„Te dni” nie muszą boleć

Ból podczas miesiączki, a także poprzedzający ją PMS – zespół napięcia przedmiesiączkowego to powszechne dolegliwości. Najczęściej w ich uśmierzeniu pomagają łagodne środki rozkurczowe. Pomocne są także sprawdzone naturalne metody: dieta i ćwiczenia.

menstruacja
menstruacja123RF/PICSEL
To nieprawda, że w "te dni" musisz cierpieć
To nieprawda, że w "te dni" musisz cierpieć123RF/PICSEL

Na zespół napięcia przedmiesiączkowego uskarża się ok. 40. proc kobiet w wieku rozrodczym. Najczęściej za huśtawkę nastrojów i ból odpowiadają hormony - wzrost estrogenu i spadek progesteronu, ale gorsze samopoczucie w tych dniach może być spowodowane także innymi czynnikami.

Dieta na PMS

Twoja dieta w okresie poprzedzającym menstruację powinna być lekkostrawna i bogata w błonnik oczyszczający organizm oraz witaminy i minerały. Już na dwa tygodnie przed miesiączką dobrze jest przejść na dietę bogatą w witaminę B6 oraz minerały: wapń, magnez i potas, która złagodzi objawy PMS. Wapń złagodzi nieprzyjemne skurcze macicy, potas zahamuje zatrzymywanie wody, a magnez złagodzi napięcie. Pamiętaj także o cynku, który odpowiada za stan skóry - wiele kobiet narzeka na jej stan w okresie poprzedzającym menstruację i podczas jej trwania a także żelazie, którego poziom spada podczas silnych krwawień.

Dieta na PMS powinna być lekkostrawna i bogata w składniki mineralne. Małe porcje podziel na 4-5 posiłków spożywanych co 3-4 godziny. Ogranicz ostre przyprawy, bo mają niekorzystny wpływ na cerę i sól, która zatrzymuje w organizmie wodę, zastąp je ziołami. Tłuste potrawy zastąp warzywami i owocami. Pij dużo (2-3 l) napojów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej, która oczyści organizm ze toksyn, wyreguluje gospodarkę wodną.

Wiele kobiet w tym okresie ma większą niż zazwyczaj ochotę na słodycze, najlepiej wybierać wówczas te, które zawierają gorzką czekoladę lub kakao.

W tym okresie cyklu na cenzurowanym powinny się znaleźć napoje zawierające kofeinę i alkohol. Kawę najlepiej zastąpić herbatą (pamiętaj, że mocna herbata ma także niewłaściwe działanie na organizm), najlepiej zieloną. Kawa i alkohol wypłukują z organizmu minerały i nasilają rozdrażnienie.

Unikaj także roślin kapustnych, żółtego sera i czerwonego mięsa. Zamiast nich wybieraj razowe pieczywo, płatki, nabiał, orzechy, ryby i owoce morza, kasze, dziki ryż, warzywa i owoce (zwłaszcza polecane są szpinak, brokuły, pomidory, banany, czereśnie, truskawki, arbuzy).

Pomoże ci także relaksująca kąpiel z dodatkiem naparu z lawendy lub melisy.

Jak przetrwać te dni

Najczęstsze dolegliwości podczas menstruacji to ból brzucha, skurcze macicy, ból piersi, migreny, ogólne rozdrażnienie i rozbicie. Objawy te można złagodzić stosując ziołowe herbatki, okłady i ćwiczenia.

Zioła

Kąpiel z szyszkami chmielu

Do garnuszka wsyp mieszankę ziół: po łyżeczce szyszek chmielu, liści pokrzywy, szałwii, korzenia arcydzięglu oraz krwawnika. Zioła zalej litrem wrzątku, po kwadransie przecedź i wlej do wanny z wodą. Ziołowa kąpiel złagodzi ból, pamiętaj jednak, że podczas menstruacji nie wolno przesiadywać w gorącej wodzie - możesz w ten sposób nasilić krwawienie, a nawet spowodować krwotok.

Herbatka rozkurczająca

Odmierz po łyżeczce korzenia tataraku i krwawnika oraz płaskiej łyżeczce rdestu, nawłoci i babki lancetowatej. Łyżkę ziołowej mieszanki zalej szklanką wrzątku i zaparzaj 10 minut. Pij dwa razy dziennie.

Herbatka na nadmierne krwawienie

Pomoże ziołowa mieszanka z krwawnika, pięciornika gęsiego, liścia melisy oraz szyszki chmielu. W aptece znajdziesz gotową mieszankę we właściwych proporcjach.

Ćwiczenia

Dolegliwości związane z menstruacją złagodzą także bazujące na jodze ćwiczenia.

Viparita karani

Złóż dwa koce w harmonijkę i ułóż je równolegle do ściany. Połóż na nich biodra, przesuwając pośladki do ściany. Połóż się na plecach, ugnij ręce w łokciach i połóż je na podłodze z dłońmi skierowanymi ku górze. Wyprostowane w kolanach nogi oprzyj o ścianę i zrób rozkrok na tyle szeroki, by poczuć lekkie rozciąganie w wewnętrznych stronach ud. Pięty oprzyj na ścianie, napnij przody ud. Rozluźnij plecy, ramiona i brzuch. Utrzymaj tę pozycję przez 2 do 5 minut. Ćwiczenie rozluźnia podbrzusze i mięśnie dna miednicy.

Virasana

Ustaw krzesło w odległości ok. 50 cm od ściany i połóż na jego siedzisku złożony koc. Uklęknij przodem do krzesła tak, by palce stóp lekko dotykały ściany. Usiądź na piętach i złącz ze sobą największe palce stóp. Oprzyj złożone przedramiona na kocu, a następnie oprzyj na nich czoło, pochylając tułów do przodu. Trzymaj plecy wyprostowane. Rozluźnij okolice barków i kark. Utrzymaj pozycję przez 2 do 5 minut. Ćwiczenie rozluźnia okolice krocza i dno miednicy.

Janu sirasana (skłon w przód)

Jedną nogę odsuń w bok i ugnij, druga trzymaj prosto. Ułóż na wyprostowanej nodze złożony koc. Pochyl się do niej tak, aby głowa spoczywała łagodnie oparta na kocu. Wytrzymaj 2 minuty oddychając swobodnie i głęboko. Powtórz ćwiczenie na druga stronę.

Wielu kobietom ulgę przynosi łagodny masaż, taniec albo spacer. Pamiętaj jednak, że ruch nie powinien być forsowny.

Na ból brzucha pomoże także ciepły termofor, pamiętaj jednak, żeby nie trzymać go na brzuchu zbyt długo - pod wpływem ciepła rozszerzają się naczynia krwionośne, obfitsze staje się więc krwawienie.

Kiedy do lekarza

Jeśli objawy poprzedzające miesiączkę lub występujące podczas jej trwania utrudniają ci normalne funkcjonowanie i są trudne do złagodzenia domowymi sposobami i łagodnymi środkami, zgłoś się do ginekologa. Specjalista zleci badanie poziomu hormonów i podejmie odpowiednie leczenie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas