Do okienka w ZUS przynieś jeden dokument. Zdziwisz się, jak wzrośnie emerytura

Oprac.: Tomasz Kromp

Wielu emerytów może zastanawiać się nad tym, czy istnieje jakiś sposób na podniesienie wysokości świadczenia emerytalnego. Okazuje się, że jedną z metod jest kontynuowanie pracy zarobkowej. Wówczas istnieje możliwość ponownego przeliczenia wysokości świadczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednak wtedy ważne jest, by przynieść do ZUS-u odpowiednie dokumenty.

Czy istnieje sposób na podwyższenie emerytury?
Czy istnieje sposób na podwyższenie emerytury? ARKADIUSZ ZIOLEKEast News

Jak podnieść wysokość emerytury?

Według danych przekazanych przez ZUS, wysokość przeciętnej emerytury wypłacanej w marcu 2024 roku wynosi 3789,60 zł. Jednak wielu emerytów otrzymuje zdecydowanie mniejsze świadczenia. Wobec tego niektórzy seniorzy mogą zastanawiać się nad tym, czy istnieje jakiś sposób na podniesienie wysokości emerytury. Okazuje się, że tak.

Wysokość emerytury jest uzależniona między innymi od sumy zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne. Wobec tego, jeśli dany emeryt po przejściu na emeryturę nadal będzie pracował, to wówczas na jego konto będą trafiały kolejne składki. To daje podstawę do ponownego przeliczenia wysokości świadczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Emeryturę można ponownie przeliczyć również wtedy, gdy emeryt przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie złożył wszystkich dokumentów, które potwierdzałyby okresy składkowe. Co istotne, jeśli ponownie przeliczone przez ZUS świadczenie okaże się niższe, to wówczas nadal będzie ono wypłacane w dotychczasowej wysokości.

Jak podwyższyć emeryturę? Przynieś te dokumenty do ZUS-u
Jak podwyższyć emeryturę? Przynieś te dokumenty do ZUS-u123RF/PICSEL

Jaki dokument przynieść do ZUS, aby emerytura była wyższa?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przyjąć wniosek emeryta o ponowne ustalenie wysokości świadczenia z doliczeniem okresów składkowych. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie ZUS-u, rzeczony wniosek można złożyć "po zakończeniu kwartału kalendarzowego nie częściej niż raz w roku". Zakład Ubezpieczeń Społecznych obliczy podstawę wymiaru oraz wysokość świadczenia przy zastosowaniu kwoty bazowej ostatnio przyjętej do obliczenia emerytury.

Co istotne, do wniosku trzeba dołączyć odpowiednie dokumenty, które potwierdzą okresy składkowe. To między innymi świadectwo pracy, zaświadczenie płatnika składek potwierdzające przebyte okresy ubezpieczenia czy zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, czyli druk ERP-7.

Książeczka wojskowa – co daje emerytom?

Co ciekawe, jednym z dokumentów, który może mieć wpływ na wysokość emerytury, jest książeczka wojskowa. Okazuje się bowiem, że okres czynnej służby wojskowej zalicza się na poczet okresów składkowych. Jest tylko jeden warunek. Emerytura może zostać podniesiona w sytuacji, gdy rzeczona książeczka wojskowa nie była wcześniej dostarczona do ZUS-u.

Co w sytuacji, gdy książeczka wojskowa gdzieś się zapodziała? Wówczas trzeba postarać się o otrzymanie specjalnego zaświadczenia z Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Źródło: ZUS.pl

Decathlon zwalnia swoich pracowników na sport i daje przykład innym markom
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas