Polacy podbijają chorwacki rynek nieruchomości. Eksperci podają ku temu słuszny powód. Ile kosztuje dom w Chorwacji?

Nieruchomości często uważane są za jedną z najlepszych inwestycji, jakie istnieją. Jednak zakup lokum za granicą może budzić w niektórych pewne obawy. Jak się okazuje, chorwacki rynek nieruchomości zyskuje w Polsce swoich zwolenników i staje się niebywale popularny w ostatnim czasie. Eksperci wyjaśniają, w jakim regionie Chorwacji Polacy najchętniej wykupują domy. Podali ku temu słuszny powód.

Polacy są w stanie sporo zapłacić za dom z widokiem na Adriatyk
Polacy są w stanie sporo zapłacić za dom z widokiem na AdriatykMateriał zewnętrzny: Biuro nieruchomości chorwacjanieruchomosci.plGetty Images

Często wybierany region Chorwacji pod zakup domu. Widoki są zniewalające

Dalmacja Północna jest często wybieranym kierunkiem przez polskich turystów szukających miejsca na tygodniowy urlop. Jednak zainteresowanie Polaków w ostatnim czasie zyskał również tamtejszy rynek nieruchomości. Region ten doceniany jest przez nich przede wszystkim za malownicze krajobrazy i wybrzeże rozciągające się wzdłuż Adriatyku.

Zadar, Chorwacja
Zadar, ChorwacjaGetty Images

Na kupno lokum za granicą decydują się często miłośnicy plaż, którzy mogą mieć wtedy wszystkie dobrocie Dalmacji na wyciągnięcie ręki. Kupców przyciągają również lazurowe wody i liczne wyspy. Mieszkania w Dalmacji chętnie wybierane są także przez osoby, które lubią aktywnie spędzać czas, gdyż Chorwacja oferuje wiele sportów wodnych, skałek wspinaczkowych, jezior i szlaków górskich. Jak się okazuje, to bardzo ciekawy kierunek, nie tylko pod kątem wycieczkowym, ale również inwestycyjnym. 

Mamy sporo ofert domów w dobrej cenie, najwięcej w Północnej Dalmacji w rejonie Sibenika (Vodice) i w regionie Zadaru (Zaton, Nin), a także na wyspie Pag i Vir.
specjalista Grzegorz Gurbała biura nieruchomości www.greg-nieruchomosci.pl
Dom w Dalmacji nad morzem
Dom w Dalmacji nad morzemBiuro nieruchomości chorwacjanieruchomosci.plmateriał zewnętrzny

Ile kosztują domy w Chorwacji? Środek kraju to dobry wybór. Eksperci podają ku temu słuszny powód

Specjaliści biura nieruchomości chorwacjanieruchomosci.pl należącego do GRUPA POLSKICH NIERUCHOMOŚCI SP. Z O.O. w rozmowie z Interią wytłumaczyli, jakie są ceny chorwackich domów i od czego są one zależne. Wyjaśniają, że koszty są zależne przede wszystkim od lokalizacji lokum.

Na ten przykład w okolicy Osijeku lub w Slavonii można zakupić dom gotowy do wprowadzenia się i z pełnym umeblowaniem już za kwotę poniżej 95 000 EUR i cieszyć się spokojem okolicznych wsi, mając możliwość dojazdu do Zagrzebia.
mowią eksperci

Specjaliści dodają, że należy pamiętać, że są to jednak miejsca najdalej wysunięte na wschód Chorwacji, gdzie w pobliżu swoje granice mają takie kraje jak Węgry, Serbia oraz Bośnia i Hercegowina.

Warto zaznaczyć, że na niską cenę domów w Chorwacji wpływ ma m.in. nieuregulowany stan prawny nieruchomości. Bardzo wiele tego rodzaju nieruchomości jest na rynku, dlatego nie warto szukać domów do kupienia na własną rękę.
SPECJALIŚCI BIURA NIERUCHOMOŚCI CHORWACJANIERUCHOMOSCI.PL NALEŻĄCEGO DO GRUPA POLSKICH NIERUCHOMOŚCI SP. Z O.O.

Eksperci radzą, że jeśli ktoś może przeznaczyć na zakup domu odrobinę więcej i interesują go góry, lasy, jeziora oraz sielski spokój, to świetną lokalizacją jest środek Chorwacji. Dodają, że ceny w Kvarnerze, a dokładniej w żupanii licko-seńskiej, w której znajdują się niesamowite Plitvickie Jeziora kształtują się w przedziale od 100 000 EUR do 160 000 EUR. Mówią również, że jeżeli komuś marzy się dom w przystępnej cenie i niedaleko od wody, to powinien zdecydowanie wybrać Senj i jej okoliczne miejscowości. Tam cena za dom o wielkości 95 m²  jest zbliżona do 150 000 EUR.

Widok z lotu ptaka na jeziora plitwickie w Chorwacji
Widok z lotu ptaka na jeziora plitwickie w Chorwacji123RF/PICSEL

Specjaliści wskazali także rejony, w których koszty będą sporo wyższe. 

Bez wątpienia ceny domów na Istrii oraz w stolicy kraju, czyli w Zagrzebiu plasują się bardzo wysoko.
dodają eksperci

Wyjaśniają, że ich koszt wynosi 2150 EUR/m². Dodają, że najdroższe jednak potrafią być domy wzdłuż południowego wybrzeża kraju. W Dalmacji domy z widokiem na Morze Adriatyckie mogą osiągać cenę nawet 7300 EUR/m².

Morze w Chorwacji ma to do siebie, że jest słone, nie tylko w smaku, ale także w swojej cenie. Jeżeli ktoś zakochał się w widoku na turkusowe morze wraz z oddalonymi wyspami, to potrafi wydać kosmiczne pieniądze, aby ten krajobraz mieć tylko dla siebie.
TŁUMACZĄ SPECJALIŚCI Z BIURA NIERUCHOMOŚCI CHORWACJANIERUCHOMOSCI.PL
Pokój z widokiem na Adriatyk
Pokój z widokiem na AdriatykBiuro nieruchomości chorwacjanieruchomosci.plmateriał zewnętrzny

Przeglądając oferty domów nad Bałtykiem na stronach internetowych typu OLX lub Otodom, również można znaleźć domy nawet za ok. 600 tys. zł. Jednak wiele z nich potrzebuje remontu lub znajduje się w lokalizacji oddalonej o kilka kilometrów od morza lub od centrum. Ceny chorwackich nieruchomości mogą wydać się zbliżone do tych nad polskim morzem. Jeżeli jednak doradzimy się specjalisty z dziedziny nieruchomości, to może pomóc nam nie przepłacić i znaleźć "perłę" za przystępną cenę.

Widok z tarasu chorwackiego domu
Widok z tarasu chorwackiego domuBiuro nieruchomości chorwacjanieruchomosci.plmateriał zewnętrzny

Jakie nieruchomości najchętniej wykupują Polacy w Chorwacji? Eksperci nie ma żadnych wątpliwości

Z własnej nieruchomości w Chorwacji można czerpać wiele korzyści, zaczynając od zarobków na wynajmie mieszkania, a kończąc na wprowadzeniu się do wymarzonego domu z basenem. Specjaliści z biur nieruchomości w rozmowie z Interią powiedzieli, na jaki zakup najczęściej decydują się Polacy. 

Polacy o wiele bardziej decydują się na zakup domów, aniżeli mieszkań w Chorwacji.
zdradzają eksperci z biura nieruchomości www.chorwacjanieruchomosci.pl
Istria, Chorwacja
Istria, ChorwacjaGetty Images

Tłumaczą, że najczęściej wybierają mniejsze powierzchniowo domy do prywatnego zamieszkania lub też o większym metrażu, z którego są w stanie uzyskać podział domu na kilka apartamentów pod wynajem w okresie wakacyjnym i mieć zwrot z inwestycji. Jeśli decydują się na zakup mieszkania, to zazwyczaj jest przeznaczone pod wynajem. Czasem wybierają także domy z basenem oraz działki budowlane pod budowę.

Mamy już także klientów, którzy zamieszkują w Chorwacji przez większą część roku, a także takich, którzy przeprowadzili się na stałe.
ekspert Grzegorz Gurbała biura nieruchomości www.greg-nieruchomosci.pl
Dom z widokiem na Paljeski Most
Dom z widokiem na Paljeski MostBiuro nieruchomości chorwacjanieruchomosci.plmateriał zewnętrzny

Przeprowadzka do Chorwacji. O czym należy pamiętać?

Można powiedzieć, że Polacy wręcz pokochali Chorwację pod wieloma względami. Niektórzy na tyle, aby się tam przeprowadzić. Jednak zamieszkanie w innym kraju, to bardzo poważna decyzja, którą należy podjąć na spokojnie. Warto udać się wcześniej do Chorwacji zarówno w sezonie wysokim, jak i niskim, aby rozeznać się, jak wygląda tam prawdziwe życie. Polacy bez problemu mogą przebywać w tamtejszym kraju przez 90 dni. 

Tradycyjna zewnętrzna kuchnia do przygotowywania peki, prosiąt i jagnięciny
Tradycyjna zewnętrzna kuchnia do przygotowywania peki, prosiąt i jagnięcinyBiuro nieruchomości chorwacjanieruchomosci.plmateriał zewnętrzny

Decydując się na dłuższy wyjazd, trzeba mieć zezwolenie przynajmniej na pobyt czasowy. Aby takowy uzyskać, trzeba udać się na komendę policji do jednostki ds. ludności i wypełnić odpowiedni wniosek. Należy zabrać ze sobą:

  • dowód tożsamości,
  • zaświadczenie o ubezpieczeniu zdrowotnym,
  • dokumentację celu pobytu.

Warto dodać, że trzeba mieć również tzw. dowód zamieszkania, czyli umowę kupna lub najmu lokum. Decydując się na zakup domu w Chorwacji, warto skierować się po pomoc do biura nieruchomości, gdyż może być nam potrzebny tłumacz lub prawnik. 

Dom na wyspie Hvar
Dom na wyspie HvarBiuro nieruchomości chorwacjanieruchomosci.plmateriał zewnętrzny
materiały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas