Niebezpieczne składniki leków
Producenci dodają je, by polepszyć smak lekarstwa, nadać mu kolor, przedłużyć jego trwałość. Ale to nie do końca niewinne substancje...
To jeden z najbardziej kontrowersyjnych "dodatków" - według jednych doniesień może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów, stwardnienia rozsianego i choroby Alzheimera, według innych - jest w pełni bezpieczny nawet dla dzieci... Europejska Rada Informacji o Żywności (EUFIC) potwierdza, że aspartam (E951) nie powinien być stosowany przez osoby chorujące na fenyloketonurię. I o tym szczególnie pamiętajmy. Mogą go zawierać m.in. leki na: zapalenie oskrzeli; odwodnienie; osteoporozę.
Ich symbole to E104 i E110. W tym przypadku lekarze są zgodni - mogą być niebezpieczne dla osób z nietolerancją aspiryny (kwasu acetylosalicylowego) i spowodować pokrzywkę, obrzęk naczyniowo- ruchowy oraz atak astmy. U najmłodszych sprzyjają nadpobudliwości. Mogą ją zawierać m.in. leki na przeziębienie; zapalenie gardła; zapalenie oskrzeli i płuc; infekcję przewodu pokarmowego oraz biegunkę; niewydolność krążenia żylnego i limfatycznego; bezsenność i stres.
Może zaszkodzić osobie z alergią na gluten (białko występujące w pszenicy, życie i jęczmieniu), wywołując biegunkę, wymioty, pokrzywkę na skórze, wodnisty katar, kaszel i duszność. Mogą ją zawierać m.in. leki na pryszczkę (wargową oraz okolic intymnych); ospę wietrzną i półpasiec; kamicę nerkową; polepszenie odporności organizmu.
Oznaczona symbolem E127 bywa powodem uczulenia na światło. Wpływa też niekorzystnie na tarczycę, serce, wątrobę i żołądek. Istnieje podejrzenie, że sprzyja astmie i nowotworom, a także nadpobudliwości i trudnościom w nauce u dzieci. Mogą ją zawierać m.in. leki na : ból głowy; gorączkę; zgagę i refluks żołądkowo-przełykowy; biegunkę; atopowe zapalenie skóry; bolesne miesiączkowanie; bezsenność i zaburzenia psychiczne.
Obarcza się go winą za uszkodzenia neurologiczne i autyzm u dzieci. Wiadomo, że może powodować alergiczne reakcje skórne. Mogą go zawierać m.in.: szczepionki dla dzieci przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (zwłaszcza te pochodzące ze starych zapasów). Ich skład można sprawdzić sa stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: www.urpl.gov.p