Reklama

Jak diagnozować i radzić sobie z alergią na pyłki roślin?

Zbliża się wiosna i okres kwitnienia traw, drzew i krzewów, a wraz z nim rozpoczyna się kolejny trudny sezon dla wszystkich osób uczulonych na pyłki roślinne. Jak radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami alergii wziewnej, takimi jak łzawienie oczu, zmiany skórne czy katar oraz tzw. swędzenie w nosie?

Alergia to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Polega na nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na niektóre związki, które występują w środowisku. Są to tzw. alergeny. Mogą być nimi pokarmy, sierść, kurz, a także pyłki roślin. To właśnie nimi się dziś zajmiemy.

Alergia czy nie? Jak zdiagnozować alergię na pyłki?

Istnieją tysiące alergenów, które mogą wywołać reakcje uczuleniowe.

Dlatego też, już na samym początku przypomnieć należy, że aby skutecznie radzić sobie z objawami alergii, powinniśmy dowiedzieć się, na co dokładnie jesteśmy uczuleni. W tym celu najlepiej udać się do alergologa, który przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem. Zada on m.in. następujące pytania:

Reklama
  • Jakie objawy i dolegliwości występują u Ciebie?
  • W jakim okresie one występują? Kiedy się nasilają, a kiedy ustępują?
  • Czy ktoś z rodziny ma zdiagnozowaną alergię?

Aby na nie odpowiedzieć, warto dokładnie obserwować swój organizm i w razie potrzeby notować najważniejsze spostrzeżenia. Nie zawsze objawy, które kojarzymy z uczuleniem, np. katar sienny, pokrzywka czy zapalenie spojówek, to wynik alergii. Aby wykluczyć inne przyczyny, lekarz prowadzący lub alergolog może zlecić badanie krwi albo inne badania diagnostyczne.

Testy skórne: dowiedz się, co konkretnie cię uczula

Testy skórne to bardzo prosta metoda, która pozwala sprawdzić, jaka jest dokładna przyczyna alergii wziewnej (a właśnie do tego typu należy alergia na pyłki). Na plecy lub przedramię aplikuje się kroplę alergenu i przekłuwa się skórę w miejscu styku z alergenem - następnie obserwujemy reakcję organizmu. Jeśli po ok. 20 min. na skórze pojawi się bąbel alergenowy, zaczerwienienie i świąd, mamy odpowiedź. Co ważne, nie zawsze jesteśmy uczuleni wyłącznie na 1 alergen, dlatego zazwyczaj jednorazowo testowane jest ok. 10-20 różnych związków. Koszt testów skórnych to ok. 100-130 zł.

Inną metodą są testy krwi - wykonywane np. w sytuacji, kiedy nie jest możliwe odstawienie leków odczulających. Na podstawie próbki krwi badany jest poziom przeciwciał IgE, który u alergików jest podwyższony. Istnieje także możliwość sprawdzenia poziomu swoistych przeciwciał IgE dla konkretnych alergenów. Ceny tego typu testów wahają się od 50 do 130 zł.

Pyłki jakich roślin najczęściej uczulają Polaków?

  •     brzozy,
  •     topoli,
  •     dębu,
  •     klonu,
  •     pokrzywy,
  •     babki,
  •     komosy,
  •     traw,
  •     chwastów.

Jak radzić sobie z objawami alergii na pyłki?

Wiedząc już, na jakiego typu pyłki jesteś uczulony, czas zająć się łagodzeniem objawów. Sprawdź, w jakich miesiącach najmocniej pylą rośliny, które cię uczulają - pomoże ci w tym kalendarz pylenia roślin. W Internecie znajdziesz też tzw. prognozy pylenia, które pokazują stopień pylenia w konkretnych regionach Polski.

W czasie najwyższego stężenia pyłków najlepiej jak najmniej wychodzić z domu, unikać spacerów po łąkach, parkach czy lasach, zrezygnować z wysiłku fizycznego na powietrzu i nie planować w tym czasie urlopu (zazwyczaj przebywamy wtedy dużo czasu na zewnątrz). Należy również ograniczyć też wietrzenie pościeli na balkonie, a w oknach zamontować gęste siatki lub powiesić firanki, które ograniczają wpadanie pyłków pylących drzew. Niestety, w praktyce nie zawsze wszystkie te zalecenia są wykonalne.

Dlatego, jeśli czujesz, że alergia daje o sobie znać, wypróbuj kilku sposobów na zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości.

Leki na alergię: co może pomóc?

Sposobem na zmniejszenie reakcji alergicznej może być użycie aerozolu do nosa, który ograniczy przedostawanie się alergenów wziewnych, czyli np. pyłków. - Jeśli wystąpi u ciebie reakcja alergiczna, w aptece dostępne są leki przeciwhistaminowe, np. z desloratadyną, które pomogą zapanować nad objawami. Najlepszym sposobem na zwalczenie reakcji alergicznej będzie jednoczesne zastosowanie leków przeciwhistaminowych i działających szybko aerozoli - mówi Katarzyna Karolak, Marketing Manager OTC z serwisu ApteczkaDomowa.pl 

- Leki przeciwhistaminowe łagodzą 5 najbardziej uciążliwych objawów alergii. Natomiast naturalny aerozol w postaci suchego proszku (celuloza i mięta pieprzowa), podany na błonę śluzową nosa zamienia się w żel, który tworzy barierę chroniącą przed alergenami wziewnymi. Zastosowanie terapii komplementarnej leku przeciwhistaminowego i aerozolu zapewni maksymalną skuteczność w walce z alergią. Badania potwierdzają 83% skuteczność takiej kuracji w walce z alergią - dodaje ekspert. 

Jeśli leki przeciwhistaminowe nie pomagają, rozważ odczulanie. Taka terapia polega na przyjęciu serii podskórnych zastrzyków zawierających dany alergen. Stopniowo (oczywiście pod okiem lekarza alergologa) zwiększana jest dawka, a organizm powoli przyzwyczaja się do substancji, którą wcześniej zwalczał.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: alergia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama