Reklama

Znowu muszę do toalety...

...chociaż dużo nie piłam. Może to być zapalenie układu moczowego. Ale nie zawsze!

Jeśli dostarczamy organizmowi więcej płynów, częściej je wydalamy. Ale czasami chodzimy do toalety wiele razy, mimo że mało piliśmy. Lekarze nazywają to częstomoczem. Jego przyczyny mogą być różne.

Stany zapalne

Zwykle drogi moczowe są jałowe, bez bakterii (z wyjątkiem końcowego odcinka cewki moczowej). Gdy bakterie wnikną wyżej, do dróg moczowych, powodują zapalenie. Częstemu siusianiu towarzyszy złe samopoczucie, pieczenie, gorączka, ból w okolicy lędźwiowej.

Co robić?

Trzeba iść do lekarza, bo konieczne jest zażywanie antybiotyku. Należy dużo pić, aby wypłukać drogi moczowe i usunąć bakterie. Np. wodę z cytryną, bo zakwasza mocz i utrudnia rozwój zarazków.

Reklama

Cukrzyca

Rośnie wówczas poziom glukozy (cukru) we krwi. Organizm broni się przed tym, wywołując wzmożone pragnienie, aby wypłukać nadmiar cukru. Pijemy więcej i częściej siusiamy. O cukrzycy świadczy też np. wzmożona senność po posiłku.

Co robić?

Skontrolować poziom cukru we krwi i zmienić dietę na niskocukrową. A także stosować leki doustne mobilizujące trzustkę do wytwarzania insuliny albo insulinę w zastrzykach, aby obniżyć poziom glukozy. Warto też zrzucić nadwagę.

Kamica nerkowa...

W drogach moczowych (nerkach lub pęcherzu) wytrącają się wówczas złogi (kamienie nerkowe). Gdy przesuwają się z moczowodu do pęcherza, mamy do czynienia z kolką nerkową. Pojawiają się silne bóle w okolicy nerki, w dole brzucha i częste parcie na mocz. A także nudności, wymioty, osłabienie, bladość skóry, potliwość.

Co robić?

Zażyć środek rozkurczowy. Zrobić gorącą kąpiel, która działa rozkurczowo, aby ułatwić wydalanie kamieni. Lekarz może je rozbić (np. ultradźwiękami) na kawałki, które są usuwane przez organizm. Złogi rozpuszczają też pasty ziołowe.

... albo inne choroby

Przyczyną są również różne schorzenia i zaburzenia. Zespół pęcherza nadreaktywnego - polega na jego zwiększonej aktywności i nieprawidłowych skurczach. Zespół jelita drażliwego - objawy to dyskomfort, bóle brzucha, biegunki, zaparcia, wzdęcia, nudności, wymioty. Nerwica - sprzyja jej stres, który nasila wydalanie moczu, powoduje dyskomfort w okolicy narządów płciowych i zwiększa wydzielinę z pochwy.

Co robić?

Wskazana jest pomoc specjalisty (urologa, gastrologa, psychiatry) i badania.

Na skutek leków

Tak działają np. preparaty na nadciśnienie usuwające nadmiar płynów i moczopędne (np. furosemid). Ilość moczu wzmaga też kawa, cola, herbata, alkohol, zioła (żurawina, pokrzywa, skrzyp).

Co robić?

Lekarz może zmienić lek i zlecić minerały, które są wypłukiwane. Ograniczajmy też moczopędne substancje.

Chwila dla Ciebie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy