Dieta orientalna: Odchudza i oczyszcza
Ryż, owoce, jarzyny to główne składniki diety Dalekiego Wschodu. Choć wydaje się być egzotyczna, jest prosta, tania oraz skuteczna.
Jeśli jesteś przemęczona, zajadasz stresy, żyjesz w ciągłym pośpiechu, ta dieta jest stworzona dla ciebie.
Działa bowiem jak doskonała kuracja oczyszczająca. A poza tym dodaje energii, wzmacnia mięśnie oraz skutecznie spala nagromadzony tłuszczyk. A to dzięki głównym jej składnikom: ryżowi, warzywom i produktom sojowym (kiełkom, tofu, olejowi, sosowi).
Twórcy diety orientalnej dzielą produkty na trzy grupy: białkowe, węglowodanowe i neutralne.
Sekretem jest takie komponowanie posiłków, aby utrzymana była odpowiednia równowaga między produktami ze wszystkich grup. W myśl tej zasady dania białkowe należy łączyć z warzywami i owocami i jeść koło południa. Dania węglowodanowe zaś wieczorem.
Grupy białkową i węglowodanową możesz połączyć przy obiedzie, ale nie kolacji. Produkty neutralne jedz do woli z białkowymi i węglowodanami. Należy jeść 5 posiłków dziennie i nie zapominać o piciu mineralnej wody (1,5 l). Nie musisz liczyć kalorii ani głodować.
Grupa białkowa:
Ryby, owoce morza, chude mięso, drób, soja, jajka oraz chudy nabiał
Produkty z grupy białkowej musisz jeść codziennie, najlepiej na obiad. Węglowodany także powinnaś jeść każdego dnia, ale wieczorem. Łącz z nimi produkty z grupy neutralnej.
Grupa węglowodanowa:
Ryż (najlepiej dziki i długoziarnisty), makaron (szczególnie sojowy i razowy), chleb, słodkie owoce (banany, suszone figi, rodzynki), soczyste owoce (jabłka, cytryny, kiwi, truskawki, maliny)
Grupa neutralna:
Warzywa, produkty pełnomleczne, grzyby, orzechy, oleje, przyprawy
Składniki na 1 porcję, ok. 270 kcal:
Filet z piersi kurczaka pokroić w paski. Posmarować sosem sojowym i keczupem (po łyżce), oprószyć solą i pieprzem, odstawić na 30 minut. Małą cebulę obrać, posiekać. Mrożonkę mieszanka chińska (3-4 łyżki) wsypać na rozgrzany olej (łyżka), podsmażyć. Dodać kurczaka, usmażyć. Dodać pokrojony ananas z zalewy (krążek), przyprawić. Zjeść z ryżem.
Składniki na 1 porcję, ok. 390 kcal:
Ryż długoziarnisty (8 dag) ugotować na sypko z curry (1/2 łyżeczki). Schłodzić. Filet rybny (8 dag) umyć, osuszyć, pokroić w kostkę i ugotować w osolonym wrzątku. Pomidor pokroić w kostkę, cebulę posiekać, ząbek czosnku przecisnąć przez praskę. Wszystkie składniki wymieszać, przyprawić solą, pieprzem, sokiem z cytryny, skropić oliwą (łyżka).
Składniki na 1 porcję, ok. 190 kcal:
Dziki ryż (10 dag) ugotować w osolonej wodzie zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odcedzić, wymieszać z masłem (2 łyżki), odstawić na chwilę w ciepłe miejsce. Pomidory (2 twarde) umyć, osuszyć, pokroić w plastry, podsmażyć z obu stron na oleju (łyżka). Plastry pomidorów oprószyć solą, przekładać gorącym ryżem. Udekorować rozmarynem.
Składniki na 1 porcję, ok. 455 kcal:
Filet z piersi z kurczaka (10 dag) pokroić na plastry. Oprószyć solą, pieprzem i papryką. Wstawić do lodówki. Na rozgrzanym maśle (1/2 łyżki) zeszklić posiekaną małą cebulę. Dodać ryż (5 dag), przesmażyć. Zalać wodą, posolić, ugotować. Brokuł (mały) podzielić na różyczki, ugotować w osolonym wrzątku. Plastry mięsa usmażyć na rozgrzanym oleju (łyżka), połączyć z ryżem i brokułami.
Składniki na 1 porcję, ok. 210 kcal:
Makaron sojowy (1/4 paczki) zalać lekko osolonym wrzątkiem i odstawić na 20 minut pod przykryciem. Mieloną wołowinę (5 dag) usmażyć na rozgrzanym oleju (łyżka), przyprawić solą i pieprzem. Schłodzić. Trzy kolorowe papryki (po 1/4 strąka) i cebulę (małą) pokroić w kostkę. Makaron, mięso i warzywa włożyć do salaterki, wymieszać, przyprawić do smaku solą, pieprzem i ostrą papryką.
Składniki na 6 porcji, ok. 180 kcal:
Ryby (okoń, płoć - 1 kg) sprawić, duże kawałki pokroić. Włoszczyznę (pęczek) oczyścić, pokroić w słupki. Ziemniaki (30 dag) obrać, pokroić w kostkę. Głowy i płetwy ryby włożyć do garnka, wlać 2 litry zimnej wody, lekko osolić, dodać listek laurowy i ziele angielskie (2 ziarna). Szumując, zagotować. Przecedzić, dodać warzywa, gotować 20 minut. Dodać mięso ryby, gotować kilka minut, przyprawić.