Reklama

Reklama

Mniej elektrosmogu w domu

W swoim otoczeniu mamy mnóstwo urządzeń elektrycznych. Ich działanie nie jest obojętne dla naszego zdrowia.

Wszystkie sprzęty rtv i agd podłączane do gniazdek elektrycznych emitują promieniowanie elektromagnetyczne. Tworzy ono w powietrzu chmurę elektromagnetycznych zanieczyszczeń - to tzw. elektrosmog. Badany jest jego wpływ na nasz organizm. Na razie nie ma w tej kwestii jednoznacznych odpowiedzi, specjaliści zalecają jednak ostrożność. Dla zdrowia na pewno nie jest obojętne to, że ciągle przebywamy wśród działających urządzeń elektrycznych. Skutkiem tego mogą być bóle głowy, kłopoty ze snem, koncentracją, ciągłe zmęczenie itp. 

Reklama

Trudno zrezygnować z ich  używania, ale elektrosmog można ograniczyć. Wszystkie sprzęty - gdy z nich nie korzystamy - wyłączajmy z gniazdek. Pamiętajmy, że pozostawianie ich w stanie czuwania wpływa tylko na mniejsze zużycie energii, ale nie ogranicza promieniowania. Kolejny prosty sposób to systematyczne wietrzenie mieszkania - elektromagnetyczne zanieczyszczenia ulatują na zewnątrz. Warto szczególnie dbać o sypialnię, bo elektrosmog może w istotny sposób zaburzać sen, hamować produkcję melatoniny, zwanej hormonem snu. Dobrze by było, gdyby łóżko nie przylegało do ściany z gniazdkiem czy instalacjami, by było oddalone od niej o co najmniej metr. 

W całym domu ustawmy rośliny, które oczyszczają powietrze z elektrosmogu. Są to m.in. skrzydłokwiat, zielistka, wężownica, paprotka. Im ich więcej, tym lepiej. Sposobem na "odtrucie" organizmu z elektrosmogu jest też odpoczynek na łonie natury. Jak najczęściej chodźmy po lesie, parku, łące itp. Latem spacerujmy boso. Uziemienie sprawia, że pochłaniamy korzystne dla nas jony ujemne i uwalniamy się od wpływu sztucznych pól elektromagnetycznych.

To nam ułatwi zadanie

Lampa solna. Wykonana z kryształu soli jest naturalnym oczyszczaczem powietrza. Zawiera korzystne jony ujemne, które neutralizują elektrosmog. Warto ustawić ją zwłaszcza obok telewizora, komputera  czy w sypialni. 

Jonizator powietrza. To urządzenie, które polecane jest nie tylko w przypadku alergii wziewnej. Oczyści także powietrze z niekorzystnych jonów dodatnich tworzących elektrosmog. Urządzenie dobrze jest ustawić szczególnie w pomieszczeniu, w którym jednocześnie działa sporo urządzeń elektrycznych. 

Farby do malowania ścian. Są takie (to tzw. ekran NoEM), które pochłaniają (nie odbijają) pole elektromagnetycz- ne niskich częstotliwości. Jeśli planujemy remont mieszkania, warto  z nich skorzystać. 

Zestaw słuchawkowy.  Warto go używać, gdy długo rozmawiamy przez telefon. Podłączając słuchawki, nie musimy trzymać telefonu blisko głowy. W ten sposób ograniczamy kontakt z emitowanym polem elektromagnetycznym.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje