Jeziora Plitwickie: chorwacki cud natury

16 jezior połączonych ze sobą kaskadowo, tworząc spektakularne wodospady, ponad 100 jaskiń, ponad 1400 gatunków i podgatunków roślin. Miejsce, gdzie powstały zdjęcia do popularnych filmów o Winnetou. Miejsce jak z bajki. Zachwycające od pierwszego wejrzenia i niczym magnes przyciągające swym pięknem turystów z najbardziej nawet oddalonych zakątków całego świata. Choć wszelkie próby oddania słowami okazałości Parku Narodowego Jezior Plitwickich w Chorwacji z góry skazane są na porażkę – spróbujmy!

Główną atrakcją Parku Narodowego Jezior Plitwickich jest 16 jezior /fot. Goran Safarek
Główną atrakcją Parku Narodowego Jezior Plitwickich jest 16 jezior /fot. Goran Safarekmateriały prasowe

Partnerem publikacji jest Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Jeziora Plitwickie to jednocześnie największy i najstarszy Park Narodowy w Chorwacji. Jego nazwa została zaczerpnięta od potoku Plitvica, który tworzy Wielki Wodospad o wysokości 78 m. Założony w roku 1949 i liczący niemal 300 km² powierzchni park usytuowany jest w centralnej części kraju, ok. 140 kilometrów od Zagrzebia. To zielone serce Chorwacji, które na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO trafiło nie bez powodu. I już tłumaczymy, dlaczego.

Jeziora, wodospady, rzeki, lasy, jaskinie, łąki, zwierzęta...

fot. Luka Esenko
fot. Luka Esenkomateriały prasowe

Największą atrakcją Parku Narodowego Jezior Plitwickich jest 16 jezior. Co jednak ciekawe, zajmują one jedynie 1 proc. powierzchni całego parku. Połączone są wodospadami, które powstały w wyniku osadzania się skał wapiennych. Położenie w pobliżu Gór Dynarskich sprawia, że wszystkie zbiorniki wodne pozostają krystalicznie czyste i tętniące życiem. Największym z jezior jest jezioro Kozjak o powierzchni 80 ha i głębokości 49,5 m, a najmniejszym - Buk (0,1 ha).

Park Narodowy Jezior Plitwickich to także mnóstwo gatunków zwierząt, począwszy od ryb (troć wędrowna, strzebla potokowa, pstrąg potokowy, szczupak), poprzez płazy (salamandra plamista, traszka górska i zwyczajna, ropucha szara, żaba trawna), gady (jaszczurka żyworodna, zaskroniec zwyczajny, żółw błotny), ptaki (puchacz, bocian czarny, głuszec), a kończąc na ssakach (wilki, lisy, wydry, kuny, borsuki i niedźwiedzie brunatne) i owadach. Co interesujące, w parku żyje aż 15 różnych gatunków nietoperzy.

Park Narodowy Jezior Plitwickich to gęste lasy sosnowe, bukowe i jodłowe (najstarsze z drzew liczą nawet po kilkaset lat!), kwieciste łąki i mnóstwo jaskiń. Te ostatnie nie są jednak, niestety, dostępne dla turystów i zwiedzających.

Raj dla spacerowiczów

Shutterstock

Park Narodowy Jezior Plitwickich to osiem tras wycieczkowych, z czego najkrótsza to ok. 2 godziny wędrówki, najdłuższa - ponad 8. Trasy różnią się między sobą nie tylko liczbą kilometrów do pokonania, ale i poziomem trudności oraz rejonem parku, który można obejrzeć. Co do zasady trasy pozostają jednak stosunkowo łatwe do przejścia, a największe wyzwanie stanowi wdrapywanie się po schodach, przeciskanie przez wąskie ścieżki czy pokonywanie drewnianych pomostów. W końcu kilka tysięcy turystów zjawiających się każdego dnia szuka tu przede wszystkim relaksu - pośród szumiących drzew i kwitnących łąk. I dokładnie to znajdują! Po terenie parku poruszać można się elektrycznymi statkami oraz panoramiczną kolejką, a sporo atrakcji czeka również fanów rowerowego szaleństwa. Z myślą o nich przygotowano tras, a każda z nich to sprawdzian sił i możliwości. Dodajmy, że w niektóre rejony parku dotrzemy wyłącznie na dwóch kółkach.

Na teren Parku Narodowego Jezior Plitwickich wejdziemy czterema specjalnie przygotowanymi wejściami. Przy każdym z nich znajdują się parkingi, na których można bezpiecznie zostawić samochód. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od wejścia nr 1 (i tuż po otwarciu - będzie wówczas najmniej osób), ponieważ już na początku wycieczki natrafimy na najpiękniejsze miejsca w cały parku.

Przed wizytą w Parku Narodowym Jezior Plitwickich warto wiedzieć, że zabrania się kąpieli w jeziorach, oddalania się do wyznaczonych tras, biwakowania oraz łowienia ryb. W kilku miejscach natrafimy na niewielkie punkty gastronomiczne.

Wiele popularnych turystycznych punktów na zdjęciach prezentuje się imponująco, podczas gdy po przybyciu na miejsce okazuje się, że tak okazale już nie jest. To jednak nie przypadek Parku Narodowego Jezior Plitwickich - jest on tak samo piękny, jak na fotografiach. A być może nawet piękniejszy.

Partnerem publikacji jest Chorwacka Wspólnota Turystyczna

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas