Pamięć do poprawki
Jeśli ćwiczysz umysł i odżywiasz mózg, to pozostanie długo sprawny.
Ciągle szukasz kluczy i często o czymś zapominasz. Jeśli chcesz, aby pamięć była lepsza, staraj się nad nią pracować. Recepta to zdrowe, regularne posiłki, sen, odpoczynek i ćwiczenia - twierdzi prof. Robert Madigan z University of Alaska (USA). Oto jak to zrobić.
Stanowi ona ok. 82 proc. mózgu. To od niej zależy przewodzenie impulsów nerwowych, szybkość myślenia. Jej niedobór sprawia, że męczysz się i tracisz chęć do działania. Norma dzienna to 1,5 l, ale jeśli jesz słodycze, dużo się pocisz, pij 2-3 l płynów w ciągu dnia. Najlepiej małymi łykami. Nie dopuść do uczucia pragnienia. Jeżeli chce ci się pić, mózg zwalnia. Kurczy się i nie działa wystarczająco dobrze. Bo woda mobilizuje mózg do pracy.
To dzięki nim łatwiej zapadnie ci w pamięć np. numer telefonu znajomej. Skojarz go z tym, co jest dla ciebie ważne, np. z datą urodzin swoich bliskich, rocznicą czy inną, znaczącą liczbą lub z innymi numerami, które znasz. Nowe imiona i nazwiska można łączyć ze sławnymi ludźmi (np. aktorami), przedmiotami czy roślinami. Ktoś ma nazwisko Kwieciński? Wyobraź sobie kwiat, który lubisz. I powiedz jego imię głośno. W rozmowie używaj jego imienia i nazwiska. Wykorzystaj też ten sposób, aby zapamiętać listę zakupów. Ale nie wystarczy powiedzieć, że chcesz iść do sklepu po pracy. Dobrze to rozbudować, np. "skręcę w prawo, potem w lewo". Wtedy zostanie ci to w podświadomości.
Najlepiej robić to na skrawku papieru lub w notesie. Czynność pisania (ręcznego) zwiększa bowiem prawdopodobieństwo zapamiętania. Takie zapisywanie, a następnie czytanie, uaktywnia mózg. Możesz też zapisywać informacje w telefonie i komputerze.
Jeśli musisz zapamiętać dużą porcję informacji, od czasu do czasu staraj się robić przerwy - radzi dr Mark Washington z University McDaniel (USA). Ludzie nie zawsze tak postępują i dlatego obciążają mózg mnóstwem wiadomości. A przecież on powinien odpoczywać.