Najzdrowsze drzewa do ogrodu. Zasadź i delektuj się smakiem

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Przydomowy ogródek, oprócz walorów estetycznych, może zapewnić nam także bogactwo witamin i minerałów. Ważne, aby wypełnić go roślinami, których owoce zadziałają na organizm jak zdrowotny zastrzyk. Jakie drzewa posadzić w ogrodzie? Oto najzdrowsze propozycje.

Jakie drzewa do ogrodu? Ich owoce to zastrzyk zdrowia. Zasadź koniecznie
Jakie drzewa do ogrodu? Ich owoce to zastrzyk zdrowia. Zasadź koniecznie123RF/PICSEL

Jakie drzewa przy domu? Przy okazji zadbasz o swoje zdrowie

Drzewo jest dla każdego działkowca podstawowym elementem wystroju ogrodu. W wielu przypadkach ma spełniać funkcję typowo ozdobną, niejednokrotnie w zamyśle ogrodnika będąc również sposobem na schronienie się przed palącymi promieniami słońca lub, zasadzone w szpalerze, szansą na zasłonięcie się przed natrętnymi spojrzeniami sąsiadów.

Obok cech typowo wizualnych, przy okazji dopracowywania wyglądu przydomowego ogródka warto sięgnąć po te rośliny, które mogą znacząco wpłynąć na nasze zdrowie. W wielu przypadkach ich owoce są bowiem prawdziwym źródłem odżywczego bogactwa.

Gdzie posadzić orzech włoski? Potem sobie podziękujesz

Na szczycie tej listy dumnie prezentuje się orzech włoski - wielu kojarzący się z babcinym ogrodem. Mimo iż na jego pierwsze owoce przyjdzie nieco poczekać, potem zachwyci swoim wyglądem, dając cień i rodząc wiele cennych dla zdrowia przysmaków.

Orzechy włoskie preferują miejsca ciepłe i słoneczne, jednak przeznaczone są raczej do większych ogrodów. W ich pobliżu nie powinno się bowiem sadzić innych roślin, gdyż ich wzrost i rozwój, z uwagi na wydzielany przez orzech juglon, może zostać zahamowany.

Jakie drzewa przy domu? Spełnią kilka ważnych funkcji
Jakie drzewa przy domu? Spełnią kilka ważnych funkcjiMarek BAZAK/East NewsEast News

Same owoce orzecha, obfite w witaminy z grupy B oraz A, C, E i K, a także nienasycony kwas tłuszczowy omega-3 są cennym elementem spowalniającym proces starzenia się, istotnym również w profilaktyce antynowotworowej.

Już zjadanie zaledwie kilku przysmaków dziennie pozwoli zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi, znacznie zmniejszając ryzyko chorób serca. Ich regularne spożywanie wspomoże też układ krwionośny i nerwowy, wpływając na lepszą pamięć i poprawiając koncentrację. Własnoręcznie wyhodowane orzechy to duma niejednego ogrodnika.

Jakie drzewka owocowe warto posadzić? Duma polskich sadów

Ogród ozdobić może również leszczyna pospolita - atrakcyjna i zachwycająca swoim wyglądem, ale jednocześnie zaskakująca "witamina młodości", dostarczająca owoców bogatych w witaminę E.

Rozpoczynając kwitnienie już w lutym, jako jedna z pierwszych roślin w ogrodzie, wypuszcza kolejno pyszne, słodkawe orzechy laskowe, które cechuje szereg właściwości leczniczych. Sama leszczyna jest prawdziwą skarbnicą potasu, regulującego ciśnienie krwi i odpowiedzialnego za prawidłową pracę mózgu.

W przydomowym ogródku nie powinno zabraknąć również prawdziwej dumy polskich sadów - jabłonki. Mimo iż jabłka bywają dziś często traktowane po macoszemu, w rzeczywistości powinny stać się stałą częścią naszej diety. A żadne nie smakują tak dobrze, jak te wyhodowane własnoręcznie w zaciszu przydomowego ogródka.

Jakie drzewka owocowe warto posadzić? Jabłoń to prawdziwa duma polskich sadów
Jakie drzewka owocowe warto posadzić? Jabłoń to prawdziwa duma polskich sadów123RF/PICSEL

Jabłka, zawierające w swoim składzie potas, wapń, witaminę C, kwas foliowy, pektyny i polifenole, regulują ciśnienie krwi, wzmacniają system odpornościowy, wspomagają trawienie i hamują stany zapalne. Co zrobić, by wręcz obsypały całe drzewko? Sekret tkwi w szczegółach.

Jakie stanowisko dla jabłoni? Drzewka czują się najlepiej w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru, na żyznych, głębokich, próchniczych i umiarkowanie wilgotnych glebach. Dobrze zniosą przejściową suszę, jednak kiedy ta będzie się przedłużać, drzewka należy podlać lub wyściółkować świętą trawą - ta zapobiegnie nadmiernemu wysychaniu podłoża.

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku jabłoni jest przycinanie. Zwykle przeprowadza się je dwa razy w ciągu roku - na przedwiośniu lub wczesną wiosną oraz latem. Za taką opiekę drzewko odpłaci się niekończącą się ilością owoców.

Jakie drzewa sadzić na działce? O smacznych i wyjątkowo zdrowych owocach

Węgierki, mirabelki, renklody. Ilu ogrodników, tyle ich różnych preferencji, jeśli chodzi o ulubiony gatunek śliwy. Wszystkie łączy jednak jedno - wyjątkowo smaczne i zdrowe owoce.

Drzewka śliwy to jeden z najstarszych, uprawianych przez człowieka gatunków, którego owoce zaskakują ilością cennych substancji: witamin, minerałów i pierwiastków śladowych. Wspomagają trawienie, pomagają w zrzucaniu zbędnych kilogramów, zmniejszają stres, łagodzą niepokój, a także chronią przed nowotworami. Brzmi jak marzenie? Wystarczy jedynie wyhodować śliwki we własnym ogrodzie.

Śliwki pozytywnie wpływają na trawienie
Śliwki pozytywnie wpływają na trawienie123RF/PICSEL

Jak dbać o drzewko śliwki? Śliwa rośnie najlepiej na słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru stanowisku, na glebie żyznej, próchniczej i wilgotnej. Jej wymagania mogą jednak różnić się w zależności od odmiany. Kupując nową sadzonkę warto więc dobrze zapoznać się z jej potrzebami.

W pełni lata - od lipca do września - drzewa śliwy obsypują się słodkimi, soczystymi owocami. Tymi można zajadać się bez końca. Co ważne, spożywać można je zarówno na surowo, jak również przygotowując z nich smaczne przetwory - dżemy i konfitury, a także kompoty. Są też znakomitym dodatkiem do deserów i ciast.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas