Reklama

5 sposobów na nawodnienie organizmu

Nie lubisz pić wody i zdarza Ci się o niej zapominać przez cały dzień? Sprawdź, czym nawodnić organizm i jak uzupełnić elektrolity.

1. Woda ze smakiem

Jeśli nie lubisz pić wody, bo wydaje Ci się kompletnie bez smaku, spróbuj lekko go urozmaicić. Woda to jednak nadal najlepszy i najzdrowszy sposób na nawodnienie organizmu, więc nie możesz jej całkowicie wyeliminować z diety.

Wybierz mineralną, lekko gazowaną, nawet smakową, albo dodaj do niegazowanej miętę, bazylię, pomarańczę, jabłko, ogórek - drobna zmiana może całkowicie odmienić jej smak.

2. Elektrolity do picia

Gdy intensywnie trenujesz albo na zewnątrz panują drakońskie upały, nawet pijąc przez cały dzień wodę, możesz nie uchronić się przed utratą cennych dla Twojego organizmu minerałów, takich jak wapń, magnez, czy sód. Aby je uzupełnić, sięgnij po napoje izotoniczne albo rozpuszczalne w wodzie elektrolity do picia.

Reklama

3. Woda kokosowa

W Hollywood jest uznawana za najzdrowszy napój wszechczasów. Bo oprócz tego, że jest całkowicie naturalna, to zawiera też mnóstwo witamin, głównie z grupy B - B1, B2, B3, B6 oraz C. Ma też sporo elektrolitów, w tym magnez, fosfor czy wapń. Najlepsza jest oczywiście ta pochodząca z kokosa, ale zdrowa jest też ta dostępna w sklepach w innej formie, np. butelkowana, pod warunkiem, że to faktycznie 100-procentowa woda kokosowa bez chemicznych dodatków.

Ale uwaga, nie powinna na pewno zastąpić Ci wody czy być jedynym rodzajem napoju w ciągu dnia. Dlaczego? Po pierwsze, bo ma sporo cukru, po drugie, przy intensywnym wysiłku nie uzupełnia poziomu minerałów tak dobrze, jak na przykład elektrolity do picia.

4. Soki, ale niekoniecznie owocowe

Pomimo, że te z owoców do niedawna były uważane za super zdrowe, to przez to, że mają dużo cukru, nie można wypijać ich zbyt wiele. Dużo lepsze są soki warzywne. Latem czy przy intensywnym trybie życia, wyciskaj soki z warzyw bogatych w elektrolity. Dobrym źródłem potasu jest na przykład pietruszka lub awokado, magnez znajdziesz w jarmużu i szpinaku, a wapń w brokułach.

5. Ogranicz kawę

Aby utrzymać prawidłowe nawodnienie organizmu, liczy się nie tylko to, co pijesz, ale także to, czego nie pijesz. Szybszej utracie wody z organizmu i niektórych elektrolitów, na przykład magnezu, sprzyja kawa. Mimo, że ta dobrej jakości działa korzystnie na organizm, bo zawiera między innymi wiele cennych przeciwutleniaczy, to przy intensywnych treningach, wysiłku intelektualnym czy upałach, lepiej unikać jej w nadmiarze. Unikać należy także mocnej, czarnej herbaty. A jeśli ciężko Ci je wyeliminować, upewnij się, że wiesz jak uzupełnić elektrolity.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: woda | picie | nawadnianie organizmu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama