Trójniki równoprzelotowe i redukcyjne. Jak wybrać najlepsze produkty do budowy infrastruktury rurociągowej, na co zwrócić uwagę oraz na jaki materiał się zdecydować?

Artykuł sponsorowany

W dzisiejszych czasach infrastruktura rurociągowa jest niezwykle ważnym elementem, który stanowi podstawę funkcjonowania wielu gałęzi przemysłu. Niezależnie od tego, czy budujemy rurociąg w celu transportu wody, gazu, oleju czy innych substancji, musimy wybrać odpowiednie elementy, aby nasza inwestycja była trwała, bezpieczna i skuteczna. Jednym z kluczowych elementów rurociągu są trójniki równoprzelotowe i redukcyjne, które stanowią elementy połączeniowe między rurami. W tym artykule podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszych produktów oraz jaki materiał wybrać, by służył przez długie lata.

Szukając produktów do budowy infrastruktury rurociągowej, warto zwrócić uwagę na producenta
Szukając produktów do budowy infrastruktury rurociągowej, warto zwrócić uwagę na producenta.

Trójniki równoprzelotowe i redukcyjne - na czym polega różnica?

Trójniki to elementy, które pozwalają na skuteczne i bezpieczne połączenie rur o różnych średnicach i kształtach. Składają się z trzech wylotów, dzięki czemu możesz wykonać odgałęzienie boczne oraz zintegrować trzy rury lub tuleje bezszwowe.

Istnieją dwa rodzaje trójników:

  • trójnik równoprzelotowy to połączenie trzech rur o jednakowej średnicy. Ten rodzaj jest często wykorzystywany w rurociągach, w których potrzebujemy równoległych przepływów,
  • trójnik redukcyjny natomiast pozwala na połączenie rur o różnych średnicach, ponieważ jeden wylot jest mniejszy. Umożliwia to uzyskanie mniejszego ciśnienia podczas przepływania cieczy z jednej rury do drugiej. Ten trójnik ma zastosowanie wszędzie, gdzie miejsca jest niewiele, a zależy Ci na szybkim i łatwym montażu.

Jak wybrać najlepsze trójniki równoprzelotowe i redukcyjne? Na co zwrócić uwagę, by zyskać najlepszy produkt?

Przy wyborze trójników rurociągowych musimy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, aby zyskać pewność, że wybieramy najlepsze produkty dla naszej inwestycji. Oto kilka wskazówek:

1.     Materiał trójnika

Najważniejszym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze trójnika rurociągowego, jest materiał, z którego został wykonany. Na rynku dostępne są trójniki wykonane z różnych materiałów, w tym:

  • stal nierdzewna,
  • stal węglowa,
  • miedź,
  • tworzywa sztuczne.

Naszym zdaniem największą uwagę powinna zwrócić stal nierdzewna, która ze względu na swój skład, posiada wiele zalet. Otóż trójniki wykonane z tego materiału zyskują bardzo dużą ochronę antykorozyjną, co oznacza, że zarówno zmienne warunki atmosferyczna, jak i rodzaj przepływającej cieczy nie uszkodzą ich powierzchni. Produkty są także odporne na wysoką temperaturę i ogień, więc można je poddawać obróbce termicznej. Trójniki ze stali nierdzewnej zyskują również walor estetyczny, a ze względu na łatwość w czyszczeniu służą przez długi czas. Na koniec warto podkreślić, że ten surowiec jest ekologiczny i pochodzi ze zrównoważonego rozwoju. Produkcja stali nierdzewnej w przeważającej części  opiera się o wykorzystanie złomu. Co więcej, po zużyciu się jakiegoś przedmiotu nadaje się on w 100% do ponownego wykorzystania, a podczas recyklingu niewypłukiwane są żadne chemiczne toksyny.

2.     Rodzaj produktu

Jak już wcześniej wspominaliśmy, trójniki dzielą się na równoprzelotowe i redukcyjne. Na rynku obie te wersje dostępne są ze szwem lub bez szwu. Pewnie nie każdy wie, ale to, którą opcję wybierzemy, będzie miało ogromne znaczenie dla powodzenia inwestycji.

Gdy już zdecydujesz, że chcesz kupić trójnik wykonany ze stali nierdzewnej, kolejnym krokiem jest wybór między produktem bezszwowym, a tym ze szwem. Jaka jest różnica? Głównie polega ona na sposobie wytwarzania konkretnych produktów, przez co jedne są spawane, a drugie nie.

Trójniki bezszwowe tak jak rury, tuleje czy kolanka stanowią pomoc w uzyskaniu stabilnej instalacji. Do ich zalet należy bezpieczeństwo oraz szczelność, dzięki czemu ryzyko wycieku substancji znacznie maleje. Z kolei elementy ze szwem są tańsze, jednak pod wpływem uszkodzeń mechanicznych lub ilości przepływanej cieczy mogą się rozszczelnić. Lepiej więc zainwestować więcej, zyskując bezpieczeństwo.

3.     Średnica trójnika

Kolejnym ważnym czynnikiem jest średnica trójnika. Musisz wybrać produkt o odpowiedniej wielkości, który będzie zgodny z wymaganiami inwestycji. Trójnik rurociągowy powinien być dobrany w taki sposób, aby zapewnić równomierne przepływy w rurociągu, bez zbędnego spadku ciśnienia.

4.     Standardy jakości

Zarówno trójniki równoprzelotowe, jak i redukcyjne, a także rury, kołnierze kute czy redukcje koncentryczne bez szwu powinny spełniać wymagania różnych standardów jakości, takich jak ISO, EN czy ASTM. Należy wybierać produkty, które są zgodne z normami, aby mieć pewność, że są one bezpieczne i trwałe.

5.     Gdzie kupić?

Szukając produktów do budowy infrastruktury rurociągowej, warto zwrócić uwagę na producenta. Wybierając renomowanego dostawcę, masz większą pewność, że są one najwyższej jakości i spełnią wymagania inwestycji.

Wartym uwagi jest Stainless Europe lider wśród dystrybutorów wysokiej jakości stali nierdzewnej w Polsce. W asortymencie ma nie tylko trójniki, ale także rury bezszwowe, tuleje, pręty okrągłe nierdzewne, kolanka, redukcje, kołnierze płaskie, szyjkowe i zaślepiające. Dzięki tym wszystkim produktom będziesz mógł zbudować każdą infrastrukturę rurociągową bez obaw o jej bezpieczeństwo. Co więcej, jakość towaru jest potwierdzona atestami oraz badaniami. Jeśli szukasz solidnych materiałów, wejdź na stronę https://stainlesseurope.pl/.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas