Czy picie kilkukrotnie zagotowanej wody jest niezdrowe?

Napełniasz czajnik wodą, zagotowujesz i zalewasz kawę lub herbatę, a następnie odkładasz czajnik z pozostałą w nim cieczą i po kilku godzinach ponownie ją zagotowujesz. Dla wielu osób to niedopuszczalny i karygodny błąd, przez który może ucierpieć zdrowie. Czy faktycznie nie powinno się spożywać kilkukrotnie przegotowanej wody?

Czy kilkukrotnie przegotowana woda jest niezdrowa?
Czy kilkukrotnie przegotowana woda jest niezdrowa?123RF/PICSEL

Czy picie kilkukrotnie zagotowanej wody jest niezdrowe?

W sieci można znaleźć wiele artykułów, których autorzy stanowczo odradzają picia wody kilkukrotnie przegotowanej. Wynika z nich, że minerały zawarte w takiej wodzie stają się dla organizmu toksyczne i doprowadzają do powstania wielu, groźnych chorób.

Zwolennicy takiej teorii uważają, że zawarte w wodzie sole mineralne stają się nierozpuszczalne po zagotowaniu, a więc spożycie takiej wody powoduje kamicę nerkową. Sęk w tym, że niewielki osad opada na dno czajnika, a jego spożycie nie jest szkodliwe.

Ponadto ich zdaniem przegotowana woda pozbawiona jest dużej ilości tlenu, co sprzyja rozwojowi w niej bakterii beztlenowych. Faktycznie, tlenu w  przegotowanej wodzie jest mniej, jednak zaraz po ostygnięciu woda ponownie jest natleniona, więc bakterie w tak krótkim czasie się nie rozwiną.

Woda po jej zagotowaniu jest pozbawiona ewentualnych bakterii
Woda po jej zagotowaniu jest pozbawiona ewentualnych bakterii123RF/PICSEL

Osoby pijące wyłącznie raz przegotowaną wodę wychodzą również z założenia, że taka woda 24 godziny od jej zagotowania jest pełna bakterii i jej spożycie jest bardzo groźne. Owszem, tak długo stojąca woda w czajniku może zawierać drobnoustroje, ale ponowne jej zagotowanie spowoduje pozbycie się ewentualnych bakterii.

Rzecz jasna, jeśli minęło kilka dni od ostatniego zagotowania wody w czajniku, powinniśmy ją wymienić na nową. Jednak spożywanie kilkukrotne zagotowanie tej samej wody w ciągu doby absolutnie nie jest dla człowieka szkodliwe.

Słabej jakości czajnik może mieć wpływ m.in. na smak i zapach wody
Słabej jakości czajnik może mieć wpływ m.in. na smak i zapach wody123RF/PICSEL

Zwróć uwagę na czajnik

Za jakość przegotowanej wody w dużej mierze może odpowiadać czajnik. Jeśli używamy czajnika niewiadomego pochodzenia, a materiał, z którego został wykonany, wydziela nieprzyjemny zapach, powinniśmy wymienić go na sprawdzone na rynku urządzenie.

Natalia Niemen: Wiem, jak religia potrafi zryć beretINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas