Medyczne odkrycie: kurkuma
Od lat stosowana w kuchni jako przyprawa, teraz święci triumfy jako... lek! Sprawdź, dlaczego warto dodawać ją do potraw.
1. Poprawia odporność na infekcje: To zasługa tzw. kurkuminy, która podnosi w organizmie poziom przeciwbakteryjnej, antywirusowej i przeciwgrzybiczej katelicydyny. Chroni nas to np. przed gruźlicą.
Nasza rada: Kiedy zauważamy u siebie pierwsze objawy infekcji (np. katar), warto zacząć dosypywać kurkumę do przyrządzanych potraw, popijać napar z niej (z cytryną, imbirem i odrobiną pieprzu) lub dodawać przyprawę do herbaty.
2. Zapobiega nowotworom: Kurkumina ma także silne działanie przeciwnowotworowe, gdyż wyszukuje w organizmie złośliwe komórki rakowe i niszczy je. Dzięki temu nie tylko zmniejsza ryzyko nowotworu, ale też hamuje rozwój choroby. Zbadano, że dieta bogata w kurkumę pomaga uchronić się przed rakiem piersi, płuc, jelita grubego i wątroby.
Nasza rada: Dawka lecznicza kurkumy polecana dla dorosłych to: 1-3 g sproszkowanego korzenia, 400-600 mg 3 razy dziennie w przypadku kapsułek lub 30-90 kropli płynnego ekstraktu.
3. Wspomaga pracę serca: Związek kurkuminy wykazuje również działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, dzięki czemu pomaga utrzymać serce oraz układ krążenia w dobrej kondycji. Dodatkowo obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz przeciwdziała zlepianiu się płytek krwi, poprawiając krążenie i zmniejszając ryzyko miażdżycy tętnic.
Nasza rada: Aby wykorzystać cenne właściwości kurkumy, można stosować ją na co dzień w kuchni, dodając np. do zup, kasz, sosów, dipów, koktajli lub wypieków.
4. Chroni przed chorobą Alzheimera: Składniki, który o to dba, jest tumeron. Pobudza on namnażanie się i różnicowanie komórek macierzystych w mózgu oraz przyspiesza procesy naprawcze. Pomaga też organizmowi pozbyć się złogów, które powodują zaburzenia pamięci oraz nastroju i prowadzą do choroby Alzheimera.
Nasza rada: Sposobem na zwiększenie (ponad tysiąckrotne!) działania kurkumy i lepsze jej wchłanianie jest spożywanie jej z dodatkiem pieprzu lub papryki.
5. Wzmacnia oraz regeneruje wątrobę: Substancje aktywne zawarte w kurkumie pobudzają wydzielanie się żółci, która jest niezbędna do prawidłowego trawienia tłuszczów. Poza tym chronią komórki wątroby i wspomagają ich regenerację.
Nasza rada: Z uwagi na żółciopędne działanie nie należy stosować kurkumy w chorobach, w których przepływ żółci w drogach żółciowych jest utrudniony, m.in. w kamicy.