Reklama

Emerytów czekają duże zmiany. Zacznie się w październiku

Październik zdecydowanie nie będzie najkorzystniejszym miesiącem dla emerytów. Seniorzy nie tylko otrzymają niższe wypłaty bez dodatkowej „czternastki”, ale też wiele z nich pieniądze otrzyma w innym terminie, niż dotychczas. Na co muszą się przygotować?

ZUS zmienia termin wypłaty emerytur. Ci seniorzy muszą liczyć się ze zmianami

"ZUS rozpoczął wypłaty październikowych świadczeń. Seniorzy zapewne od razu zobaczą różnicę - wypłaty są znacząco niższe niż we wrześniu" - donosi serwis fakt.pl.

Dlaczego? We wrześniu na konta emerytów i rencistów, czyli około 8 milionów osób w Polsce, wpłynęły tzw. czternastki. Maksymalnie można było otrzymać 2 650 zł brutto. W tym miesiącu seniorzy nie mają jednak co liczyć na jakiekolwiek dodatkowe wypłaty. Tych już w tym roku nie będzie. Aż do marca 2024 roku emeryci będą musieli zadowolić się "gołymi emeryturami".

Reklama

To jednak nie koniec zmian. W październiku zmienią się również terminy wypłat emerytur.

Zobacz również: Czy 2024 będzie wyjątkowym rokiem przestępnym? Sprawdzisz to dzięki dwóm prostym zasadom

Jakie są terminy wypłat emerytur? Oto w jakie dni przelewy z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma stałe dni miesiąca, w których wypłaca świadczenia. Każdy senior otrzymuje emeryturę w dniu określonym w decyzji o jej przyznaniu. Tego dnia pieniądze zostają wysłane do emeryta pocztą lub przelane na konto bankowe - w zależności od tego, na jaką opcję się zdecyduje.

Możliwe terminy wypłat emerytur z ZUS to każdego miesiąca kolejno: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25. Dla października pierwszy taki termin wypadł w niedzielę. Jeden z kolejnych, 15 dzień miesiąca, tę sytuację powtarza. Co to oznacza dla seniorów?

Zobacz również: Dług alimenciarzy urósł do 14,5 mld zł. W tych województwach dłużników jest najwięcej

ZUS: terminy wypłat emerytur 2023. Zmiany w październiku

W przypadku, kiedy termin wypłat emerytury wypada w święto lub inny dzień wolny od pracy, ZUS przesyła pieniądze wcześniej.

W październiku ze zmianami dotyczącymi daty wypłaty emerytur muszą więc liczyć się dwie grupy osób. Pierwszą z nich jest ta, która świadczenie zwyczajowo otrzymuje pierwszego dnia miesiąca. Ci seniorzy otrzymali pieniądze 29 września, czyli w pierwszym wcześniejszym najszybciej dostępnym terminie.

Podobnie emeryci, którzy zwyczajowo otrzymują pieniądze 15. dnia miesiąca w październiku emeryturę otrzymają w piątek, 13 października.

Zobacz również: 500 plus pod lupą ZUS. 80 tys. osób już straciło świadczenie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | senior
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy