Reklama

A jeśli brak mi kulinarnej smykałki?

Nie trzeba gotować fikuśnych obiadów, których przygotowanie wymaga kilku godzin, ani zapiekać kaczki z jabłkami, by stworzyć smaczny, wartościowy posiłek. Nie róbmy z gotowania udręki. Proste, szybkie, zdrowe rozwiązania sprawdzają się najlepiej.

Lubisz gotować? Ja lubię, choć nie jest to moja ulubiona czynność. Zdecydowanie bardziej lubię jeść. Z racji tego, że przygotowane własnoręcznie potrawy mają niepodważalną wartość, polubiłam gotowanie. Moja kuchnia rządzi się trzema zasadami: szybko, smacznie i zdrowo.

Węglowodan, białko, warzywa

Każdy posiłek składa się z trzech elementów: węglowodan złożony, białko i warzywa. Tych trzecich nigdy za dużo, dostarczają witamin, minerałów i błonnika.

Węglowodany złożone są niezbędne by odżywić nasze centrum dowodzenia: mózg. Te, które szczególnie polecam to: płatki owsiane, ryż naturalny, czarny, brązowy, kasza gryczana, pęczak, jaglana, komosa ryżowa, makarony pełnoziarniste, ziemniaki i dobrej jakości pieczywo. Warto zadbać, by dieta dostarczała oprócz kalorii wartości odżywczych i błonnika. Białko jest podstawowym budulcem komórek. Oprócz mięsa włączmy do jadłospisu ryby, jaja, sery. Śmiało testujmy nowe połączenia smaków. Kuchnia nie musi funkcjonować według cudzych przepisów. Ważne by to, co tworzymy nam smakowało.

Reklama

Nie każdy rodzi się ze smykałką do gotowania. Praktyka czyni jednak cuda. Tylko nie próbujmy od razu walczyć o palmę pierwszeństwa.

Trzy propozycje na początek

Jak stworzyć wartościowy odżywczo obiad w mniej niż trzydzieści minut? Możliwości jest bez liku.

Ugotujmy kaszę gryczaną i jajka. Jaja pokrójmy na ćwiartki i rozłóżmy na talerzu. Kaszę doprawmy czosnkiem niedźwiedzim. Dodajmy sałatę i pomidory, ewentualnie marchew pokrojoną w talarki. Całość zachęci oczy bogactwem kolorów i dostarczy nam nie tylko kalorii, ale też wartości odżywczych.

Ugotujmy na parze pstrąga z ziemniakami pokrojonymi w grube talarki. Podajmy z sałatą i kiszonymi ogórkami.

Ugotujmy brązowy ryż. Już na talerzu dodajmy kawałki sera feta i miks ulubionych warzyw. Doskonale sprawdzi się marchewka - w talarkach lub starta na tarce o grubych oczkach, sałata, kapary i suszone pomidory.

W każdej z propozycji możemy wymienić dowolny składnik i przetestować nowe zestawy. Ryż zastąpić kaszą lub makaronem, ser mięsem lub jajkami. Im więcej prób, tym większa śmiałość i radość z tworzenia tego, co zjadamy. Smacznego.

Ewa Koza, mamsmak.com


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy