Co powinnaś wiedzieć o wodzie?

Mamy już maj, a więc zaczyna się pora upałów, kiedy to powinniśmy szczególnie dbać o to, by pić wystarczającą ilość płynów. Na rynku przeróżnych napojów nie brakuje, ale najzdrowsza jest zwykła woda... Dlaczego?

Dziennie powinniśmy wypijać jej 1,5 litra, ponieważ w krótkim czasie przywraca utracone siły. Jest to najlepiej i najszybciej przyswajalny płyn, a do jej trawienia praktycznie nie są potrzebne żadne enzymy.

Półki sklepowe uginają się dzisiaj od nadmiaru różnych wód mineralnych, a zdezorientowany klient często nie potrafi wybrać odpowiedniego napoju dla siebie. Jaką wodę zatem kupić, żeby była dla nas najlepsza ?

Wody mineralne można podzielić na kilka rodzajów:

1. woda lecznicza - naturalna woda wysoko zmineralizowana, bogata w składniki o wartości leczniczej

2. mineralna woda mieszana - otrzymywana z naturalnych wód mineralnych, które różnią się składem chemicznym. Mieszana jest w odpowiednich proporcjach

3. woda nisko zmineralizowana - woda mineralna zawiera w litrze poniżej 500 mg składników mineralnych

4. naturalna woda mineralna - woda nisko zmineralizowana, która pochodzi ze złoża podziemnego o udokumentowanych zasobach.

5. woda stołowa - woda naturalnie lub sztucznie mineralizowana. Otrzymywana przez zmieszanie naturalnej wody mineralnej ze zwykłą wodą pitną

6. woda średnio zmineralizowana - zawiera w litrze od 500 mg do 1500 mg składników mineralnych

7. woda wysoko zmineralizowana - zawiera powyżej 1500 mg

Pijąc wodę, dostarczamy swojemu organizmowi: żelazo, miedź, potas, fosfor, wapń, magnez, krzem, cynk, selen, jod i fluor.

Warto zatem zanim wybierzemy się do sklepu, zastanowić się, jaka woda będzie dla nas najodpowiedniejsza.

Tych, którzy lubią gazowaną na pewno nie ucieszy wiadomość, że ich ulubiony napój powoduje wzdęcia oraz zawiera niezdrowe składniki.

Unikajmy słodkich napojów typu cola, które nie dość, że są bardzo kaloryczne ( przy bezkalorycznej wodzie zdecydowanie przegrywają), to zwiększają pragnienie.

Czytajmy także uważnie etykiety znajdujące się na opakowaniach soków. Bardzo często napoje te zawierają cukier oraz niezdrowe substancje barwiące, których na pewno nie znajdziemy w naturalnych sokach ze świeżo wyciśniętych owoców, lepiej więc ich unikać.

Z naturalnymi sokami też bywa różnie - bo nawet jeśli nie zawierają szkodliwych dodatków, to jednak na pewno zawierają naturalny cukier, no i kalorie - a jedno i drugie w nadmiarze na pewno nam nie posłuży...

Latem warto ograniczyć spożywanie herbaty i kawy, ponieważ działają one moczopędnie. Woda natomiast nie tylko orzeźwia, ale również pomaga w trawieniu i powoduje spalanie kalorii. Można do niej dodać soku z cytryny lub odrobinę syropu, tak by nabrała ulubionego smaku...

red

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas