych przez zatrudnionego fotografa oraz sam reportaż wideo to koszt od 3 do 6 tys. PLN.

4. Oprawa kwiatowa

Piękna ceremonia ślubna i niezapomniane wesele nieodzownie wiążą się z kwiatami oraz dekoracjami. Zależnie od koncepcji, motywu przewodniego, wybranych kwiatów itp. wymaga to zaangażowania dodatkowo od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

5. Ślubna papeteria

Zaproszenia, winietki, plan usadzenia gości, karty menu (drukowane dla każdego gościa lub kilka na stół) to wydatek rzędu od 500 do 1,5 tys. PLN.

6. Dodatkowe atrakcje

Coraz częściej Pary Młode organizują dla gości dodatkową rozrywkę, m.in.:

- pokaz tańca (np. towarzyskiego), pokaz barmański, fotobudka - od 500 do 800 PLN;

- pokaz fajerwerków (cena zależy od jego długości) - od 700 do 2 tys. PLN.

7. Stylizacja Pary Młodej

Na stan ślubnego budżetu znacząco wpływają wydatki dotyczące strojów oraz biżuterii Pary Młodej.

Panna Młoda:

- suknia, buty, bielizna i dodatki - od 3,5 do 10 tys. PLN

- makijaż, fryzura, manicure - od 400 do 600 PLN

Pan Młody:

- garnitur, buty i dodatki - od 2,5 do 4 tys. PLN

Chyba żaden ślub nie odbędzie się bez obrączek, na które Para Młoda musi przeznaczyć od 3 do 5 tys. PLN

8. Dodatkowe koszta

- na ślub, a potem wesele trzeba czymś dojechać - wynajęcie samochodu waha się od 600 do 1,5 tys. PLN, podobną kwotę zapłacimy również za transport dla gości

- coraz więcej Par Młodych decyduje się na zatrudnienie konsultanta ślubnego. Wynagrodzenie agencji ślubnej za kompleksową organizację i koordynację uroczystości to koszt od 8 do 12 tys. PLN (za cały okres przygotowań)

Czy to już wszystko? Oczywiście, że nie. Wydatki na wesele można mnożyć i mnożyć, dopasowując je do wymarzonej wizji tego wydarzenia.

Marta Jasińska-Sokołowska

Magazyn Wesele
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas