Reklama

Operacja zaćmy – zobacz na własne oczy jej spektakularny efekt!

Zaćma to choroba oczu, z którą zmaga się obecnie przeszło 20 mln ludzi na całym świecie, w tym 800 tysięcy Polaków. Wcale jednak tak być nie musi. Prosta operacja zaćmy daje niebywałe efekty w zaledwie chwilę! Już teraz poznaj całą prawdę o zabiegu, który przywróci Ci wzrok!

Co musisz wiedzieć o zaćmie?

Zaćma, z łac. katarakta, jest chorobą oczu, która, ujmując rzecz w dużym skrócie, polega na zmętnieniu naturalnej soczewki. To właśnie ten element narządu wzroku odpowiedzialny jest za przepuszczanie światła i odpowiednie załamywanie go, by skupiło się na siatkówce. Kiedy cały mechanizm jest sprawny, widzisz bardzo wyraźnie. Mętna soczewka traci swoje właściwości i obraz staje się coraz to bardziej zamglony, rozmyty. 

Na chorobę tę narażeni są w szczególności ludzie starsi. Często wyraźnie daje się we znaki już po 60. roku życia. Jak pokazują wyniki różnych badań, blisko 70 procent osób po 75. roku życia cierpi na zaćmę. Choć gorsze widzenie jest poniekąd naturalną konsekwencją wynikającą ze starzenia się organizmu, z zaćmą można walczyć i to bardzo skutecznie!

Reklama

Zaćma to nie wyrok skazujący na życie w ciemności

Jeśli zaćma jest już dalece posunięta, chory jest w stanie odróżnić co najwyżej dzień od nocy. Przez to staje się zupełnie bezradny i niesamodzielny. Na szczęście istnieje jeden prosty sposób na to, aby raz na zawsze uporać się z tym uciążliwym schorzeniem – operacja zaćmy.

Obawiasz się zabiegu i szukasz innych rozwiązań? Na tę chwilę operacja zaćmy jest jedyną metodą pozwalającą na jej usunięcie, ale nie martw się – zabieg jest krótki, prosty i bezbolesny. Na czym polega? Lekarz, po uprzednim podaniu pacjentowi kropli znieczulających i leków uspokajających wykonuje następujące czynności:

• nacięcie po stronie rogówki

• wyjęcie naturalnej, zmętniałej soczewki

• włożenie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.

Operacja zaćmy nie trwa więcej niż pół godziny i nie pozostawia żadnego śladu, a pacjent niemal natychmiast odzyskuje dobry wzrok. Oczywiście musi początkowo nosić opatrunek i nieco się oszczędzać, ale ponadto zabieg nie wiąże się z innymi niedogodnościami.

Operacja zaćmy – na NFZ czy odpłatnie?

Teoretycznie logiczne wydaje się, że warto skorzystać z darmowej operacji w ramach NFZ, bo skoro jest taka możliwość, po co płacić? Otóż po to, aby nie czekać przeszło 18 miesięcy (lub dłużej w niektórych regionach kraju). Właśnie taki jest średni czas oczekiwania na zabieg refundowany. Kolejka jest wyjątkowo długa, bo czeka w niej ponad 540 tysięcy pacjentów. Po zabiegu musisz pozostać w szpitalu na obserwacji – zazwyczaj jeden dzień. 

Operacja zaćmy w prywatnej klinice wiąże się z kosztem od 3 do 10 tysięcy zł, a czas oczekiwania wynosi około 3 tygodnie. Jeśli po zabiegu wszystko jest dobrze, możesz opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia. Zabieg odpłatny ma tę zaletę, że masz możliwość wyboru parametrów soczewki (stąd rozbieżność cenowa). W praktyce oznacza to, że operując zaćmę, możesz jednocześnie pozbyć się np. astygmatyzmu czy krótkowzroczności, które towarzyszyły Ci przez długie lata. Operacja na NFZ przywiduje wyłącznie zwykłe, jednoogniskowe soczewki, które nie korygują wad wzroku.

Która opcja jest lepsza? Decyzję musisz podjąć samodzielnie. Pamiętaj jednak o tym, że w przypadku zaćmy nie warto zwlekać i tym samym narażać się na całkowitą utratę wzroku!


materiał zewnętrzny
Dowiedz się więcej na temat: zaćma
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy