Reklama

Reklama

Życie ze stomią

Powrót do aktywności

Reklama

W większości przypadków, problemy osób ze stomią mają źródło w psychice. Sama pielęgnacja stomii rzadko jest kłopotliwa, o ile pacjent dysponuje odpowiednim sprzętem do jej zaopatrzenia. Jeżeli jest on odpowiedniej jakości i pacjent ma do dyspozycji potrzebną jego ilość, to opróżnianie i wymiana worka stają się zwykłą, codzienną czynnością. Wskazana jest rozmowa na ten temat z osobami bliskimi i domownikami. Wiele osób dostrzega korzyść z rozmowy na temat stomii z osobami, z którymi nie łączy ich zażyłość. Życie staje się łatwiejsze, kiedy potrafi się mówić o niej bez zażenowania.

Stomia nie powinna mieć negatywnego wpływu na życie rodzinne czy zawodowe. Ale jest to możliwe tylko przy zastosowaniu nowoczesnego sprzętu stomijnego. Życie towarzyskie, po okresie rekonwalescencji, można prowadzić tak samo jak przed operacją. Można uczestniczyć w przyjęciach, jadać wszystko co nie szkodzi, tańczyć, bywać w teatrach. Nie ma przeszkód, by powrócić do aktywności zawodowej i uprawiać sporty.

Większość osób może jeść i pić to samo, co przed zabiegiem wytworzenia stomii. Niektóre pokarmy i napoje mogą być powodem nadmiaru gazów lub zmiany konsystencji treści jelitowej na bardziej płynną. U niektórych osób, nadmierne gazy występują po zjedzeniu jajek, kapusty, cebuli, groszku, szparagów lub czekolady, a także po wypiciu piwa lub gazowanej lemoniady.

Powrót do pracy po zabiegu wyłonienia stomii zależy od ogólnego stanu sił i stanu zdrowia, musi być uzgodniony z lekarzem. Warunkiem jest oczywiście także prawidłowe zaopatrzenie stomii za pomocą sprzętu stomiijnego. Pacjenci ze stomią mogą zażywać kąpieli tak jak przed operacją. Można myć się i kąpać z przyklejoną płytką i workiem, lub samą płytką, a także bez sprzętu stomijnego. Kąpiel w basenie wymaga oczywiście założenia pewnego i sprawdzonego sprzętu. Większość osób ze stomią nie musi redukować dotychczasowej aktywności fizycznej i może uprawiać te same rodzaje sportu, co przed zabiegiem operacyjnym. Można jeździć na nartach, na rowerze, wspinać się, grać w piłkę. Ale znowu - warunkiem jest bezpieczne zaopatrzenie przetoki za pomocą sprzętu stomijnego. Stomia nie stanowi przeciwwskazania do podróży. Używając odpowiedniego zaopatrzenia, które może pozostawać na skórze odpowiednio długo, czas podróży jak i środek transportu nie ma istotnego znaczenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby w podręcznym bagażu mieć rezerwę sprzętu stomijnego.

Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | sprzęt | Ministerstwo Zdrowia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje