Kalendarz ogrodnika – jakie warzywa i kwiaty siać wiosną?
Wiosną, kiedy przyroda budzi się z zimowego snu, przypływ energii odczuwają też pasjonaci ogrodnictwa. Dobrze ułożony kalendarz siewu to podstawa w kształtowaniu pięknych rabat i uzyskiwaniu obfitych plonów warzyw. W tym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje o tym, co i kiedy siać, jak przygotować ogród i które prace wykonać, by w pełni wykorzystać potencjał wiosennych miesięcy.

Kalendarz ogrodnika na wiosnę - sianie i sadzenie kwiatów
Kiedy siać kwiaty? Z niektórymi gatunkami można zacząć już w marcu. Wraz z kolejnymi tygodniami wybór staje się coraz większy. Najwcześniej, bo pod koniec miesiąca, warto wysiać łubiny, gipsówki czy złocienie - o ile ziemia nie jest zmarznięta. Te rośliny dobrze znoszą chłody, więc poradzą sobie z niższymi temperaturami nocą. Marzec to także czas na sadzenie bratków i stokrotek - najlepiej do doniczek, które w razie przymrozków można wnieść do domu.
W kwietniu do gruntu można wysiać:
- smagliczkę nadmorską,
- maciejki,
- kosmosy,
- rudbekię,
- dziwaczki (mirabilis).
W tym czasie rozpoczyna się też sadzenie roślin cebulowych: mieczyków, dalii i kann, które latem pięknie rozkwitną.
W maju przychodzi czas na aksamitki, nasturcje, słoneczniki, cynie i powoje. Ciepłolubne gatunki dobrze się rozwijają, gdy minie ryzyko przymrozków. Warto też zaplanować miejsce na petunie, żeniszki meksykańskie czy celozje, które świetnie wyglądają w donicach, skrzynkach balkonowych i rabatach. Dzięki temu ogród wypełni się kolorem i zapachem od czerwca aż do pierwszych chłodów jesienią.
Kalendarz siewu warzyw - miesiące wiosenne
Siew warzyw możesz rozpocząć, kiedy tylko ziemia odmarznie i pojawi się więcej słońca. W marcu sieje się przede wszystkim warzywa odporne na chłód. Do gruntu trafić mogą: rzodkiewka, szpinak, sałata, marchew, groch, pietruszka czy jarmuż. Warzywa ciepłolubne, jak pomidory i papryka, lepiej najpierw zasadzić w doniczkach i przechowywać w domu lub szklarni, aż do 15 maja, czyli tzw. Zimnej Zośki. To tym terminie mogą trafić do gruntu.
W kwietniu możesz siać kolejne warzywa korzeniowe i strączkowe - buraki, seler czy ogórki. To też dobry moment na rozsadę kapusty i kalafiora.
Maj to najintensywniejszy wiosenny miesiąc prac w ogrodzie warzywnym. Gdy minie ryzyko przymrozków, można wysiewać dynię, ogórki gruntowe, fasolkę szparagową, kukurydzę cukrową i groszek cukrowy. Rozsadzone wcześniej pomidory, papryki i bakłażany mogą trafić wtedy do gruntu. Warto to zrobić w pochmurny dzień albo późnym popołudniem, by rośliny łatwiej przeszły aklimatyzację.
Pamiętaj, że praca w ogrodzie - warzywnym i kwiatowym - nie kończy się wiosną. Pełny kalendarz ogrodnika znajdziesz na: https://www.aldi.pl/inspiracje/kalendarz-ogrodnika.html.
Jakie prace ogrodowe można wykonać na wiosnę?
Początek sezonu ogrodowego to nie tylko sianie i sadzenie. W swoim kalendarzu ogrodowym zaplanuj czas m.in. na porządki: usunięcie liści, starych gałęzi i resztek roślin z rabat. Wiosną wygrab trawnik, przeprowadź aerację i ewentualnie dosiej trawę w przerzedzonych miejscach. To także czas na przycinanie drzew i krzewów oraz usuwanie zaschniętych części bylin.
Glebę w warzywniku i na rabatach spulchnij i wzbogacić nawozem. Ponadto przygotuj grządki pod siew, posadź drzewa i krzewy z odsłoniętym korzeniem. Wczesną wiosną możesz też założyć kompostownik i planować rozsadę roślin ciepłolubnych. W tym okresie możesz już zdjąć zimowe osłony z roślin i zadbać o dalszą pielęgnację.
Wiosna to pracowity, ale też bardzo satysfakcjonujący czas w ogrodzie. Jeśli dobrze go wykorzystasz, Twój ogród odwdzięczy się pięknem roślin ozdobnych oraz smacznymi warzywami i owocami.
Artykuł sponsorowany