Psy w sypialni. Czy warto?
Artykuł sponsorowany
Właściciele psów dzielą się na tych, którzy z nimi śpią i na tych, którzy do tego się nie przyznają. A psy to nie tylko najlepsi przyjaciele człowieka, ale i.. najlepsi partnerzy do spania. Przede wszystkim dla kobiet. Najnowsze badania przeprowadzone wśród prawie 1000 właścicielek tych czworonogów ujawniły, że lepiej im się śpi z psami niż ze swoimi partnerami. Christy L. Hoffman, behawiorystka i główny badacz z Canisius College w Buffalo, w wypowiedzi dla portalu healthline.com stwierdziła, że ankietowane kobiety częściej oceniały psy jako lepszych partnerów do łóżka niż koty i inni ludzie. Również jeśli chodzi o poprawę jakości snu. Skąd takie wnioski?
Artykuł sponsorowany
Po pierwsze, w badaniu wyszło, że psy są lepszymi towarzyszami do snu niż koty i ludzie ze względu na podobne nawyki spania. Lepiej dopasowują się do nocnego harmonogramu swoich właścicielek, o podobnych porach chodzą spać i wstają razem z nimi. Mniej także wiercą się w nocy i zmieniają pozycję w łóżku. Nie bez znaczenia pozostaje również poczucie bezpieczeństwa. Ankietowane kobiety zwracały uwagę, że w przypadku intruza lub innego rodzaju zagrożenia, pies zdecydowanie wcześniej podniesie alarm niż kot czy osoba, z którą śpią.
Ale spanie w jednym łóżku z psem ma również swoje wady. Może on chrapać, co spowoduje, że być może częściej będziemy wybudzać się w nocy. Jego ciało jest też cieplejsze od człowieka, a więc - zwłaszcza latem - nie poprawi to jakości naszego snu. W przypadku większych ras może także krępować ruchy i zajmować większą część materaca. Psy też nie robią sobie wieczornej toalety. Będziemy musieli przyzwyczaić się do piasku w łóżku lub innych zabrudzeń, które jednak łatwo usunąć. Pod warunkiem, że dysponujemy łatwym w utrzymaniu odpowiedniej czystości materacem.
A co z zarazkami?
O ile nasz czworonożny przyjaciel nie jest chory, nie ma z nimi większego problemu. W publikacji z 2015 r. stwierdzono, że pies i człowiek mieszkający razem mogą dzielić ze sobą więcej gatunków drobnoustrojów niż dwoje ludzi współdzielących ze sobą tą samą przestrzeń. Mało tego, często zdarza się tak, że dzięki spaniu razem możemy uodpornić się na część mikrobów. Problem może pojawić się przy kotach czy ptakach. Istnieją u nich takie patogeny na skórze czy w przewodzie pokarmowym, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Na szczęście są rzadko spotykane, a więc ryzyko zachorowania jest relatywnie niskie. W przypadku psów takich problemów nie ma. Ważne jednak, by dla naszego samopoczucia przestrzegać podstawowych zasad dotyczących higieny. Ale nie odbiegają one od tych, które ważne są na co dzień i których należy stosować się nawet w przypadku, gdy nie posiadamy zwierząt.
Jak przygotować łóżko do spania z psem?
Decyzja o tym, czy pozwalamy spać psiakom razem z nami to kwestia indywidualna i do rozważenia wszelkich za i przeciw. Tym, którym dodatkowy współtowarzysz w łóżku odpowiada i którzy nie są uczuleni na jego sierść, polecamy odpowiednio się przygotować. Tak, aby zachować odpowiedni komfort snu oraz właściwą higienę łóżka.
Najważniejszą kwestią dla utrzymania odpowiedniej czystości materaca jest właściwy pokrowiec, który zabezpiecza przed zabrudzeniami i zawilgoceniami. Odpowiednio dobrany model zmniejszy też ilość sierści, która będzie się w niego wbijać. Musi być wyposażony w zamek błyskawiczny, dzięki któremu łatwiej go będzie zdjąć i wyprać. Musi również przepuszczać powietrze, aby cały materac był odpowiednio wentylowany i oczyszczany z kurzu domowego i innych alergenów. Dobrze, gdyby był nasączony ekstraktem z liści aloesu. Ma on wtedy właściwości antybakteryjne oraz antyalergiczne, a dodatkowo jest delikatny dla skóry i działa kojąco na podrażnienia.
A sam materac? Dobrym rozwiązaniem będą takie modele, które nie przenoszą drgań i na których jakikolwiek ruch pupila nie jest dla nas wyczuwalny. Taką cechą mogą pochwalić się materace kieszeniowe. Sprężyny w nich zastosowane umieszczone są w osobnych kieszonkach każda i nie są ze sobą połączone. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracują oddzielnie, przez co niwelują efekt falowania na całej powierzchni. Jest to ważne, gdyż pies nie posiada gruczołów łojowych i nie potrafi schłodzić się jak człowiek, czyli pocąc się. Będzie więc w nocy schodzić na podłogę, która jest chłodniejsza, a po pewnym czasie znów wskakiwać na łóżko. Na materacach sprężynowych nawet nie odczujemy jego nocnych wędrówek w górę i w dół.
Również i modele, w których rdzeń wykonany jest z pianki poliuretanowej to dobry wybór. Pianka to sprężysty materiał, którego struktura umożliwia swobodny przepływ powietrza. Materace piankowe mogą pochwalić się dobrymi właściwościami antyalergicznymi. Dodatkowo bardzo dobrze podpierają kręgosłup i pozwalają na pełną regenerację mięśni. Dzięki temu każda spędzona na nich noc jest komfortowa i wygodna. A dodatkowe warstwy, które w nich występują, posiadają szereg właściwości, w tym prozdrowotnych.
Szeroką gamą modeli kieszeniowych, jak i piankowych może pochwalić się Fabryka Dobrych Materacy. To polski producent, który w swojej ofercie posiada dziesiątki materacy wykonanych z różnych materiałów, w tym ze sprężyn kieszeniowych, pianek różnego rodzaju czy lateksu. Oferowane na stronie www.fdm.pl produkty podzielone są na linie produktowe, które ułatwiają wybór właściwego materaca. Można tam znaleźć nie tylko rozwiązania dla dorosłych, ale także dla dzieci czy osób starszych. W przypadku, gdyby ktoś miał wątpliwości co do wyboru najodpowiedniejszego dla siebie modelu, może wspomóc się radami profesjonalnych konsultantów, którzy dostępni są pod telefonami przez siedem dni w tygodniu. Pomogą również w przypadku chęci dobrania właściwego materaca, na którym będzie spał również i nasz czworonóg.
Przykładem rozwiązania do sypialni będzie materac multipocketowy FORGIA z linii Comfort+. Ponad 500 sprężyn na metr kwadratowy sprawi, że nawet uporczywe wiercenie się w nocy naszego czworonoga nie będzie dla nas uciążliwe. Mało tego, powietrze we wnętrzu materaca krążyć będzie bez przeszkód, przez co całość będzie odpowiednio wentylowana i nie nagrzewała się. Raz, że unikniemy wtedy namnażania się kurzu i roztoczy wewnątrz, a dwa - chłodniejsza powierzchnia sprawi, że pies nie będzie tak często schodził i wchodził w nocy na materac. Dodatkowa warstwa wykonana z kokosa również wspomoże proces cyrkulacji powietrza, a puste w środku włókna orzecha sprawiają, że całość się nie nagrzewa tak bardzo i pozwala na utrzymanie optymalnej do snu temperatury. Z drugiej strony materaca zastosowano sprężysty i perforowany lateks. Przy każdym ruchu wydmuchuje on powietrze, uwalniając materac - i nas samych - od kurzu i roztoczy. Producent materaca, firma FDM, umożliwił również dobór odpowiadającego nam pokrowca. Wśród dostępnych modeli jest również ten nasączony ekstraktem z aloesu.
A może jednak osobno?
Osoby, którym przeszkadza pies w łóżku i nie chcą z nim spać, mogą zdecydować się na zakup odpowiedniego dla psa legowiska. Wykonane z pianek poliuretanowych z materiałem antypoślizgowym od spodu będą dla naszego czworonoga właściwym rozwiązaniem. Takie posłanie powinno być wyposażone w wodoodporny i zdejmowalny pokrowiec, który można prać w pralce.
Decydując się na materac dla psa będziemy musieli nauczyć go, żeby mimo wszystko nie wskakiwał w nocy do naszego łóżka. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby jego legowisko umieścić tuż przy naszym łóżku. Dzięki temu pies będzie mógł pilnować, żeby nic złego nam się w nocy nie stało, a my będziemy mieć pewność, że nasz czworonóg będzie spędzać noc tak blisko nas, jak tylko chcemy. Przy zdecydowaniu się na taką opcję musimy pamiętać tylko o jednym - konsekwencji. Raz wpuszczony do łóżka pies to pewność, że będzie chciał skorzystać z naszej dobroci oraz dobrodziejstw naszego materaca jeszcze nie jeden raz.
Artykuł sponsorowany