Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu – jak mądrze sobie z nim radzić?

Artykuł sponsorowany

Nietrzymanie moczu to bez wątpienia jeden z najbardziej powszechnych i najbardziej ograniczających kobiecych problemów zdrowotnych. Dla kobiet cierpiących na inkontynencję sytuacje tak naturalne, jak aktywność fizyczna, kichanie czy głośny, spontaniczny śmiech często wiążą się z dużym stresem i obawą przed wstydliwym incydentem. Co warto wiedzieć o nietrzymaniu moczu? Po jakie rozwiązania najlepiej sięgać, by czuć się pewnie i swobodnie? Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się więcej!

Nietrzymanie moczu pojawia się, gdy funkcjonowanie układu moczowego zostaje w jakiś sposób zaburzone
Nietrzymanie moczu pojawia się, gdy funkcjonowanie układu moczowego zostaje w jakiś sposób zaburzonemateriały promocyjne

Nietrzymanie moczu - charakterystyka schorzenia

Według podręcznikowej definicji nietrzymanie moczu - czyli inkontynencja, od angielskiego Urinary Incontinence - to częściowe albo całkowite opróżnienie pęcherza moczowego o niezamierzonym charakterze, które odbywa się wbrew naszej woli. Ze schorzeniem tym borykają się zwykle kobiety po 40. roku życia: według szacunków nietrzymanie moczu dotyka nawet co trzecią kobietę po 45 roku życia. Bywa jednak, że problemy z inkontynencją pojawiają się znacznie wcześniej. Z czego mogą wynikać?

Nietrzymanie moczu pojawia się, gdy funkcjonowanie układu moczowego zostaje w jakiś sposób zaburzone. Jak ten mechanizm działa u osób zdrowych? Wytworzony przez nerki mocz spływa do pęcherza moczowego,  który kształtem przypomina kulisty worek o ścianach zbudowanych z mięśni. Za utrzymanie moczu w jego wnętrzu odpowiadają mięśnie dna miednicy, które otaczają i odpowiednio zaciskają cewkę moczową. Gdy pęcherz się wypełni, nasz mózg otrzymuje sygnał wywołujący odczucie potrzeby oddania moczu. Następnie do mięśni dna miednicy wysyłany jest sygnał zwrotny, który umożliwia nam świadome oddanie moczu.

Rodzaje i przyczyny nietrzymania moczu u kobiet

Nieprawidłowe funkcjonowanie układu moczowego, skutkujące nietrzymaniem moczu, może mieć różne przyczyny. Ze względu na charakter i podłoże schorzenia wyróżnia się kilka różnych typów nietrzymania moczu - za najczęstsze uważa się:

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu. To najczęstszy typ nietrzymania moczu, wynikający z osłabienia mięśni dna miednicy, które nie są w stanie odpowiednio zaciskać cewki moczowej przy zwiększonym ciśnieniu śródbrzusznym. Sprawia to, że przy wzroście ciśnienia w pęcherzu (np. kiedy się śmiejemy lub uprawiamy sport) mocz może wyciekać z pęcherza bez naszej wiedzy. Z powodów anatomicznych - słabsze mięśnie dna miednicy oraz krótsza cewka moczowa - kobiety zmagają się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu częściej niż mężczyźni. Wpływ na wytrzymałość mięśni dna miednicy mają też ciąże i przebyte porody.
  • Nietrzymanie moczu z naglącym parciem (tzw. naglące). Jego przyczyną jest zbyt duża aktywność mięśni pęcherza, które kurczą się nagle i przedwcześnie, przed otrzymaniem stosownego impulsu z mózgu. Skutkuje to silną potrzebą oddania moczu i wypływem moczu w ciągu kilku sekund. Naglące nietrzymanie moczu często towarzyszy zapaleniu pęcherza, ale może też mieć charakter przewlekły i być związane np. z różnego rodzaju problemami natury ginekologicznej (np. osłabienie błony śluzowej po menopauzie) czy ze stwardnieniem rozsianym.
  • Mieszane nietrzymanie moczu. Mówi się o nim, kiedy równolegle występują objawy wskazujące na nietrzymanie moczu o charakterze wysiłkowym i naglące parcie na pęcherz.
  • Nietrzymanie moczu o podłożu neurologicznym. Związane jest z uszkodzeniami mózgu, nerwów i rdzenia kręgowego na skutek urazów bądź chorób, takich jak np. choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy przebyty udar mózgu. W konsekwencji komunikacja między mózgiem a mięśniami pęcherza nie zachodzi prawidłowo i pojawiają się problemy z utrzymaniem moczu.
  • Kropelkowe nietrzymanie moczu. To mimowolne, kolejne oddawanie moczu natychmiast po wstaniu z toalety. Występuje, gdy całkowite opróżnienie pęcherza jest utrudnione (np. przez niedostateczną wydolność mięśni dna miednicy) i mocz jest nadal obecny w cewce moczowej już po mikcji. Zwykle wiąże się z wyciekaniem niewielkich ilości moczu, które jednak plamią bieliznę i powodują spory dyskomfort.
  • Funkcjonalne nietrzymanie moczu. Spośród wszystkich wymienionych typów inkontynencji ten zdarza się stosunkowo najrzadziej. Polega na niemożliwości dotarcia do toalety na czas ze względu na różne czynniki sytuacyjne, takie jak ograniczenia mobilności, zaburzenia poznawcze czy bariery środowiskowe. Wśród częstych przyczyn funkcjonalnego nietrzymania moczu wskazać można m.in. problemy z samodzielnym przemieszczaniem się czy zaburzenia wzroku.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu na co dzień?

Nietrzymanie moczu, niezależnie od swojego podłoża i przyczyn, znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i sprawia, że liczne, zupełnie neutralne życiowe sytuacje czy odruchy stają się krępujące i stresujące. Krótsze i dłuższe podróże, wyjścia z przyjaciółmi, zajęcia sportowe i wiele, wiele innych momentów, które nie powinny wiązać się z napięciem i niepokojem, dla kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu stanowią duże wyzwanie i stres. Jak w sposób doraźny neutralizować skutki inkontynencji i związane z nimi odczucia?

Niezwykle ważny okazuje się w tej kwestii przemyślany dobór stosowanych środków higienicznych. Większość kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu intuicyjnie sięga po prostu po zwyczajne podpaski. Te jednak nie są w stanie zabezpieczyć ich w odpowiedni sposób - ich struktura, materiał wykonania i profil dostosowane są bowiem do zupełnie innych sytuacji. Z tego powodu często zawodzą i zamiast pomagać, powodują znaczny dyskomfort.

W przypadku nietrzymania moczu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazują się specjalistyczne wkładki i podpaski stworzone z myślą o kobietach zmagających się z inkontynencją. Czym różnią się one od zwykłych podpasek? Przede wszystkim, dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów i technologii, zapewniają uczucie suchości i neutralizują nieprzyjemny zapach - są więc wygodne i dyskretne.

Specjalistyczne wkładki: na kropelkowe i bardzo lekkie nietrzymanie moczu

Wybierając wkładki lub podpaski dla siebie, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj oraz stopień intensywności nietrzymania moczu, z jakim mamy do czynienia. Specjalistyczne wkładki ochronne TENA Lady świetnie sprawdzają się w codziennej ochronie przy bardzo lekkim, kropelkowym nietrzymaniu moczu. Wykorzystana w nich technologia microPROTEX zapewnia znacznie większą chłonność niż w przypadku zwykłych wkładek o podobnym rozmiarze. System Fresh Odour Control, oparty na odświeżających mikroperełkach, pomaga zaś kontrolować nieprzyjemny zapach. W ofercie TENA Lady znaleźć można 3 rodzaje takich wkładek o różnych rozmiarach i stopniach chłonności:

Specjalistyczne podpaski dopasowane do Twoich potrzeb

Przy lekkim i średnim nietrzymaniu moczu wkładki mogą się okazać niewystarczającym zabezpieczeniem. Warto sięgać wówczas po specjalistyczne podpaski, charakteryzujące się wyższą chłonnością i wyposażone w odpowiednie systemy neutralizujące wilgoć i nieprzyjemny zapach. Podpaski specjalistyczne TENA wykorzystują wspomniane już technologie microPROTEX oraz Fresh Odour Control, zapewniając pełną ochronę na co dzień. W zależności od modelu, wzbogacone są także o inne nowoczesne rozwiązania, które okazują się niezwykle funkcjonalne i pozytywnie wpływają na komfort ich użytkowania. Dla kobiet, które cierpią na lekkie nietrzymanie moczu, odpowiednie będą takie produkty z oferty TENA Lady, jak:

W przypadku średniego nietrzymania moczu najlepiej sprawdzą się zaś:

  • TENA Lady Slim Normal - długa, anatomicznie wyprofilowana podpaska o elastycznych bokach i wyższej chłonności;
  • TENA Lady Normal Night - podpaska dłuższa i szersza w tylnej części, szybko odciągająca wilgoć, zapewniająca optymalną ochronę w czasie snu;
  • TENA Lady Extra - miękka i chłonna podpaska wyposażona w system Body Shaped DryZone, który idealnie dopasowuje się do Twojego ciała, gwarantując pełną ochronę;
  • TENA Lady Extra Plus - wzbogacona o dodatkową strefę InstaDRY, która błyskawicznie wchłania płyn, wiążąc go wewnątrz i dając poczucie pewności i komfortu.

Zmagania z ciężkim nietrzymaniem moczu wymagają natomiast korzystania ze środków zapewniających jeszcze większą ochronę. Należy wówczas wybierać podpaski dłuższe i szersze, o wyższym stopniu chłonności i specjalnych systemach ochronnych, takie jak:

  • TENA Lady Super - dzięki zwiększonej grubości i szerokości zapewnia ochronę w każdej pozycji, a także w ruchu;
  • TENA Lady Maxi - wyposażona w strefę InstaDRY, która błyskawicznie wchłania i neutralizuje wilgoć;
  • TENA Lady Maxi Night - o najwyższym poziomie chłonności, wyprofilowana w taki sposób, by zapewniać optymalną ochronę podczas leżenia.

Elegancka bielizna chłonna

Innym świetnym rozwiązaniem, które doskonale sprawdza się zwłaszcza przy umiarkowanym i ciężkim nietrzymaniu moczu, jest bielizna chłonna TENA Lady Pants Noir w kolorze czarnym i TENA Lady Pants Creme w kolorze kremowym. Jest bardzo elegancka i niezwykle dyskretna - wykonana z komfortowego, oddychającego materiału przypominającego tkaninę, wyglądem i komfortem noszenia zupełnie nie odbiega od zwykłej bielizny. Pozwala więc czuć się naprawdę kobieco i jednocześnie zapewnia potrójną ochronę przed przeciekaniem, nieprzyjemnym zapachem i uczuciem wilgoci.

Specjalny, anatomiczny krój sprawia, że majtki TENA Lady Pants Noir oraz TENA Lady Pants Creme dobrze przylegają do ciała i utrzymują się pewnie na miejscu, zapewniając wygodę i dyskrecję użytkowania. Dzięki temu można z powodzeniem nosić je zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje, np. pod strojem wieczorowym.

Produkty TENA można zamówić w DOZ.pl ze specjalną zniżką dla użytkowniczek Interia Kobieta. Kod rabatowy o treści: interiTENA w wysokości 10% wyłącznie na produkty Tena. Minimalna wartość zamówienia 100 PLN. Oferta ważna przy zamówieniach z dostawą DHL lub InPost. Zamówienie nie może zawierać produktów leczniczych oraz na receptę.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas