Zadbane paznokcie zawsze modne
Wlokące się leniwie długie jesienne wieczory są świetną okazją do zadbania o swój wygląd. Chwile poświęcone urodzie sprawią, że mimo szarości za oknem będziesz się czuła wyjątkowo atrakcyjnie.
Manikiur warto wykonywać raz na dwa tygodnie. Jednak w wypadku paznokci wymagających głębokiej regeneracji dodatkowych odżywek czy olejków regenerujących możesz używać nawet kilka razy dziennie.
Przed przystąpieniem do manikiuru
usuń z płytki paznokcia lakier bądź jego pozostałości. W tym celu użyj zmywacza zawierającego witaminy i składniki odżywcze. Unikaj preparatów, w skład których wchodzi aceton. Wprawdzie usuwają one lakier szybko i skutecznie, jednak równocześnie wysuszają i osłabiają płytkę paznokcia.
Następnie przejdź do opiłowania paznokci.
Za pomocą pilnika nadasz im pożądany kształt - kwadratowy, owalny lub kształt migdału. Od rodzaju paznokcia będzie zależało, jakiego typu pilnik powinnaś wybrać. Rozróżniamy te do paznokci sztucznych oraz naturalnych. Ich zasadniczą różnicą jest ziarnistość (tzw. ostrość). W przypadku naturalnej płytki najlepiej sprawdzają się pilniki papierowe. Mają one zazwyczaj dwa rodzaje powierzchni: twardą - służącą do skracania paznokci, oraz miękką, która bywa wykorzystywana podczas wygładzania brzegów i nadawania im kształtu.
Kolejną czynnością jest usunięcie naskórka.
Zabieg ten wykonaj bardzo delikatnie za pomocą bambusowego patyczka bądź tzw. kopytka. Zanim przystąpi się do tego zabiegu, warto zmiękczyć skórki specjalnymi olejkami lub płynem. Możesz również nałożyć na paznokcie tzw. wodę zmiękczającą, która z jednej strony powoduje miękkość, a z drugiej usuwa nadmiar naskórka. Po wykonaniu tych czynności przejdź do specjalnej kąpieli przeznaczonej dla paznokci. Możesz zastosować preparaty złuszczająco-zmiękczające. Wystarczy jednak, jeśli użyjesz gorącej wody i mydła w płynie.
Po zakończeniu tego zabiegu możesz zająć się usuwaniem naskórka za pomocą cążków. Czynność tę wykonaj bardzo delikatnie i uważnie. Nie należy wycinać skóry zbyt głęboko, gdyż grozi to zakażeniem i w konsekwencji infekcją.
Tak przygotowaną płytkę paznokcia możesz poddać zabiegowi polerowania. Służy do tego przyrząd o nazwie polerka mający trzy rodzaje powierzchni: równającą - usuniesz nią bruzdy pozostałe na paznokciu, matującą - wygładzi startą powierzchnię, oraz nabłyszczającą, która sprawi, że twoje paznokcie będą niesamowicie lśniły.
Bardzo zniszczone paznokcie warto poddać intensywnej kuracji odżywczej.
Producenci oferują niezliczoną gamę produktów, które przywrócą im witalność i zdrowy wygląd. Po takie preparaty warto sięgać również profilaktycznie. Są to zazwyczaj odżywki, olejki i żele regenerujące zawierające składniki odżywcze.
Na tak wypielęgnowane paznokcie zaaplikuj preparat odtłuszczający, który zapewni trwałość lakierom do paznokci. Usunie on wszelkie ślady olejków, kremu pielęgnującego czy tłustych powłok. Umożliwi Ci idealne i trwałe nałożenie lakieru.
Na czystą płytkę warto nałożyć tzw. bazę. Chroni ona i upiększa paznokcie. Zwiększa również trwałość lakieru.
Po nałożeniu bazy przystąp do nakładania lakieru. Najbardziej popularnym ślubnym manikiurem jest klasyczny french, który nadaje delikatności i subtelności paznokciom. Preferowane lakiery do tego typu malowania to blady róż, mleczny oraz écru.
Na co dzień natomiast masz ogromną liczbę możliwości. W najbliższym sezonie jesienno-zimowym najmodniejsze będą: fiolet, głęboka śliwka, bordo i nieśmiertelna czerwień. Aby ułatwić Ci poszukiwanie odpowiednich produktów do wykonania manikiuru, przygotowaliśmy obszerną prezentację oferty dostępnej na rynku.
Fachowych porad do artykułu udzieliła pani Katarzyna Chlastawa, stylistka paznokci Peggy Sage.
Aleksandra Zubrzycka