5 głównych przyczyn powstawania zespołu jelita drażliwego
Czym jest zespół jelita drażliwego (IBS)? Jest to schorzenie, które objawia się poprzez bóle brzucha, biegunkę, wzdęcia czy też zaparcia. Badania statystyczne wykazują, że aż co piąty człowiek cierpi na to nieprzyjemne schorzenie. Ludzie chorujący na tą chorobę mają tylko kilka opcji, by osiągnąć ulgę nie stosując leków farmaceutycznych. Badania medyczne takie jak endoskopia, badanie kału czy kolonoskopia, często nie ujawniają konkretnej przyczyny powstania schorzenia, u każdego człowieka mogą występować całkiem różne cechy charakterystyczne, dlatego tak trudno jest określić problem jednoznacznie. W celu lepszej analizy problemu przeprowadza się badania genetyczne, nawyki żywieniowe, stresorów środowiskowych itd.
Poniżej przedstawiamy pięć dominujących cech, które mogą powodować powstawanie zespołu drażliwego jelita:
Zbyt duża ilość złych bakterii w jelicie cienkim
Zespół drażliwego jelita może pojawiać się, kiedy bakterie – zazwyczaj znajdujące się w jelicie cienkim są nadmiernie rozmnażane.
Antybiotyki i rozrost grzybów z rodziny drożdży
Ten problem pojawia się na wskutek złej diety, przyjmowania antybiotyków, picia zanieczyszczonej wody oraz jedzenia wielokrotnie przetworzonej żywności lub żywności przeterminowanej.
Uczulenie na jedzenie
Brzmi to nieco dziwnie jednak jest to prawda. Twój organizm może wykazywać „uczulenie” na konkretne składniki odżywcze. Jest to bardzo trudny do wykrycia problem powodujący powstawanie zespołu drażliwego jelita.
Zespół jelita drażliwego może powstawać również w przypadku leczenia zaburzeń układu odpornościowego, ponieważ może ono negatywnie wpływać na układ pokarmowy.
Leki
Leki o działaniu przeciwzapalnym i steroidy również negatywnie wpływają na przewód pokarmowy oraz obniżają jego zdolność do przyswajania innych składników odżywczych, które są niezbędne go prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego oraz odpowiedniej stymulacji układu nerwowego.
Jak ograniczyć skutki uboczne zespołu drażliwego jelita?
Antybiotyki i probiotyki
Jeśli gastroenterolog stwierdzi, że chorujesz na zespół drażliwego jelita prawdopodobnie zastosuje u Ciebie substancje zmniejszające przerost bakteryjny. Zmniejszy to również wrażliwość układu pokarmowego na przyjmowanie produktów niedostatecznie dobrej jakości, oraz ograniczy możliwość rozmnażania bakterii. Zaleca się spożywanie większej ilości białek oraz rozpuszczalnego błonnika.
Leczenie przeciw pasożytnicze oraz przeciwgrzybicze
Jeśli lekarz wykryje drożdże lub pasożyty prawdopodobnie zaleci ci spożywanie probiotyków w celu odzyskania pożądanej ilości dobrych bakterii w przewodzie pokarmowym.
Musisz wykonać test na wrażliwość układu pokarmowego na konkretne składniki. Niestety jest to dość trudne do jednoznacznego określenia. Najczęściej jest to wrażliwość na takiej produkty jak soja, nabiał, gluten, orzeszki ziemne, kukurydzę itd. Po wyeliminowaniu tych produktów z diety, obserwuje się zmiany zachodzące w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.
Stres
Stres faktycznie może być czynnikiem, który w wielu aspektach powoduje destabilizację organizmu, dlatego należy nauczyć się go kontrolować i „ używać jak najmniej”.