Reklama

Reklama

Sekret lepszej połowy życia

Przekroczenie magicznej sześćdziesiątki wielu z nas spędza sen z powiek. Ale czy słusznie? Teraz naprawdę możemy żyć przede wszystkim dla siebie. I to bardzo przyjemnie. Wystarczy tylko wiedzieć jak.

Jesień życia to czas, w którym nie musimy już tak pędzić - do nowych wyzwań zawodowych, do malutkich dzieci potrzebujących naszej opieki, do licznych domowych obowiązków. Możemy więcej czasu poświęcić swojemu zdrowiu i pasjom.

Uwierz - jesteś nadal taka, jaka byłaś

Czasem patrzysz w lustro i myślisz: "Jak to możliwe, że tak się zmieniłam". Czy naprawdę? To, że przybyło ci parę zmarszczek, to jeszcze o niczym nie świadczy. Dalej jesteś tą samą osobą, którą byłaś 20 lat wcześniej.

DOBRE ROZWIĄZANIA: Jeśli chcesz się lepiej ze sobą poczuć, powinnaś zatroszczyć się o swoje ciało. Gdy poprawi się twoja sprawność, wróci witalność, znów zobaczysz w sobie tę kobietę, za którą tęsknisz. Jakie masz skojarzenia, gdy myślisz o młodości - sprężystość ruchów, brak zadyszki, smukła sylwetka? To nie jest nieosiągalne. Właśnie teraz możesz nad tym popracować. Niech aktywność fizyczna stanie się twoją codziennością. Przed tobą cały wachlarz możliwości: spacery, rower, pływanie, gimnastyka, wszystko, co sobie zamarzysz i co ci nie zaszkodzi. Może wybierzesz coś specjalnego, przeznaczonego właśnie dla ciebie, jak np. joga hormonalna dla kobiet po menopauzie lub aquaaerobik.

Reklama

Nie rezygnuj z marzeń

Zawsze chciałaś..., ale ciągle coś stawało na przeszkodzie, by zrealizować te pragnienia. Teraz sobie myślisz, że już za późno na ich realizację. Bardzo się mylisz. Zawsze jest czas na spełnianie marzeń, a teraz może najlepszy.

DOBRE ROZWIĄZANIA: Wszyscy ci mówili, że masz talent w rękach, że drzemie w tobie artystka. Może warto się o tym przekonać? Chcesz malować, robić plastyczne cudeńka, a może zacząć grać na pianinie? Już nie wymówisz się brakiem czasu, nawet finanse nie staną ci na przeszkodzie. W wielu domach kultury i klubach seniora organizowane są bezpłatne warsztaty artystyczne, np. kursy dekupażu, fotografii, nauki gry na instrumencie, pisania poezji, układania bukietów i mnóstwo innych.

Spróbuj też czegoś nowego. Kto wie, może odkryjesz w sobie nowy talent, który obudzi w tobie pasję twórczą. A to daje tyle radości i poczucie spełnienia. Jest do czego wstawać, jest się do czego spieszyć. Chcesz studiować, zgłębiać nowe dziedziny wiedzy? Wspaniałym pomysłem jest zapisanie się na Uniwersytet Trzeciego Wieku, gdzie odbywają się darmowe wykłady i seminaria z różnych dziedzin wiedzy.

A może zawsze marzyłaś o podróżach? Gdy jesteś na emeryturze nie krępuje cię termin urlopu i wakacje dzieci. Możesz podróżować swobodniej i taniej. Zagraniczne wycieczki to spory wydatek, ale jeśli wybierasz się na nie poza sezonem - już znacznie mniejszy. W Polsce biura turystyczne oferują niedrogie wczasy z dowozem autokarem na miejsce i dodatkowymi zabiegami leczniczymi w pakiecie. Można też podróżować na własną rękę, wyszukując gospodarstwa agroturystyczne czy tanie przytulne pensjonaty.

Obudź w sobie dziecko

A co dzieci lubią robić najbardziej? Bawić się. Najlepiej z rówieśnikami. Warto je naśladować. Przecież możesz sobie teraz pozwolić na trochę beztroski. Bagaż odpowiedzialności za rodzinę, pracę, dom, który dźwigałaś na plecach, powinien być obecnie nieco lżejszy. Nuda i samotność to twoi najwięksi wrogowie, dlatego otaczaj się ludźmi, którzy tak samo jak ty nadal chcą czerpać z życia pełnymi garściami.

DOBRE ROZWIĄZANIA: Grupowa gimnastyka czy koła zainteresowań to doskonała okazja do poznawania nowych znajomych, ale także do umocnienia dawnych przyjaźni. Zachwyciły cię warsztaty kulinarne, namów koleżanki, by do nich dołączyły. Przede wszystkim nic tak nie łączy jak wspólna zabawa. Każdy klub seniora organizuje częste wieczorki taneczne, wystarczy skrzyknąć kilka znajomych par i już miły wieczór zapewniony. Również jeśli jesteś samotna, nie powinnaś unikać takich imprez, bo właśnie tam łatwo się z kimś zaprzyjaźnić. Naucz się też patrzeć na świat oczami dziecka, które cieszą najprostsze rzeczy: słoneczny dzień, kwitnące krzewy, nowa bluzeczka czy własnoręcznie zrobiony obrazek.

Uwolnij się od rodzinnych schematów

Nie będzie to łatwe, bo kształtowały się one latami. Jednak warto porzucić te, które cię krępują. Twój telefon był zawsze dla całej rodziny numerem alarmowym, pod który dzwoniło się, gdy ktoś czegoś potrzebował? Czas już odzwyczaić krewnych od tego, że jesteś na każde ich zawołanie.

DOBRE ROZWIĄZANIA: Powiedz sobie: "Teraz nadszedł czas dla mnie". Oznacza to zdrowy egoizm i stawianie siebie na pierwszym miejscu. Możesz nadal pomagać, ale pod warunkiem, że tego chcesz i nie towarzyszy ci poczucie wykorzystywania. Dotyczy to również najbliższych. Jeśli mąż również jest już na emeryturze, nie ma powodu, byś wykonywała domowe prace za niego. Współdziałajcie! Jeżeli dzieci mają już własne domy, one też co jakiś czas mogą urządzić święta. Zaprowadź nowe porządki, w których poczujesz się bardziej komfortowo.

Umacniaj więź z wnukami

Babcia i dziadek to dla dzieci bardzo ważne osoby. Dlatego warto spędzać z nimi dużo czasu i pielęgnować wzajemną bliskość.

DOBRE ROZWIĄZANIA: Gdy mieszkasz niedaleko, możesz na co dzień uczestniczyć w życiu wnuków. Odbierać je z przedszkola, zabierać na spacer, zostawać z nimi, gdy ich rodzice chcą gdzieś wyjść. Podczas tych spotkań jest czas na wspólną zabawę, opowieści z przeszłości, naukę różnych umiejętności. Jeżeli dzieli cię od wnucząt wiele kilometrów, to spróbuj odwiedzać je jak najczęściej, rozmawiać z nimi przez telefon, zabierać na dłuższe weekendy i wakacje.

Otwórz się na uczucie

Miłość jest możliwa w każdym wieku. Jeśli jesteś samotna, rozejrzyj się wokół siebie, być może w pobliżu jest ktoś, kto czeka na twoje zainteresowanie. A długoletnie pary mogą też odświeżyć swój związek i zobaczyć się w nowym świetle.

DOBRE ROZWIĄZANIA: Gdy zaczniesz prowadzić aktywne życie, grono znajomych znacznie się powiększy. Wśród nich może się znaleźć osoba, z którą będziesz chciała nawiązać wyjątkową więź. Nie trzeba tego unikać, we dwoje łatwiej podołać codziennym problemom. Małżeństwa mogą teraz poświęcić sobie więcej czasu. Razem jeść posiłki, chodzić na spacery i zakupy, robić sobie małe przyjemności, podróżować.

Pozostaw po sobie ślad dla następnego pokolenia

Pochyl się nad rodzinnymi korzeniami. Przejrzyj albumy ze starymi zdjęciami, listy. Posegreguj je tak, by stały się sentymentalnym dziedzictwem dla dzieci i wnuków. To ty jesteś tym ogniwem, które łączy je z przeszłością.

DOBRE ROZWIĄZANIA: Może też uda ci się odbudować kontakty z dalszymi krewnymi, porozmawiać z nimi o tych kartach z rodzinnej historii, które są dla ciebie mniej znane. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie rodzinnego zjazdu. Może dzięki temu młode pokolenie też zbliży się do siebie i więź między kuzynami się umocni.

Przestań ścigać się z młodszymi

Porównywanie się z młodszymi od siebie nie ma sensu, a tylko może być frustrujące. Każdy wiek ma swoje prawa i ograniczenia.

DOBRE ROZWIĄZANIA: Zaakceptuj swoją dojrzałość i ciesz się z profitów, jakie ona ze sobą niesie. Masz doświadczenie, masz wspomnienia i tak samo jak młodzi - ciekawe plany na życie. Oni startują, a ty już wiele osiągnęłaś, a przed tobą jeszcze długa droga. Jeśli dalej pracujesz, nie ścigaj się z młodymi, ale dziel się z nimi zdobytą wiedzą. Będą cię za to szanować, a ty odczujesz satysfakcję z tego, ile im możesz dać.

Marta Żarska

Kobieta i życie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje