Reklama

Reklama

Co jeść, by obniżyć ryzyko nowotworu piersi?

Owoce cytrusowe

Kolejną grupą produktów polecanych kobietom z uwagi na zdolność redukcji ryzyka zachorowania na raka piersi są cytrusy. Są one skarbnicą substancji, które chronią organizm przed nowotworem. Zawierają witaminę C i karotenoidy, takie jak beta kryptoksantyna i beta karoten, a także przeciwutleniacze flawonoidowe - kwercetynę, hesperetynę i naringeninę. 

Reklama

Owe substancje działają przeciwzapalnie i przeciwutleniająco, mają także pozytywny wpływ na komunikację międzykomórkową. Warto zatem jak najczęściej sięgać po grejpfruty, pomarańcze, limonki, cytryny i mandarynki.

Tłuste ryby

Tłuste ryby znane są ze swoich wyjątkowych prozdrowotnych właściwości. Eksperci polecają włączyć je do diety, by obniżyć poziom złego cholesterolu oraz ograniczyć ryzyko nadciśnienia i miażdżycy. Okazuje się, że wpływ spożywania ryb na zdrowie obejmuje także redukcję prawdopodobieństwa występowania nowotworu piersi. 

Ryby, takie jak łosoś, makrela czy sardynka, zawierają bowiem kwasy omega-3, selen i przeciwutleniacze, takie jak kantaksantyna, dzięki czemu chronią przed rakiem. Obszerna analiza 26 badań z udziałem 883 tys. osób wykazała, że kobiety spożywające regularnie ryby i owoce morza, są o 14 proc. mniej narażone na nowotwór piersi.

Żywność fermentowana

Jak dowiedli niedawno kanadyjscy uczeni, żywność fermentowana, do której zaliczamy takie produkty, jak jogurt, kefir, kiszona kapusta czy kimchi, zawierają składniki odżywcze, które mogą chronić przed rakiem piersi. Kluczową rolę odgrywają obecne w sfermentowanej żywności probiotyki, które wzmacniają układ odpornościowy. 

Produkty te polecane są przez specjalistów z uwagi na szereg prozdrowotnych właściwości. Wzmacniają one mikroflorę jelitową, dzięki czemu zapobiegają infekcjom i poprawiają wchłanianie witamin i minerałów. Jak odkryli uczeni z Uniwersytetu Hongkongu, pokarmy zawierające probiotyki zmniejszają również ryzyko wystąpienia raka jelita grubego oraz wątrobokomórkowego.

Dowiedz się więcej na temat: nowotwór | rak | dieta | rak piersi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje