Od razu sprawdź oznaczenie na pojemniku. Z tych natychmiast zrezygnuj

Plastikowe pojemniki na żywność towarzyszą nam niemal codziennie – pakujemy w nie posiłki dla dzieci do szkoły, chowamy w nich nadwyżkę obiadu, którego nie zjedliśmy w całości, wykorzystujemy do mrożenia mięsa i warzyw. Dokonując zakupu takich pudełek, niewiele osób zwraca uwagę na oznaczenia naniesione na ich powierzchnię, a jak się okazuje, mogą mieć one kolosalny wpływ na nasze zdrowie.

Niektóre plastikowe pojemniki na żywność mogą być wykonane z tworzyw negatywnie wpływających na nasze zdrowie
Niektóre plastikowe pojemniki na żywność mogą być wykonane z tworzyw negatywnie wpływających na nasze zdrowie123RF/PICSEL

Jak czytać oznaczenia na plastikowych pojemnikach na żywność?

Plastikowe pojemniki na żywność wiele lat temu przebojem wdarły się do naszych domów i mieszkań, będąc na wyposażeniu niemal każdej kuchni. I nie ma się czemu dziwić, ponieważ takie pojemniki są wygodne w użytkowaniu, lekkie, wytrzymałe i łatwe do umycia.

Decydując się za zakup plastikowych pojemników na żywność, warto poświęcić chwilę na dokładne zapoznanie się oznaczeniami, które producent umieszcza na takim artykule, bowiem niektóre komponenty użyte do ich produkcji mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

Jak przekonuje popularna instagramerka "anetazorganizowana", która publikuje krótkie treści wideo na temat m.in. porad domowych i sprzątania, chcąc wybrać mniej szkodliwe tworzywo, należy zgłębić wiedzę w kontekście konkretnych oznaczeń.

"W trójkątnych strzałkach na plastikowych produktach są liczby - to >>kody recyklingu<<, które są używane do identyfikacji typu plastiku, z którego wykonany jest produkt. Każda liczba od 1 do 7 oznacza inny rodzaj plastiku" - informuje instagramerka.

Kobieta podpowiada, by szczególną uwagę zwrócić na kody, które nie są obojętne dla zdrowia. Kod 3 (PVC) może zawierać szkodliwe chemikalia, 6 (PS) - może zawierać rakotwórczy styren, a oznaczenie 7 (Other) - może oznaczać BPA, czyli związek chemiczny grupy fenoli, negatywnie wpływający na gospodarkę hormonalną.

Plastikowe pojemniki na żywność zdecydowanie ułatwiają przechowywanie różnych artykułów spożywczych
Plastikowe pojemniki na żywność zdecydowanie ułatwiają przechowywanie różnych artykułów spożywczych123RF/PICSEL

Które pojemniki na żywność są bezpieczniejsze?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po pojemniki z oznaczeniami: 1 (PET), 2 (HDPE), 5 (PP). Te symbole informują, że do produkcji pojemnika wykorzystano bezpieczniejszy dla zdrowia plastik.

Ponadto instagramerka informuje, że wspomniane kody bardzo często naniesione są na spodzie pojemnika, ale jeśli nie możemy ich znaleźć na pojemniku, to jej zdaniem lepiej zrezygnować z kupna takiego produktu.

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas