Reklama

Reklama

Inteligentni dietetycznie

Masz wysoki poziom ilorazu IQ, odznaczasz się wysoką inteligencją emocjonalną? Świetnie! Ale czy zadbałeś o rozwój inteligencji dietetycznej? Ta umiejętność może okazać się niezbędna, gdy raz na zawsze chcemy się uporać z nadwagą i otyłością.

Problem dużej wagi

Reklama

Coraz większa część społeczeństwa ma nadwagę bądź jest otyła. Liczby mówią same za siebie. Do tego rosnąca plaga chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, która będzie zbierać coraz większe żniwo. Jeśli nie zaczniemy działać, będzie coraz gorzej. Jednak co zrobić? Jak wskazują badania niemal 80-95 proc. osób, które w swoim życiu próbowały różnych metod odchudzania, w ciągu 5 lat wracały do wagi wyjściowej. Próbujemy, staramy się, ale nam nie wychodzi. W czym zatem tkwi problem?

Jestem na diecie

Nasze odchudzanie często przebiega według pewnego schematu. Pojawia się czynnik zapalny, czyli coś co wzbudza naszą motywację do działania, np.: sylwester, wyjazd nad morze, chęć wbicia się w stare ubrania.. Przechodzimy zatem do działania. Wybieramy dietę, po czym cierpimy katusze żywiąc się samą sałatą lub opływającymi w tłuszczu produktami. Mamy wrażenie, że dieta to ciągła lista nakazów i zakazów. Męczymy się wybierając niesmakujące nam potrawy, rezygnując ze swojej ulubionej kuchni. W końcu przychodzi kryzys - dostrzegamy pyszną eklerkę na witrynie cukierni i po nas- przepadliśmy. Często na dobitkę spotyka nas efekt jo-jo, który niczym bumerang wraca z dodatkowymi kilogramami. Tymczasem to nie tędy droga.

Inteligentnie ugryźć temat

Nauka wyróżnia kilka rodzajów inteligencji. Najbardziej znana to inteligencja wrodzona, mierzona testem na iloraz IQ. Kolejno po niej możemy wymienić inteligencję emocjonalną, społeczną, werbalną i kognitywną. A inteligencja dietetyczna? Czy istnieje w ogóle coś takiego? W słowniku pojęć naukowych nie znajdziemy takiego określenia. Jednak w praktyce życiowej - tak. Inteligencją dietetyczną możemy określić tę część naszego intelektu, która jest wytrenowana i odpowiada za rozsądne wybory żywieniowe. Kto wie, może już niebawem uznamy ją za jedną z niezbędnych życiowych umiejętności, obok empatii czy zdolności wysławiania się, którą będziemy rozwijać od najmłodszych lat. Dlaczego? Bo takie podejście do tematu gwarantuje, że nie będziemy myśleć o diecie jak o tymczasowym wycinku z naszego życia, lecz jak o stylu życia.

Dowiedz się więcej na temat: problem | dieta | etap

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje