Reklama

7 miejsc w Dalmacji, które trzeba zobaczyć

Wyjątkowe wodospady na rzece Krce, forum rzymskie, Pałac Dioklecjana, Park Narodowy Mljet – to tylko ułamek atrakcji, które można zobaczyć w Dalmacji. W największym chorwackim regionie turystycznym zobaczymy nie tylko wyjątkowe zabytki śródziemnomorskich miast, ale także dziewiczą przyrodę.

Partnerem publikacji jest Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Dalmacja ciągnie się przez około 400 km od wyspy Pag na północy, aż po Dubrownik na południu. Dzielimy ją na Dalmację Północną, Środkową i Południową. Obejmuje również około tysiąca mniejszych i większych wysp na Morzu Adriatyckim, dzięki czemu jest niezwykle atrakcyjnym miejscem. Co powinno znaleźć się na wakacyjnej liście miejsc do odwiedzenia?

Dubrownik

Dubrownik bez wątpienia należy do najpiękniejszych miast na świecie. Pamięta czasy antyczne i nazywany jest "Perłą Adriatyku". Grad, czyli historyczna część Dubrownika została w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W obrębie imponujących murów miejskich, które są wizytówka miasta, znajdziemy najważniejsze zabytki. Niektóre miejsca powinni rozpoznać fani serialu "Gra o tron", gdyż właśnie Dubrownik zagrał serialową Królewską Przystań, stolicę Westeros.

Reklama

Miasto zachowało się w doskonałym stanie. Spacerując po nim, koniecznie zobaczmy koniecznie studnię Onufrego, dzwonnicę miejską, gotycko-renesansowe pałace Sponza i Rektorów, barokowy kościół św. Błażeja, katedrę Wniebowzięcia NMP oraz kolumnę Rolanda. Ale pozwólmy sobie również spontanicznie zabłądzić w wąskich uliczkach, by zobaczyć to, czego nie opisują przewodniki. Warto również wejść lub wjechać kolejką linową na wzgórze Srđ (412 m n.p.m.), skąd rozpościera się najpiękniejszy widok na cały Dubrownik, charakterystyczne białe, kamienne mury domów i ceglaste dachówki, a także pobliskie wyspy.

Split

Split jest drugim po Zagrzebiu największym miastem Chorwacji i stolicą Dalmacji Środkowej. Z pewnością nie będziemy się tam nudzić. To pochodzące z czasów starożytnego Rzymu miasto oferuje mnóstwo atrakcji. Nie brakuje tam barów, klubów, licznych lokali gastronomicznych. Warto przejść się chociażby promenadą, gdzie w cieniu palm i w towarzystwie muzyki granej na żywo możemy delektować się specjałami chorwackiej kuchni. Chwile relaksu znajdziemy na plaży Bačvice, a osoby spragnione aktywności na świeżym powietrzu mogą wybrać się na wycieczkę na pobliskie wzgórze Marjan.

Ale oczywiście w tym antycznym mieście nie brakuje zabytków. Miłośnicy zwiedzania nie będą zawiedzeni. Znajdziemy tu perły architektury, m.in. pochodzący z czasów rzymskich Pałac Dioklecjana - wzniesiony pomiędzy 298 a 305 rokiem n.e. rozległy kompleks, będący niegdyś domem, w którym cesarz spędził emeryturę. Zobaczymy tam m.in. posągi Sfinksów, świątynię Jowisza czy byłe mauzoleum cesarskie.

Hvar

Wyspa Hvar jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Chorwacji. Nic w tym dziwnego. Widoki, które czekają na nas w tym miejscu, są oszałamiające. Średniowieczna zabudowa, lazurowa woda, lawendowe pola i wzgórza porośnięte winoroślami sprawiają, że to miejsce wygląda naprawdę bajecznie. Hvar jest idealny zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób spragnionych rozrywki. Z pewnością nie będziemy się tam nudzić. Porośnięta lasami pagórkowata wyspa zachęca do pieszych wędrówek, a lazurowe morze do żeglowania i sportów wodnych. W centrum miasta Hvar nie brakuje zabytków, warto zobaczyć zabytkowe pałace oraz zwiedzić katedrę św. Szczepana i twierdzę Španjola, z której rozpościera się wspaniały widok na pobliskie wysepki. To również idealne miejsce wypadowe dla osób, które chcą zobaczyć więcej. Warto wybrać się na rejs na pobliskie Wyspy Piekielne (hr. Pakleni otoci) czy do jaskini Grapčeva.

Brač

Kolejną wyspą, którą warto odwiedzić, jest Brač, położona około 35 km od Splitu. To właśnie tam znajduje się prawdopodobnie najpopularniejsza plaża w całej Chorwacji, czyli Zlatni Rat (Złoty Róg), charakterystyczny cypel wchodzący w głąb morza. Ze względu na korzystne wiatry i prądy morskie, okolica jest oblegana przez windserferów i kitesurferów. Spędzając urlop na wyspie Brač, warto wybrać się na najwyższe wzgórze na wyspie, Vidova Gora, skąd rozpościera się przepiękny widok.

Mljet

Kolejną perłą Dalmacji jest wyspa Mljet, na której znajduje się Park Narodowy Mljet, zajmujący około jedną trzecią powierzchni wyspy. W parku zobaczymy dwa słone jeziora o przejrzyście turkusowej wodzie oraz XII-wieczny klasztor benedyktynów. Warto tez poszukać śladów legendarnego Odyseusza. Całą wyspę można zwiedzać pieszo, na rowerze lub kajakiem. Na Mljet można się najłatwiej dostać promem z Półwyspu Pelješac.

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka położony jest w środkowej części Dalmacji, niedaleko miasta Szybenik. Obszar chroniony parku to ponad 100 km² dzikiej natury, rozpościerającego się wzdłuż rzeki Krka. Na terenie parku znajduje się mnóstwo malowniczych wodospadów, a sama woda jest spektakularnie przejrzysta, dzięki czemu odkrywa bogactwo fauny i flory.

Bogata roślinność bujnie zarasta okolice rzeki i stanowi idealne siedliska dla licznych gatunków ptaków - to jeden z najważniejszych ornitologicznych obszarów Europy. Najbardziej spektakularną atrakcją parku są wodospady Roški Slap oraz Skradinski Buk, ale warto również poszukać Manojlovca.

Makarska

Kolejnym zdecydowanie wartym zwiedzenia miejscem jest Riwiera Makarska. To miejsce gdzie skały masywu Biokovo w niezwykle malowniczy sposób wchodzą w głąb morza. Nie brakuje małych samotnych zatoczek z zacisznymi plażami oraz restauracji serwujących pyszne lokalne dania. Jedną z atrakcji jest punkt widokowy Skywalk Biokovo, z którego rozciąga się niesamowita panorama nie tylko na riwierę, ale i okoliczne wyspy.

Partnerem publikacji jest Chorwacka Wspólnota Turystyczna


.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy