Co jeść w ciąży?
Jadłospis w czasie ciąży powinien być dobrze zbilansowany i bogaty w minerały oraz witaminy. Sprawdź, co jeść, aby wspierać prawidłowy rozwój maluszka.
Nawet zróżnicowana dieta w ciąży musi być niekiedy uzupełniona o suplementy. Preparaty polecane przyszłym mamom zawierają zwykle kwas foliowy, wapń, witaminę D czy też probiotyk ginekologiczny w ciąży.
Co jeść i jakie suplementy diety dla kobiet w ciąży przyjmować?
Do najważniejszych substancji wpływających na zdrowie rozwijającego się dziecka należy kwas foliowy. Uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki. Niski poziom folianów u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Warto przyjmować go jeszcze przed zajściem w ciążę i w okresie samej ciąży. Kwas foliowy należy suplementować po konsultacji z lekarzem. Do dobrych źródeł pokarmowych kwasu foliowego należą szpinak, kalafior, natka pietruszki, awokado i buraki.
Kolejnym ważnym pierwiastkiem jest wapń. Można przyjmować suplementy diety dla kobiet w ciąży z wapniem, jednak jest on całkiem dobrze przyswajalny z produktów mlecznych. Znajduje się również w wielu produktach roślinnych, takich jak: zielone warzywa liściaste, liście pokrzywy i natka pietruszki, gotowany szpinak, mak, orzechy i migdały, fasola, soja oraz mleka roślinne z zawartością wapnia.
Czy można brać probiotyki w ciąży?
Suplementy diety dla kobiet w ciąży często mają w składzie probiotyki oraz witaminę D3. Witamina D3 jest substancją, która odgrywa ważną rolę w prawidłowym działaniu organizmu, między innymi dlatego, że bierze udział we wspieraniu prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego oraz pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Witamina D może być suplementowana w czasie ciąży oraz karmienia.
Z kolei probiotyki wpływają korzystnie na florę bakteryjną jelit. Mikrobiom, czyli flora bakteryjna, pełni rolę naturalnej bariery przed toksynami, szkodliwymi bakteriami, wirusami i alergenami. Matka przekazuje dziecku swoją florę bakteryjną w trakcie porodu oraz karmienia piersią, dlatego warto zatroszczyć się o mikrobiom jeszcze przed porodem. W tym celu można stosować probiotyk ginekologiczny w ciąży oraz wzbogacić dietę o substancje, które są naturalnym źródłem korzystnych dla układu pokarmowego bakterii, na przykład kiszonek i produktów mlecznych.
Dieta na skurcze, obrzęki i nudności
Wiele kobiet skarży się na nieprzyjemne odczucia związane z ciążą. Należą do nich problemy ze strony układu pokarmowego, jak np. nudności.. Aby im zapobiec, należy stosować zbilansowaną dietę bogatą w witaminy i minerały. Unikaj wysokoprzetworzonych produktów i ogranicz spożycie soli, która zatrzymuje wodę w organizmie i może być przez to przyczyną obrzęków. Sięgaj za to po produkty będące źródłem witaminy C, która wspiera prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych poprzez wspieranie prawidłowej produkcji kolagenu.