Reklama

Język mapą zdrowia

Prawy i mity, które warto znać!

PRAWDA. Pieczenie języka bywa objawem refluksu. 

W chorobie zwanej refluksem żołądkowo-przełykowym kwaśna treść żołądkowa cofa się do przełyku i drażni go. Najczęstszym tego symptomem jest zgaga, ale zdarza się, że w ogóle nie występuje. Oznaką refluksu może być również pieczenie języka i gardła, a także chrypka i kaszel. 

PRAWDA. Nieczysty język to niemiły oddech. 

Na języku, tak jak i na zębach, osadzają się resztki jedzenia. To sprzyja namnażaniu się bakterii i jest powodem nieświeżego oddechu. Nie wystarczy przepłukanie ust wodą podczas mycia zębów. Najlepiej do czyszczenia języka używać specjalnej skrobaczki lub szczoteczki do zębów z gumowymi wypustkami z tyłu główki. 

Reklama

MIT. Żółty nalot to normalny objaw. Żółty kolor języka często jest konsekwencją tego, co jemy, np. potraw z kurkumą, curry, picia dużej ilości mocnej kawy, herbaty. Może też świadczyć o przegrzaniu organizmu i niebezpiecznym - zwłaszcza dla osób starszych - odwodnieniu. Bywa sygnałem kłopotów z jelitami, wątrobą, zakażenia bakterią Helicbacter pylori, która odpowiada za wrzody żołądka i dwunastnicy. 

MIT. Leki nie wpływają na stan języka. Niektóre, np. antybiotyki, uszkadzają jego brodawki, co powoduje zaburzenia w odczuwaniu smaku i apetytu. Sterydy doustne mogą wywołać puchnięcie i zaczerwienienie języka. A leki moczopędne - bruzdy i wrażenie, jakby był on polakierowany. 

Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy