Wsyp kilka łyżek do miski z wodą i wymocz stopy. Zmiękczy odciski, odkazi i wyleczy skórę
Jedną z najbardziej eksploatowanych i zaniedbywanych części ciała każdego człowieka są stopy. Szczególnie teraz - po długiej zimie - bywają zapomniane, mają zgrubiałą i popękaną skórę, czasem są też obolałe i opuchnięte. Jak domowym sposobem zadbać o to, by skóra stóp i paznokcie wróciły do zdrowia i pięknego wyglądu? Salony kosmetyczne i drogerie oferują mnóstwo obcobrzmiących zabiegów i drogich kosmetyków, a tymczasem ratunkiem może być nasza polska sól kamienna z Bochni. Jak działa solankowa kąpiel dla stóp? Jak ją przygotować? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Zdrowe i zadbane stopy zapewniają komfort (zarówno fizyczny, jak i psychiczny) przy każdym wykonanym kroku, choć na co dzień nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Warto zatem świadomie dbać o ich dobrą kondycję. Dobrym sposobem są kąpiele stóp w solance przygotowywane np. z wykorzystaniem bocheńskiej soli leczniczej.
Jakiej soli użyć do kąpieli stóp?
Do rozmaitych zabiegów leczniczo-pielęgnacyjnych stosowana jest m.in. modna różowa sól himalajska, sól z Morza Czarnego, lub robiąca od jakiegoś czasu furorę - sól epsom. Często zapominamy jednak, w myśl przysłowia, że "cudze chwalicie, a swego nie znacie", o naszej krajowej soli z Bochni.
Bocheńska sól lecznicza, która jako jedyna w Polsce ma udowodnione i certyfikowane działanie lecznicze. Z jej dostępnością nie ma najmniejszych problemów, można nabyć ją w aptekach w całej Polsce. Wydobywa się ją w małopolskiej Łapczycy, niewielkiej miejscowości położonej nieopodal Bochni. Od trzydziestu lat czerpie się tam leczniczą solankę, produkując z niej następnie sól.
Dlaczego warto moczyć stopy w solance?
Roztwór bocheńskiej soli leczniczej normalizuje pracę gruczołów łojowych, redukuje swędzenie wywołane m.in grzybicą oraz dolegliwości związane z nadmierną potliwością. Łagodzi zmiany chorobowe i zmęczeniowe skóry i paznokci.
Dlaczego do pielęgnacji i terapii stóp warto wybrać bocheńską sól leczniczą? Ponieważ jest ona źródłem unikalnego kompleksu mineralnych składników odżywczych, w skład których wchodzą między innymi jony sodu, chloru, wapnia, magnezu, potasu, jodu i bromu. Kąpiele stóp i dłoni w roztworze bocheńskiej soli leczniczej są bardzo popularne w gabinetach kosmetycznych.
Jak taka wpływa na stopy?
- Przygotowana solanka rozluźni napięcia mięśni i ścięgien, wywołane całodzienną aktywnością.
- Kąpiel stóp w solance oddziałuje również regenerująco na skórę, posiada właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i dezynfekujące.
- Przyspiesza gojenie ran oraz stanów zapalnych skóry.
- Idealnie sprawdza się w codziennej terapii zmęczonych stóp. Relaksuje.
- Działa profilaktycznie przeciwgrzybiczo, rozgrzewająco i oczyszczająco. Warto stosować ją np. po przemarzmięciu lub kąpieli w publicznym basenie.
- Zmiękcza zrogowaciałą i stwardniałą skórę, pomaga usunąć odciski.
- Ułatwia pielęgnację stóp i pedicure - przyspiesa usuwanie narośniętych skórek, zrogowaciałego naskórka, a także innych defektów, jak popękana skóra na piętach.
- Redukuje problem nadpotliuwości i brzydki zapach stóp.
Jak przygotować solankową kąpiel dla stóp?
W jaki sposób przygotować solankę, która będzie miała realne działanie lecznicze? Nie potrzeba do tego wanny, wystarczy jedynie niewielka miska. Dla efektywności terapii można zastosować roztwór o nieco wyższym stężeniu soli niż w przypadku kąpieli, tj. nawet do 3% (to mniej więcej 150 g, a więc 6 łyżek stołowych, na 5 litrów wody).
- Kąpiel w roztworze bocheńskiej soli leczniczej jest bezpieczna.
- Nie zaleca się wykonywania kąpieli solankowej przy otwartych ranach.
- Najlepiej stosować ją na koniec dnia. Jeśli stopy są zabrudzone, przed zabiegiem należy umyć je pod bieżąca wodą.
- Na terapię trzeba poświęcić około 15-20 min.
- Po zabiegu należy delikatnie osuszyć stopy ręcznikiem, nie spłukiwać.
- Dla lepszego efektu warto wygrzać stopy po zabiegu.
Wzmocnij działanie soli olejkami eterycznymi
Na rynku dostępne są także produkty, w których bocheńska sól została wzbogacona o naturalne olejki eteryczne, które dodatkowo wzmacniają prozdrowotne oddziaływanie roztworu soli.
Do stóp szczególnie polecane jest połączenie soli z olejkami drzewa herbacianego, eukaliptusowym, rozmarynowym, sosnowym lub cytrynowym. Kobiety chętnie sięgają również po tego typu produkty wzbogacane o olejki drzewa różanego i lawendy.
CZYTAJ TAKŻE: