Reklama

Irygator do zębów - co to takiego?

Szczotkowanie zębów pozwala usunąć co najwyżej 60% płytki nazębnej. Największa jej ilość gromadzi się między zębami. Jak ją usunąć? Czy wystarczy sama nić? Czy może lepiej wybrać irygator do zębów?

Co to jest i jak działa irygator do zębów?

Szczotkowanie zębów to skuteczny sposób na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Przede wszystkim pomaga ono ograniczyć powstawanie próchnicy, rozwój chorób przyzębia, a także znakomicie eliminuje nieświeży oddech. Jednak sama szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków w jamie ustnej. Najwięcej płytki nazębnej gromadzi się w miejscu, gdzie zęby stykają się ze sobą, czyli w przestrzeniach międzyzębowych i poniżej linii dziąseł. Dlatego, aby je oczyścić, konieczne jest stosowanie dodatkowych akcesoriów. Tu z pomocą przychodzi irygator do zębów. To doskonała alternatywa dla nici dentystycznych i szczoteczek międzyzębowych.

Reklama

- W dobie ciągłego pośpiechu niestety dość często zapominamy o należytej higienie jamy ustnej. Samo szczotkowanie zębów nie jest wystarczające, zaś wiele osób nie ma czasu lub nie radzi sobie z nitkowaniem przestrzeni międzyzębowych. Dlatego też obserwujemy rosnącą popularność irygatorów stomatologicznych, których mnogość wariacji pozwala dostosować je do potrzeb niemal każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta. Producenci posiadają w swojej ofercie irygatory dla całych rodzin, nierzadko wyposażone w zestawy specjalistycznych końcówek (np. do czyszczenia aparatów ortodontycznych, czy implantów), ale także stylowe urządzenia przenośne, które łatwo zabrać ze sobą w podróż służbową. Moim zdaniem to właśnie łatwość i komfort użytkowania irygatorów przyczynia się do faktu, iż coraz większa liczba klientów decyduje się na ich zakup- mówi Krzysztof Gałka z shop-dent.pl.

Irygatory do zębów zyskują coraz więcej przychylnych opinii. Są często polecane przez stomatologów, zwłaszcza kiedy pojawia się problem z dziąsłami. Ale czym właściwie jest irygator i jak działa? To urządzenie, które wykorzystuje strumień wody pod ciśnieniem do oczyszczania ciasnych zakamarków w jamie ustnej. Bezwzględnie rozprawia się z bakteriami, wypłukuje resztki pożywienia i do tego delikatnie masuje dziąsła. To, co ważne, jest bardzo dobrym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej. Obok szczotkowania zębów to ważny element w zapobieganiu próchnicy i chorobom dziąseł. Na pewno nie zastąpi szczoteczki, ale bez niego codzienne mycie zębów może okazać się niekompletne.

Co warto jeszcze wiedzieć o irygatorach? Od strony technicznej warto mieć na uwadze, że każde urządzenie do irygacji pracuje w różnym zakresie ciśnienia wody. To kluczowy parametr. Wartość ciśnienia dopasowujemy do potrzeb naszej jamy ustnej. Aby usunąć płytkę nazębną i resztki pokarmowe z ciasnych przestrzeni międzyzębowych najlepiej zastosować strumień wody o wyższym ciśnieniu. W przypadku wrażliwych i krwawiących dziąseł lub kieszonek dziąsłowych zdecydowanie lepiej sprawdzi się ciśnienie wody o niższej wartości ciśnienia.

Zalety stosowania irygatora dentystycznego

Z siły płynącej wody ludzie korzystają od setek lat. Bez wątpienia kojarzy się ona z czystością. Mycie wodą pod zwiększonym ciśnieniem pozwala dodatkowo na precyzyjne usuwanie zabrudzeń z każdego miejsca, nawet z bardzo trudno dostępnych zakamarków. Ta zasada sprawdza się także w przypadku irygatorów. To właśnie dzięki tej właściwości czyszczenie jamy ustnej irygatorem jest tak skuteczne i niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Oto najważniejsze zalety:

  • cienki strumień wody dociera do miejsc niedostępnych dla szczoteczki do zębów. Usuwa z tych miejsc płytkę nazębną, resztki jedzenia i bakterie. Trudno dostępne obszary w jamie ustnej to przede wszystkich przestrzenie między zębami, obszary wzdłuż linii dziąseł, a także okolice tylnych zębów trzonowych. Pozbycie się z tych miejsc zanieczyszczeń zapewnia lepszą ochronę przed próchnicą i chorobami dziąseł.
  • Strumień wody delikatnie masuje dziąsła. Dzięki temu poprawia się ich ukrwienie. W efekcie dziąsła stają się mocniejsze i zdrowsze. Co ważne, irygator wykazuje bardzo skuteczne działanie w leczeniu i zapobieganiu chorób przyzębia. Znacząco zmniejsza stan zapalny, krwawienie dziąseł i liczbę patogennych bakterii.
  • Świeży oddech, to kolejna korzyść ze stosowania irygatora. Woda pod ciśnieniem pomaga usuwać z jamy ustnej bakterie beztlenowe, które bardzo często odpowiadają za przykry zapach z ust.
  • Świetnie się sprawdzi przy aparacie ortodontycznym, mostach, koronach czy implantach.
  • Łatwy w użyciu i przy tym efektywniejszy w działaniu niż nici do zębów, czy szczoteczki międzyzębowe

Rodzaje irygatorów do zębów. Jaki wybrać?

No właśnie, a jak już przyjdzie czas na zakup irygatora, to który najlepiej wybrać? Wyróżniamy dwa rodzaje irygatorów do zębów: stacjonarne (sieciowe) i przenośne (bezprzewodowe).

Irygatory stacjonarne

Irygatory stacjonarne posiadają większe wymiary i zdecydowanie lepiej sprawdzą się do użytku domowego, dla większej liczby użytkowników. Zaletą irygatorów stacjonarnych jest dość spory pojemnik na wodę, który może pomieścić od 450 do 600 ml płynu. Dzięki temu cały proces irygacji możemy wykonać przy jednorazowym napełnieniu zbiornika wodą. Warte podkreślenia jest to, że irygatory stacjonarne posiadają dość szeroki zakres ciśnienia wody. Maksymalnie mogą osiągnąć nawet 6,9 bara. Płynna 5-cio lub 10-cio stopniowa regulacja pozwala z większą precyzją ustawić wybraną wartość ciśnienia i wyczyścić wybrany obszar w jamie ustnej.

O czym należy pamiętać, wybierając ten rodzaj irygatora? Jeśli zdecydujemy się na zakup irygatora stacjonarnego powinniśmy upewnić się, czy mamy odpowiednio dużo miejsca w łazience i czy irygator będzie miał łatwy dostęp do kontaktu i umywalki.

Irygatory bezprzewodowe

Jeśli w naszej łazience nie ma zbyt dużo miejsca lub cenimy sobie bardziej mobilne rozwiązania, to w tym przypadku lepiej sprawdzą się modele irygatorów bezprzewodowych. Co o nich warto wiedzieć? Mają mniejszy zbiornik na wodę. Pojemność takiego zbiornika waha się między 30 a 210 ml. Choć z początku może wydawać się to minusem, to wcale takim nie musi być. Samo napełnianie zbiornika wodą jest bardzo proste - wystarczy otworzyć klapkę zbiornika i przez otwór wlać wodę. Irygatory bezprzewodowe posiadają kilka programów pracy, do których przypisana jest konkretna moc ciśnienia. Każdy program jest dedykowany innym potrzebom jamy ustnej - delikatny program do wrażliwych dziąseł i oczyszczania kieszonek dziąsłowych oraz program z mocniejszym ciśnieniem dla osób z ciasno stłoczonym uzębieniem. Irygatory bezprzewodowe zasilane są na akumulator lub baterie. To jak długo irygator pracuje na pełnym naładowaniu zależy od rodzaju i mocy akumulatora. Może on się wahać od 15 do nawet 70 minut. Choć irygatory przenośne są mniejsze i nie są zasilane sieciowo, to mogą osiągnąć równie wysokie ciśnienie maksymalne jak irygatory stacjonarne. Jeśli często podróżujesz lub masz mało miejsca w łazience to z pewnością irygator bezprzewodowy sprawdzi się idealnie.

Jak używać irygator do zębów?

Irygację jamy ustnej rozpocznij przed szczotkowaniem zębów. Zapewni to lepsze działanie pasty w kolejnym kroku mycia zębów. A jak prawidłowo używać irygatora?

Oto kilka istotnych wskazówek:

  • napełnij zbiornik letnią wodą,
  • skieruj końcówkę dyszy blisko linii dziąseł pod kątem 90 stopni,
  • wybierz odpowiednią moc ciśnienia - dostosuj ją do swoich potrzeb. Niższe wartości ciśnienia są odpowiednie dla wrażliwych dziąseł i oczyszczania kieszonek zębowych. Im bardziej ciasne przestrzenie między zębami, tym lepiej sprawdzi się silniejszy strumień wody. Jeśli używasz pierwszy raz irygator, to zacznij od słabszego ciśnienia i stopniowo go zwiększając, dostosuj jego moc do aktualnych potrzeb.
  • Uchom irygator,
  • powoli przesuwaj strumień wody wzdłuż linii dziąseł i między zębami. Zatrzymaj się na chwilę przy każdym miejscu, aby strumień wody mógł usunąć wszystkie zanieczyszczenia.



materiał partnera
Dowiedz się więcej na temat: zdrowe zęby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy