Zniżki, o których nie każdy senior wie, a szkoda. Można sporo zaoszczędzić

Polscy seniorzy to grupa, która może liczyć na zniżki i ulgi, nie tylko te popularne jak np. na przejazdy komunikacją, ale również mniej znane jak choćby ulgi w uzdrowiskach i instytucjach kulturalnych. Kto ma szasnę przyoszczędzić?

Seniorzy mogą liczyć na sporo zniżek
Seniorzy mogą liczyć na sporo zniżek pexels.com

Najpopularniejsze zniżki dla seniorów

Seniorzy, którzy posiadają legitymację emeryta-rencisty, mogą korzystać z licznych ulg na przejazdy komunikacją miejską. O ich wysokości decydują władze miast, zazwyczaj jednak zniżka ta wynosi 50 proc. Czasem seniorom przysługuje nawet całkowite zwolnienie z opłat.

Emeryci i renciści mogą również korzystać ze zniżki na przejazdy pociągami. Zazwyczaj wynosi ona 30 proc. i dotyczy przejazdów pierwszą i drugą klasą. Dwa razy w roku seniorom należy się także ustawowa ulga 37 proc.

Posiadacze legitymacji emeryta-rencisty są również zwolnieni z opłat za abonament RTV. Warunkiem jest ukończony 75. rok życia lub 60. rok życia i pełne prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 55 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Zniżki dla seniorów 2023: Komu przysługują darmowe leki?

Warto pamiętać, że seniorom przysługuje dostęp do darmowych leków. Mogą z nich korzystać osoby, które ukończyły 75 lat i stosują leki na schorzenia kardiologiczne, urologiczne, reumatologiczne oraz inne choroby wieku podeszłego. Pełną listę takich leków można znaleźć na stronie projektu Leki 75+.

Mało znane ulgi dla emerytów. Można sporo zaoszczędzić!

Seniorom przysługują także inne, mniej znane zniżki i ulgi takie jak np. zniżka na wypoczynek i rekreację. Specjalne oferty przygotowała część hoteli czy pensjonatów, ale także teatry, kina, muzea, ogrody zoologiczne i botaniczne. Zniżki te wynoszą zazwyczaj około 30-50 proc.

Seniorzy, którzy skończyli 70 lat, są m.in. zwolnieni z opłat podczas wyrabiana paszportu
Seniorzy, którzy skończyli 70 lat, są m.in. zwolnieni z opłat podczas wyrabiana paszportu123RF/PICSEL

W wielu miastach organizowane są darmowe zajęcia sportowe czy inne aktywności dla seniorów, a w niektórych miejscach wyznaczono nawet specjalne godziny, w których mogą oni za darmo wybrać się do kina czy muzeum. Seniorzy, którzy skończyli 70 lat, są całkowicie zwolnieni z opłat podczas wyrabiana paszportu, a emeryci po 60. roku życia mogą liczyć na 50 proc. ulgi.

Ogólnopolska Karta Seniora: Kto może liczyć na zniżki?

Ogólnopolską Kartę Seniora może wyrobić każdy senior, który ukończył 60 lat. Upoważnia ona do zniżek w wielu punktach w całej Polsce, w tym m in.:

  • sanatoriach
  • uzdrowiskach
  • przychodniach 
  • gabinetach rehabilitacji
  • instytucjach zdrowia
  • instytucjach kultury.

Lista wszystkich 3000 punktów honorujących Ogólnopolską Kartę Seniora znajduje się na stronie internetowej Głosu Seniora. Ogólnopolska Karta Seniora jest wydawana bezpłatnie w ponad 200 gminach/miastach, które przystąpiły do programu Gmina Przyjazna Seniorom.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 69: SarsaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas