Reklama

Ból brzucha i sposoby radzenia sobie z nim

Ból brzucha u dzieci to dosyć powszechna dolegliwość, o wielu różnych podłożach. Jej przyczyny mogą być błahe, ale niekiedy wiążą się z dużo poważniejszymi zaburzeniami lub chorobami wieku dziecięcego. Jak leczyć bóle brzucha u dziecka i kiedy nie należy zwlekać z wizytą u pediatry?

Co może powodować ból brzucha u dziecka?

Jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych u najmłodszych są zaburzenia motoryki układu pokarmowego. Chodzi tu przede wszystkim o czynniki, takie jak niestrawność, zatrucie pokarmowe, grypę żołądkową lub zaparcia. Zaburzenia tego rodzaju przeważnie nie stanowią zagrożenia dla życia dziecka i nie wymagają hospitalizacji, co jednak wcale nie oznacza, że możemy zaniechać wizyty u lekarza rodzinnego. Ból brzucha u dziecka może być także objawem dużo poważniejszych schorzeń, między innymi refluksu, wrzodów żołądka, zakażenia pasożytami, kolki nerkowej, alergii lub zapalenia wyrostka robaczkowego.

Reklama

Ból brzucha a zaparcia nawykowe u dzieci

Bóle brzucha u dziecka są częstym symptomem tak zwanych zaparć nawykowych. Dolegliwość ta polega na niezdolności do wydalenia stolca w regularny i efektywny sposób, co prowadzi do osłabienia perystaltyki jelit i gromadzenia się stolca w okrężnicy. Najczęstszymi przyczynami zaparć u dzieci są zła dieta, czynniki genetyczne, stres, celowe unikanie korzystania z toalety oraz nieprawidłowa budowa anatomiczna. Do objawów świadczących o nieprawidłowym rytmie wypróżnień należą ból brzucha, oddawanie zbitego stolca o dużej objętości i z dużym wysiłkiem.

Leczenie zaparć u dzieci opiera się w dużej mierze na zmianie dotychczasowego sposobu żywienia. Dzięki odpowiedniej diecie, utrzymywaniu właściwego nawodnienia organizmu i systematycznym ćwiczeniem, można znacznie ograniczyć przykre dolegliwości u malucha.

Jakie leki można podać dziecku na ból brzucha?

Na rynku dostępnych jest wiele leków na ból brzucha bez recepty. Jeśli przyczyną dolegliwości u dziecka są zaparcia lub niestrawność możemy podać mu preparat zmniejszający napięcie mięśni gładkich. Środki tego typu działają rozkurczowo na mięśnie przewodu pokarmowego, zmniejszają ból oraz dyskomfort. Można podawać je dzieciom powyżej 6 roku życia, pamiętajmy jednak o właściwym dawkowaniu. Jeśli mamy wątpliwości, zasięgnijmy porady farmaceuty bądź lekarza.

Na ból brzucha dobre są także herbatki ziołowe, na przykład z mięty, rumianku lub melisy. Taki napój załagodzi ból oraz uczucie nudności. Można stosować także ciepłe okłady z naparem z melisy lub krwawnika.

Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Jeśli ból brzucha nie mija, nasila się lub pojawiają się inne niepokojące objawy, to koniecznie skontaktujmy się z lekarzem. Dokładny wywiad i badania diagnostyczne pomogą ustalić faktyczną przyczynę problemu i dopasować właściwe leczenie. Pamiętajmy, że nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, bo czasem nawet niewielka zwłoka w rozpoznaniu schorzenia, może odbić się na zdrowiu naszego dziecka.

Do lekarza należy udać się bezwzględnie, gdy ból brzucha wciąż się nasila, a podawane leki przeciwbólowe nie przynoszą ulgi oraz kiedy pojawią się kolejne objawy, takie jak wymioty, biegunka czy gorączka. Na kontrolę warto wybrać się także wtedy, gdy ból nie jest bardzo dokuczliwy, ale trwa już przez kilka dni. Niektóre schorzenia objawiające się bólem brzucha wymagają hospitalizacji, a nawet interwencji chirurgicznej. Jeśli podejrzewamy, że dziecku dokucza coś więcej niż zaparcie czy niestrawność, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza.

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy