Reklama

Dwa a może trzy litry dziennie? Ile wody naprawdę powinniśmy pić?

Dwa, trzy, a może zaledwie jeden litr dziennie? W zalewie sprzecznych informacji, wiele osób zastanawia się ile wody dziennie powinniśmy pić, by utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. Odpowiedź wciąż nie jest jednak jednoznaczna!

Słynna teoria mówi, że każdy z nas powinien wypijać dziennie co najmniej dwa litry wody. Niektórzy wspominają o ilości odpowiadającej ośmiu szklankom, niektórzy mówią wręcz o trzech litrach. Dziś coraz więcej lekarzy i dietetyków przypomina jednak, że nie ma żadnych dowodów na to, że faktycznie tyle powinno wynosić średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę. Spożywamy ją przecież także w pokarmach płynnych i stałych - w niektórych jest jej naprawdę sporo! Ile szklanek wody powinniśmy więc pić każdego dnia?

Ile wody dziennie naprawdę powinniśmy pić?

Ludzki organizm stale traci wodę: z moczem, potem, a nawet oddychaniem. Tym sposobem wydalamy około dwóch i pół litra wody dziennie i zapewne stąd pogląd, że tyle samo powinniśmy wypić. 

Reklama

To zalecenie wzięło się prawdopodobnie z wytycznych amerykańskiego Food and Nutrition Board z 1945 roku - instytucja ta rekomendowała wtedy przyjmowanie mililitra płynów na każdą spożytą kalorię pożywienia. Przyjmowanie nie oznacza jednak picia!

Nie wszyscy rozumieją, że wytyczne te uwzględniają także wodę zawartą w pożywieniu, a przecież większość jedzenia to właśnie woda. Mnóstwo wody zawierają przede wszystkim warzywa i owoce - nawet od 80 do 95 procent. Mniej więcej tyle samo wody zawierają także wszystkie zupy oraz jogurty.

Co ciekawe, woda znajduje się również w tak nieoczywistych produktach jak serki twarogowe, gotowane lub pieczone ziemniaki, makaron, mięso czy jajecznica! Woda jest także składnikiem serów żółtych, pieczywa, a nawet pizzy, która składa się z niej aż w 40-50 proc. 

Coraz więcej ekspertów mówi więc o tym, że powinniśmy pić tyle wody, ile potrzebujemy, a jej ilość zwiększyć po prostu latem i w chwilach zmożonego wysiłku, np. podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych. 

Zobacz również: Czy picie kilkukrotnie zagotowanej wody jest niezdrowe? 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: woda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy