Metalowe ogrodzenie straszy wyglądem? Prosty sposób, by przywrócić mu dawny blask

Ogrodzenie działki lub domu nie tylko gwarantuje nam prywatność, ale wpływa również na bezpieczeństwo, utrudniając nieuprawionym osobom oraz zwierzętom dostanie się na posesję. Jednak warunki atmosferyczne skutecznie wpływają na stan ogrodzenia, które po kilku latach może nie wyglądać zbyt estetycznie. Wówczas najlepszym sposobem na jego odświeżenie jest prawidłowe pomalowanie ogrodzenia.

O czym należy pamiętać decydując się na malowanie ogrodzenia metalowego?
O czym należy pamiętać decydując się na malowanie ogrodzenia metalowego?123RF/PICSEL

Jak odrdzewić ogrodzenie metalowe?

Stare, nadgryzione zębem czasu, skorodowane ogrodzenie zdecydowanie nie prezentuje się ładnie. Na szczęście przy niewielkim wkładzie finansowym i odrobinie chęci, możemy przywrócić takiemu ogrodzeniu jego dawny blask.

Jeśli chcemy zabezpieczyć ogrodzenie przed ponowną korozją, należy zastosować do niego odpowiednie farby. Zanim jednak przystąpimy do malowania, koniecznie musimy pozbyć się z ogrodzenia zalegającej warstwy rdzy. Gdy nalot nie jest zbyt gruby, możemy zastosować papier ścierny lub drucianą szczotkę, ale przy większej korozji nie obędzie się bez użycia np. wiertarki z drucianą ściernicą szczotkową.

Należy również pamiętać, by pozbyć się starej farby, która po wielu latach prawdopodobnie skruszała i zaczyna odchodzić z metalowego ogrodzenia.

Jeśli ten etap mamy już za sobą, ogrodzenie musimy dokładnie wyczyścić i osuszyć. Zgromadzony na powierzchni ogrodzenie tłuszcz i zaschnięty kurz usuniemy przy użyciu np. benzyny ekstrakcyjnej lub rozpuszczalnika. Wystarczy, że szmatkę nasączymy odrobiną takiego płynu i dokładnie wyczyścimy wszystkie elementy ogrodzenia.

Zanim przystąpisz do malowania ogrodzenia, usuń z niego zalegającą rdzę
Zanim przystąpisz do malowania ogrodzenia, usuń z niego zalegającą rdzę123RF/PICSEL

Jak pomalować ogrodzenie metalowe?

Czas na malowanie. Do malowania ogrodzenia metalowego można użyć pistoletu natryskowego, ale pamiętajmy, by wcześniej dokładnie zabezpieczyć m.in. elementy ogrodzenia, trawnik czy chodnik przed nieplanowanym naniesieniem farby. Malowanie natryskowe ma tę zaletę, że wykonuje się je szybko, ale potrzebne jest do tego, chociaż minimalne doświadczenie.

Zdecydowanie popularniejszą metodą malowania ogrodzenia jest nanoszenie farby przy użyciu pędzla. W tym przypadku, jeśli chcemy dokładnie pomalować nasze ogrodzenie, musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wiele ogrodzeń ma nieregularny kształt, a farba powinna pokryć nawet najbardziej schowane zakamarki.

Decydując się na malowanie ogrodzenia, wybierajmy dzień bez dużych porywów wiatru i bez dużego nasłonecznienia, co sprawi, że farba nie będzie szybko zasychać na pędzlu. Ponadto malując ogrodzenie, powinniśmy nanieść podkład ze specjalnej farby antykorozyjnej. Dopiero później ogrodzenie malujemy farbą dekoracyjną. Na rynku znajdziemy również farbę "2:1", czyli taką, która posiada właściwości antykorozyjne i spełnia również funkcję farby dekoracyjnej.

Jakie rodzaje farb najlepiej sprawdzą się przy malowaniu metalowego ogrodzenia?
Jakie rodzaje farb najlepiej sprawdzą się przy malowaniu metalowego ogrodzenia?123RF/PICSEL

Do malowania metalowego ogrodzenia świetnie nadają się farby tiksotropowe, które charakteryzują się gęstą konsystencją i zarazem niewielkim chlapaniem podczas malowania.

Farby alkidowe są często wybierane z uwagi na uniwersalność. Takie farby nadają się do wszystkich rodzajów metalu i są odporne na działanie warunków zewnętrznych. Jeśli nasze ogrodzenie wykonane jest z żelaza lub stali, to warto sięgnąć po farby alkidowo-uretanowe, które są odporne na naprężenia, a więc nie ulegają pęknięciom.

Ogrodzenie stalowe, stalowe ocynkowanych i żeliwne, warto pomalować farbą chlorokauczukową. Z kolei farby poliuretanowe dobrze sprawdzą się w przypadku ogrodzenia ze stali lub żeliwa. Takie farby są bardzo odporne na działanie m.in. wody, smarów, olejów, wysokich temperatur i promieniowania UV.

"Zbliżenia". Chris Cugowski o swojej muzycznej drodze i o tym jak trafił do serialu „Bridgertonowie”INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas