Powstał plastik, który w kilka dni rozkłada się pod wpływem światła i powietrza
To może być wynalazek, który odciąży naszą zaśmieconą plastikowymi odpadami planetę. Chińscy chemicy opracowali tworzywo sztuczne, które z pomocą m.in. promieni słonecznych może rozłożyć się nawet w tydzień. Pozostałością po rozkładzie są tylko małe i nietoksyczne cząsteczki.

Plastik zaśmieca już całą planetę m.in. przez to, że jest bardzo trwały. Dlatego naukowcy usilnie poszukują alternatyw, które będą bezpieczniejsze. Właśnie takie nowe tworzywo opracowali naukowcy z Chin. Materiał opisany właśnie na łamach "Journal of the American Chemical Society (JACS)" bardzo różni się od zwykłego plastiku - rozkłada się w tydzień. Potrzebuje do tego tylko słońca i powietrza, a pozostają po nim jedynie małe i nieszkodliwe cząsteczki kwasu bursztynowego.
Choć raczej nikt nie będzie potrzebował butelki czy torby, która rozłoży się po tygodniu od wyprodukowania, to naukowcy tłumaczą, że ich materiał można łatwo połączyć z innymi biodegradowalnymi materiałami, co pozwoli na uzyskanie optymalnego czasu trwałości.
Nowe tworzywo może według chińskich badaczy znaleźć zastosowanie nawet w produkcji elementów elektroniki. Odizolowane od światła i powietrza wewnątrz telefonu czy innego urządzenia tworzywo byłoby trwałe przez lata. A gdy gadżet byłby już bezużyteczny, wystawiony na działanie światła polimer szybko by się rozłożył.

Zobacz również:
- Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce. Niezapomniane widoki gwarantowane
- Ten quiz zdradza poziom twojej inteligencji. Sprawdź, ile punktów zdobędziesz
- Czym wyróżniasz się z tłumu? Odpowiedz na kilka pytań i odkryj swój kobiecy atut
- Te rzeczy z lodówki warto położyć na twarz. Działają lepiej niż niejeden krem z drogerii
Badacze stworzyli swój wynalazek, szukając plastiku, którego kolorem można by sterować za pomocą pH (kwasowości). Miałby działać dzięki temu jako czujnik chemiczny. Okazało się, że w słońcu i na powietrzu głęboka czerwień tworzywa blednie, a ono samo się rozkłada. Barwa pochodziła bowiem ze struktury chemicznej samego plastiku, a nie dodatkowego barwnika.
Badania wskazały, że za rozpad tworzących nowy plastik cząsteczek odpowiadają procesy fotooksydacyjne - utlenianie zachodzące pod wpływem energii słonecznej. To zupełnie inny mechanizm niż ten stosowany w obecnie znanych biodegradowalnych tworzywach, które zwykle poddają się aktywności bakterii. Naukowcy podejrzewają, że podobne reakcje może dać się uzyskać także w innych polimerach, co otworzyłoby drogę do opracowania zestawu różnych tworzyw.
Komentując przedstawione przez chiński zespół wyniki, Eugene Chen - chemik z Colorado State University w Fort Collins nazwał nowy polimer "niemal idealnym plastikiem". Nad powstaniem tego "idealnego plastiku" nadal będą pracować twórcy wynalazku. "Będziemy nadal badali degradację plastików" - mówi współautor nowego tworzywa Liang Luo. Choć nie ma jeszcze sprecyzowanych planów w tym zakresie, badacz twierdzi, że nowy plastik może trafić na rynek w ciągu 5-10 lat.