Reklama

Reklama

Nie licz kalorii, licz na jakość

To nie liczenie kalorii jest kluczem do dietetycznego sukcesu, przekonują specjaliści. Bardziej niż restrykcyjne diety, liczą się wartościowe i zdrowe produkty, które się w niej znajdą. Zdrowa dieta, bez większych wyrzeczeń, to gwarancja sukcesu.

Nie trzeba skrzętnie liczyć kalorii i zmniejszać porcji jedzenia, aby stracić na wadze. Jak wskazują najnowsze badania, w diecie liczy się nie ilość, a jakość. Osoby, które wykluczyły ze swojego jadłospisu śmieciowe jedzenie, zastępując je pełnowartościowymi produktami, nie przejmując się specjalnie kalorycznością, odniosły dietetyczny sukces.

Badania opublikowane na łamach JAMA wskazują, że w diecie najważniejsza jest jakość produktów, to stanowi o długofalowym sukcesie.

"Pora przestać koncentrować się na liczeniu kalorii" - podkreśla kardiolog dr Dariush Mozaffarian. Przekonuje, że zamiast namawiać ludzi do dietetycznych restrykcji, powinno się zachęcać ich do rezygnacji z żywności przetworzonej.

Reklama

Dr Christopher D. Gardner, kierownik badań w dziedzinie dietetyki Stanford Prevention Research Center, przyznaje, że osoby, którym udało się stracić na wadze, zapewniają, że ich stosunek do jedzenia znacznie się zmienił, przestały jeść w autach lub przed telewizorem, częściej gotują w domu.

"Jedyną rzeczą, na którą zwracaliśmy badanym uwagę było sięganie po produkty pełnowartościowe. W kółko powtarzaliśmy, że zależy nam, aby zminimalizowali ilość rafinowanych węglowodanów, na rzecz warzyw i produktów pełnoziarnistych. Powtarzaliśmy: "nie kupujcie w sklepie niskotłuszczowego brownie, to wciąż jest brownie, albo chipsów, to wciąż chipsy" - wyjaśnia naukowiec.

Dodaje, że wiele osób było zaskoczonych, ale jednocześnie poczuli ulgę wiedząc, że nie muszą skrupulatnie liczyć kalorii. Oczywiście, nie jest prawdą, że kalorie nie mają znaczenia, chodzi o to, aby koncentrować się na pełnowartościowych produktach. Pamiętając, że kaloria kalorii nie jest równa. (PAP Life)


PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy